Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  vad kostar det att ha värphöns?  (läst 12319 gånger)

gaja75a

  • Gäst
vad kostar det att ha värphöns?
« skrivet: 16 maj-07 kl 21:31 »
Ja som rubriken lyder  ;)
ja och min ska karnse flytta ut på landet och tanken på höns ha slagit oss hihi men nu är frågan vad kostar det att ha höns? tänkte om man har ca 4 -5 värphöns skulle ju va toppen att kunna få färska ägg och även karnse sälja några till grannar m.m
kom gärna med tips :D

Tuve

  • Inlägg: 785
    • Skåne
Re:vad kostar det att ha värphöns?
« Svar #1 skrivet: 16 maj-07 kl 21:45 »
Du kan köpa höns för ca 100 kr styck, mindre för blandras, mer för vissa raser. Det är inte så dyrt att ordna boende till dem, förutsatt att du redan har nåt litet skjul eller så att konvertera. De är verkligen inte stora i maten. Vete, eventuellt pellets, och så matrester, gräs och småkryp de hittar själva. Snäckskal eller äggskal. Nej, det är inte dyrt.
Skaffar du rashöns är det alltid lätt att sälja kycklingar du får i överskott.

issi

  • Inlägg: 9
  • Ta till vara på varje dag
    • Bohuslän
Re:vad kostar det att ha värphöns?
« Svar #2 skrivet: 16 maj-07 kl 21:55 »
Hej
Lite beroende på vad du är ute efter rashöns eller vanliga värphönor
Värphönor som är 16 veckor när du hämtar dom ligger på ca 40 kr/st
Rashönorna är dyrare vet jag iallafall när jag hade det

carmencha

  • Gäst
Re:vad kostar det att ha värphöns?
« Svar #3 skrivet: 16 maj-07 kl 23:49 »
Hej Gaja.

Rashöns ligger på mellan 100-150 kr st.

Men du frågar efter värphöns?
Jag betalade 65 kr/st för 16 v gamla brun Lohmann värphöns för ca två veckor sedan. Men jag har också möjlighet att köpa vita lohmann för 5 kr st och då är de 14 månader gamla ungefär.

Maten kostar ju en del, men jag köper pallar med allfoder och då blir det billigare...Dessutom kan du ju ge dem er restmat och då blir ju priset ännu lägre.

Mvh Carmencha

brantas

  • Inlägg: 2106
  • www.brantas.se
    • Halland
    • brantas
Re:vad kostar det att ha värphöns?
« Svar #4 skrivet: 17 maj-07 kl 08:53 »
köper man pallvis har man nog rätt många hönor, vi har fyra st och 7 ankor så en säck allfoder räcker gankas länge, speceillt nu på våren/sommaren när det ficnn mycket kryp och gräs som de äter eftersom de går fritt. en säck allfoder ligger c:a på 130:- har jag för mig. beroede lite på var i sverige kan ajg tänka mig....
Planerar Hönsbytardag i Väröbacka den 20/4 mer info på www.brantas.se
ALLA är välkomna !

carmencha

  • Gäst
Re:vad kostar det att ha värphöns?
« Svar #5 skrivet: 17 maj-07 kl 10:04 »
Ja,  fodret är dyrare på vissa ställen.

Mina säckar ligger på 95-98 kr/säcken om jag köper pallvis. En pall räcker i två månader här ungefär. Men jag hämtar aldrig alla samtidigt utan jag kan hämta 5 säckar i taget. Då slipper jag lagra dem här och sparar plats eftersom 5 säckar får plats i min tunna.

Säden till gässen och ankorna köper jag av en granne för ca 20 kr/ 20 kg säck. Havre likaså.

Mvh
Carmencha
« Senast ändrad: 17 maj-07 kl 10:08 av carmencha »

Iskristall

  • Inlägg: 83
    • Västerbotten
Re:vad kostar det att ha värphöns?
« Svar #6 skrivet: 17 maj-07 kl 13:17 »
Okej, så om jag har fattat det rätt så kostar höns ca 100 kr i inköp (beroende på ras), vad det kostar att bygga ett hönshus, samt matrester och "stödfoder" - är det korrekt?

Hur länge lever höns egentligen? Och hur mycket värper de?

Jag hade en kompis som hade dvärghöns (om jag minns rätt) när vi var små. Lurviga små fjäderbollar med "hovskägg"... Sånna vill jag ha :)

Är ju amatör på hönsområdet - behöver hönorna en tupp för att lägga ägg eller gör de det ändå? Så att man bara tar dit en tupp när man vill ha påfyllnad av kycklingar?
Sargad flyttfågel som finner tröst i naturen.

Ulric Eriksson

  • Gäst
Re:vad kostar det att ha värphöns?
« Svar #7 skrivet: 17 maj-07 kl 14:55 »
Okej, så om jag har fattat det rätt så kostar höns ca 100 kr i inköp (beroende på ras), vad det kostar att bygga ett hönshus, samt matrester och "stödfoder" - är det korrekt?


Ungefär så, ja.

Citera
Hur länge lever höns egentligen? Och hur mycket värper de?


Det beror på ras, hur de hålls, fodret mm. Högst ett om dagen, men det finns undantag.

Citera
Jag hade en kompis som hade dvärghöns (om jag minns rätt) när vi var små. Lurviga små fjäderbollar med "hovskägg"... Sånna vill jag ha :)


Sådana här snyggingar, kanske?



Citera
Är ju amatör på hönsområdet - behöver hönorna en tupp för att lägga ägg eller gör de det ändå? Så att man bara tar dit en tupp när man vill ha påfyllnad av kycklingar?


De lägger ägg i alla fall, men tuppen behövs om det skall komma kycklingar ur äggen. Dessutom blir hönsen glada om de får en tupp.

 

Skytten

  • Inlägg: 7426
    • Skåne
Re:vad kostar det att ha värphöns?
« Svar #8 skrivet: 17 maj-07 kl 15:17 »
När hönshuset är fixat, kostar höns obetydligt, eller egentligen inget.
Beror på vad man värderar de egna äggen till. Tiden man lägger på en flock på 6 höns, bör gå på nöjeskontot.

Har man en maskkompost får man gott tillskott med bra foder.

Grodda en del spannmål, det är värdefull hönsmat.

7 maskar och lite groddar, sen behövs inte heller köpefoder.

Man kan odla fram flugmaggots ganska lätt.

Finns lite att läsa på t.ex:
http://journeytoforever.org/farm_poultry.html
« Senast ändrad: 17 maj-07 kl 15:18 av Skytten »
Det bästa sättet att misslyckas, är att inte försöka!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

574 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Otroligt mycket läsvärda artiklar. Jag väntar alltid med spänning på nästa nummer, en otroligt bra tidning!
/ Pia Elldalen

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser