Klart att man vara allergisk mot höns och bo 30 m ifrån. Mer tveksam om den allergiska personen kan få reaktioner av höns på det avståndet. Men det beror förstås på antalet höns och vindriktning.
Jag är allergisk mot fjäder, dun, pälsdjur och en massa annat. Men gillar djur. Därför har jag intressanta djur som man kan ha i utomhus. Höns. Sex stycken just nu. Vanligen inga problem i hönsgård och korta, dagliga besök i hönshuset. Men när det är dags för storstädning och utmockning av ströet måste jag medicinera innan.
Men allergier kan vara olika kraftiga hos olika personer. Jag skulle säga att det är ovanligt men inte helt omöjligt att man reagerar 30m från höns. Särskilt om vinden kommer därifrån.