Havremjöl, recept och tips

Startat av Tioende, 01 Feb-20 kl 14:01

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Tioende

Hej!
Skulle vilja ha lite tips på brödrecept med havremjöl. Rekommenderas även att ha vetemjöl i går det också bra, har börjat experimentera med havremjöl och försöker få fram bra trevliga matbröd.

Någon som också har erfarenhet med användning av havremjöl? Kanske lite tips och idéer? 

LimJans

Jag brukar koka gröt på havremjöl. :)

Bösahusarn

Skrädmjöl blandar jag i ibland när jag försöker mej på bakning.

Eller så blir det nävgröt med möe fläsk.
Det är aldrig för sent att ge upp.

Kreacon

Har ibland havremjöl i surdegsbröden. 1 del havremjöl till 7 delar "vanligt" mjöl. Inte så mycket alltså men Gott.

Nina W

Ursäkta men jag la nyss in ett recept på havrebröd under den vanliga baktråden, du får kolla där. Det bakas på mixade havregryn och inte skrädmjöl.

borsdorfer

Havremjöl är glutenfritt liksom bovetemjöl. Att blanda in mer än 25% havremjöl eller bovetemjöl i ett bröd, ger ett mycket kompakt bröd, som du kanske inte kommer att gilla.
Knäckebröd går bra att baka med mer än 25% havremjöl.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

525 Gäster, 0 användare