Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Tyger till kläder  (läst 1253 gånger)

Pretty

  • Gäst
Tyger till kläder
« skrivet: 23 jul-07 kl 21:00 »
Vad använder du för tyger när du syr kläder??? (linnen,tunikor,tröjor)  Själv så kan jag inte sy kläder men skulle gärna vilja lära mig men det är ingen i min omgivning som är speciellt bra på det  ::) Någon som vet hur man kan lära sig det, utan att lämna hemmet ??  ;D

manna

  • Inlägg: 3788
    • -
Re:Tyger till kläder
« Svar #1 skrivet: 24 jul-07 kl 10:29 »
Välj enkla modeller utan kroppsnära passform. En och samma modell kan bli nattskjorta i flanell, festtunika i linne, storskjorta i bomull osv. Detsamma gäller om du syr byxor. Pyjamasbyxorna förvandlas till sköna sommarbrallor om du väljer linne/bomull i stället för flanell.
Tycker du att det är upprörande? Jag tycker att det är roligt. Det är därför jag är gladare än du är.

http://hemmaljunga.blogspot.se/

Seiram

  • Inlägg: 271
  • Kölhalare
    • -
    • Nya stickerian
Re:Tyger till kläder
« Svar #2 skrivet: 25 jul-07 kl 08:54 »
När jag började sy sprättade jag upp ett gammalt favoritplagg o klippte efter det. Undvik att börja med mönster som har sydda veck o annat krångligt. Nu syr jag gärna av loppiskläder jag klipper sönder o syr ihop igen. Man kan också hitta nya tyger billigt på loppis. Mina favvo-tyger är lin, viscose (framställt av tallfiber, många tror att det är syntet) och bomull.

 

MollyJones

  • Inlägg: 46
    • Skåne
    • Amma vidare
Re:Tyger till kläder
« Svar #3 skrivet: 17 aug-07 kl 11:11 »
Att sy efter plagg man redan har och som är bekväma är ett bra tips. Jag brukar köpa alla möjliga sortert tyger (mest bomull) på loppisar och Röda Korset-ställen som jag syr av, gardiner eller dukar, påslakan osv. Finns många med roliga mönster tycker jag, och ibland har dukarna skoj fransar eller andra kanter som man kan låta vara kvar tex längst ner på en kjol. Stort lycka till, men jag måste varna för att det kan vara beroendeframkallande att sy ;)
Nomadiserande ogräsrensare


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

577 gäster, 1 användare
Genomsnittswannabe

* Forum

* Om tidningen Åter



- Mycket intressant och inspirerande läsning! Jag har lärt mig mycket användbart, bl.a inför eventuella framtida getter. Tidningen är dessutom väldigt fin att bläddra i. Otroligt prisvärd! En får mycket för sina 30 kronor.
/Sofie S

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser