Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Flusa? Med risk för att vara tjatig..  (läst 1284 gånger)

prillan

  • Inlägg: 54
    • Skåne
Flusa? Med risk för att vara tjatig..
« skrivet: 02 jun-07 kl 23:59 »
Fåren har löss. Raka spåret till lantmännen och köpa flusa.
Aber..finns det egentligen något miljövänligt alternativ??
Här sitter jag och kolkar ekomjölk och vill väl. Inge kul att hälla fiskmördande medel på ullbollarna. Har någon en bra ide?

 

Henning

  • Inlägg: 706
Re:Flusa? Med risk för att vara tjatig..
« Svar #1 skrivet: 03 jun-07 kl 09:32 »
Det hade kanske varit bättre om man hållit sig till de naturliga pyretroiderna som utvanns ur prästkrage. De var förvisso mkt giftiga för fisk liksom de syntetiska men bröts ner snabbare men å andra sidan gav de sannolikt snabbare resistensutveckling. Ett sätt att minska på miljöbelastningen är att behanda fåren under vintern. Del går det åt mindre mängd därför att det är färre djur och har man djuren inne dröjer det längre tid till dess att substansen når ut i vattnet. Mycket av det har hunnit brytas ner då.

Om du har pälsätande löss går de oftast ner i antal på sommaren och orsakar inte så mycket besvär. Har dina får blodsugande löss ska du inte vänta med att behandla.

En tröst i bedrövelsen är att det förmodligen läcker väldigt lite permetrin ut i miljön efter behandling av ulliga får. Det är stor skillnad när man använder substansen vid bekämpnig av insekter i odlingar och sprider över fält eller behandlar skogsplantor.

Permetrin och andra syntetiska pyretroider är dock mer tilltalande än de tidigare medlen som användes t.ex. DDT och olika fosforföreningar


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

475 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



Kan verkligen rekommendera denna utmärkta matnyttiga publikation! Blir förvånad varje gång den dimper ner hur bra och detaljerade artiklarna är. Dessutom mycket inspirerande. :)
/Anders Ö

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser