Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  mögel på träfasad  (läst 1295 gånger)

tonyterence

  • Inlägg: 2
    • -
mögel på träfasad
« skrivet: 07 mar-23 kl 17:04 »
Hej!

Stående furu-panel på nytt husbygge. Hade helst tänkt låta den stå obehandlad och har hört lite olika synpunkter kring detta. oavsett har jag inte haft tid/möjlighet att behandla fasaden ännu.

Nu har det gått en vinter och panelen har börjat få svarta fläckar, antar att det är svartmögel. Så nu till min fråga:
Vad är bästa sättet att behandla fasaden mot mögel och andra angrepp och ändå behålla den så "naturlig" som möjligt?

Har tidigare använt roslagsmahogny på andra byggnader, men skulle gärna se att den här panelen får en järnvitriol-utseende.

Behöver jag tvätta fasaden för svartmöglet. Eller skulle det fungera att måla på roslagsmahogny som det är?
Kan jag få problem senare?

I ex. faluröd, vad är det som skyddar mot mögel, UV och liknande?

Alla tips tas tacksamt emot :)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

664 gäster, 2 användare
ärt, LimJans

* Forum

* Om tidningen Åter



- Så mysig, inspirerande och härlig tidning! Sätter igång en känsla av att allt är möjligt. Vill bli självhushållare nu! I framtiden ska vi ha våran gård och Jag längtar så! Livet kan vara bra underbart och det är värt att kämpa för sin dröm så vi kan leva på riktigt. Inte i samhällets ekorrhjul utan ta tillvara på livet till fullo.
/ Linda

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser