Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Tovningsfråga  (läst 5349 gånger)

javill

  • Inlägg: 11668
    • Blekinge
    • Glirnashopen
Tovningsfråga
« skrivet: 21 mar-07 kl 14:16 »
Nu när jag börjar bli varm i kläderna när det gäller handarbete i olika former så passar jag på att ställa några ull och tovningsfrågor.

Jag har ungefär två rejäla säckar grovsorterad ull från höstens klippning av våra gotlandsfår. Det är mest lammull kanske 70%. Efter att ha gått och glott på de där säckarna några månader så har jag nu släpat in dem i källaren för att göra ytterligare en sortering. Det är bara rygg- och sidoull i säckarna men, det är en del karborrar i ullen. Det är dem jag nu sorterar bort. Jag funderade ett tag på att sortera i ljusare och mörkare ull också men, det kändes för jobbigt. Det är nog bättre att göra det direkt när man klipper fåret nästa gång. Ja, och så var det frågorna då.

Måste man karda ullen för att tova den? Läste här någonstans att man inte behövde tvätta ullen om den skulle tovas eftersom man tovade med såpa. Jag vill prova att tova lite större saker typ en sittdyna (rund eller fyrkantig) eller något sån't. Hur gör jag? Vad använder man för sorts såpa? Jag har två gamla tvättbrädor ute i ena uthuset. Kan de komma till användning? Vad behöver man mer för pryttlar?
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

manna

  • Inlägg: 3788
    • -
Re:Tovningsfråga
« Svar #1 skrivet: 21 mar-07 kl 15:11 »
Själva tovningen är enkel. Du lägger ullen i varv med fibrerna i motsatt riktning för varje lager. När du tror/vet att du har ett lagom tjockt lager, häller du varmt vatten med vanlig grönsåpa i över ullen. "Plaska" ner vattnet i ullen. Tryck ganska löst när du börjar tova, annars råkar man ibland dra isär ullen och då blir det hål. Efter ett tag kan du ta i mer. Om du ska göra ex en sittdyna med raka hörn/kanter, viker du inte sidorna och snyggar till dem efterhand. Ta på mer såpvatten efterhand. Arbeta tovningen ordentligt. "Extraull" kan du arbeta in under förutsättning att den redan arbetade ullen inte har filtat sig helt. Om den har gjort det, griper inte den extra ullen tag.

När du känner dig nöjd med resultatet sköljer du ur arbetet och låter det torka.

Dina tvättbrädor passar utmärkt att arbeta mot vid valkningen. I övrigt behöver du vattenmått, såpa och någonstans att arbeta där du kan "slabba". Mindre arbeten går bra att göra i en diskbalja. Det funkar även bra att arbeta på ett bord med vaxduk, men du får kanske vara snabb med torktrasa då och då. Diskbänken borde vara ett bra ställe att jobba vid. Om du ska göra tossor eller hattar, är det bra med "formar". Du behöver dessutom plast för att ullen inte ska tova sig i ett lager (en tossa ska ju helst vara "ihålig").

---

Jag har bara arbetat med kardad ull (köpt kardflor) vid tovning. Har kommit över (Tack kobbe!) ull som är otvättad och okardad. Vet faktiskt inte om jag måste tvätta ullen innan tovning, och hur en ulltvätt i så fall går till. Karda ullen kommer jag att göra, för jag vill lära mig att använda handkardor.
Tycker du att det är upprörande? Jag tycker att det är roligt. Det är därför jag är gladare än du är.

http://hemmaljunga.blogspot.se/

Marieberg

  • Gäst
Re:Tovningsfråga
« Svar #2 skrivet: 21 mar-07 kl 15:19 »
Jag har aldrig tovat med okardad ull, men kan föreställa mig att små problem uppstår, i alla fall för nybörjaren.
Ulltofsarna är ju ofta ihopklibbade i spetsarna och jag tror att detta kommer att synas i det färdigtovade resultatet - alltså något som man även kan utnyttja för att få en ovanlig effekt?

Dessutom är ju kardad ull ett kardflor, jämt fördelade får-hår, så att säga. Med okardad ull ligger en hårtufs här, en där. Svårt att få objektet jämntjockt, antar jag.

/IOR, som inte tovat på 10 år...

manna

  • Inlägg: 3788
    • -
Re:Tovningsfråga
« Svar #3 skrivet: 21 mar-07 kl 15:25 »
Ja, Ior, jag antar att man med okardad ull får sära på varje ulltott för att på så vis lättare få en jämn matta som låter sig tovas ihop. Personligen kommer jag att fortsätta använda kardad ull, men din tanke om att skapa effekter med den okardade var bra. Kanske okardad ull som "frans" runt vristen på en tossa eller handleden på en vante?
Tycker du att det är upprörande? Jag tycker att det är roligt. Det är därför jag är gladare än du är.

http://hemmaljunga.blogspot.se/

Marieberg

  • Gäst
Re:Tovningsfråga
« Svar #4 skrivet: 21 mar-07 kl 15:31 »
---
Kanske okardad ull som "frans" runt vristen på en tossa eller handleden på en vante?

Ho-ho, oj, vad sött det kan bli! :D

Förresten, ytterligare ett argument som försvårar tovning med okardad ull är ju att alla får-håren ligger åt ett håll i ulltotten.
I kardfloret ligger de ju hit och dit, om man nu har kardat på det sättet, vill säga... :P

javill

  • Inlägg: 11668
    • Blekinge
    • Glirnashopen
Re:Tovningsfråga
« Svar #5 skrivet: 21 mar-07 kl 16:10 »
Aha, då är det bäst att lära sig karda också. :P Jag har inga kardor men, läste i senaste utskicket från lokalavdelningen i fårföreningen att man kan hyra en kardmaskin av dem. Antar att det är en sån där handvevad historia. Så nu undrar jag då om kardmaskinen inte blir skitig om jag inte tvättat ullen först? Vad har en såndär kardmaskin för kapacitet? Jag har alltså nollkoll på kardning. Har bara sett andra göra det för många år sedan.

Tack för all bra info!
« Senast ändrad: 21 mar-07 kl 16:13 av javill »
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

manna

  • Inlägg: 3788
    • -
Re:Tovningsfråga
« Svar #6 skrivet: 21 mar-07 kl 16:31 »
Det finns en tråd om kardmaskiner. Tror att den ligger under Redskap & Verktyg. Den handlade dock mer/endast om olika fabrikats för- och nackdelar, så den blir du nog/kanske inte så hjälpt av. Vad jag minns av tråden, var det någon som tyckte att ett av fabrikaten klarade alltför små kvantiter ull åt gången.

Här ska det bli inköp av handkardor. Det tar sin lilla tid, men kostar mindre än en kardmaskin. Dessutom känns det schysst att sitta i fåtöljen att flärpa med kardorna en stilla kväll. Lite "unplugged", lixom...  ;)
Tycker du att det är upprörande? Jag tycker att det är roligt. Det är därför jag är gladare än du är.

http://hemmaljunga.blogspot.se/

javill

  • Inlägg: 11668
    • Blekinge
    • Glirnashopen
Re:Tovningsfråga
« Svar #7 skrivet: 21 mar-07 kl 22:58 »
Här ska det bli inköp av handkardor. Det tar sin lilla tid, men kostar mindre än en kardmaskin. Dessutom känns det schysst att sitta i fåtöljen att flärpa med kardorna en stilla kväll. Lite "unplugged", lixom...  ;)

Det låter ganska behagligt det där men, maken är städfreak så det är inte en chans att jag skulle kunna sitta i en fåtölj och karda. Nere i källaren hos katterna skulle vara ok men, hur kul är det att sitta där själv och glo.  :) Så det är bra om det går fort.
« Senast ändrad: 21 mar-07 kl 22:59 av javill »
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

Sinus

  • Gäst
Re:Tovningsfråga
« Svar #8 skrivet: 23 mar-07 kl 13:21 »
Handkardor klarar vilken ull som helst -även om dom kan bli feta och smutsiga så går dom ju att göra rent. Köper man gamla kardor kan man räkna med att taggarna lossnar ganska snabbt men man kan köpa nya kardbeslag  hos alla som säljer nytt material - lite billigare blir det.

Har du en handvevad maskin så ska ullen inte vara för fet för då nyper den fast och blir till ett segt täcke istället för ett fluffigt kardflor. Ett standardmått brukar ligga på ca 30cm bred och 50cm långa kardflor men varje flor ska köras minst ett par gånger (upptussat och blandat) för bästa resultat, så det tar ju sin tid...

Sinus

  • Gäst
Re:Tovningsfråga
« Svar #9 skrivet: 23 mar-07 kl 13:26 »
Har tvättat och kardat ca. 100 kilo ull hos ett spinneri i närheten under ett par tre år...Det kan vara ett tips att går ihop om det här och höra sig för hos närmsta spinneri om dom har lönkardning d.v.s. du får tillbaka den ull du lämnat in...

gimskogen

  • Inlägg: 1477
    • gimskogen.se
Re:Tovningsfråga
« Svar #10 skrivet: 24 mar-07 kl 14:43 »
Åddebo ull utanför Uppsala gör kard flor...
finns på nätet.. http://www.addeboull.com/
 :)
Mjölkbonde i norra hälsingland, Rödkullor, Fjällkor. Några Roslagsfår och Svärdsjöfår samt våra Linderödsgrisar och Gotlandskaniner o 3 Isländskafårhundar

praline1

  • Inlägg: 550
  • 100%bondmora med djur
    • Småland
Re:Tovningsfråga
« Svar #11 skrivet: 24 mar-07 kl 16:49 »
när jag tovar använder jag kardad otvättad ull och lägger första lagret kardflor på längden anrda lagret på tvären osv. tills jag har fått så tjockt som jag vill ha det sedan på med såpvatten lite åt gången sen när stycket är klart skär jag med en mattkniv om jag vill ha raka kanter mvh praline1
Bor i mitt lilla hus med hundar katter höns kaniner och gubben Pettson

javill

  • Inlägg: 11668
    • Blekinge
    • Glirnashopen
Re:Tovningsfråga
« Svar #12 skrivet: 06 maj-07 kl 18:22 »
Har inte fått tummen loss för att förhöra mig om fårklubbens kardmaskin ännu men, när jag var på loppis idag så fyndade jag ett par handkardor för 10 kronor!  :D Så nu måste jag ju lära mig att handkarda i alla fall. Så första frågan som infinner sig är, hur tjock ulltuss kardar man ungefär åt gången? Antar att jag kan prova mig fram men, det vore bra med en fingervisning i alla fall.
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

Våmhuskullan

  • Inlägg: 1519
    • -
Re:Tovningsfråga
« Svar #13 skrivet: 06 maj-07 kl 20:09 »
Citera
Citera
Har inte fått tummen loss för att förhöra mig om fårklubbens kardmaskin ännu men, när jag var på loppis idag så fyndade jag ett par handkardor för 10 kronor!   Så nu måste jag ju lära mig att handkarda i alla fall. Så första frågan som infinner sig är, hur tjock ulltuss kardar man ungefär åt gången? Antar att jag kan prova mig fram men, det vore bra med en fingervisning i alla fall. [/qu

du kan böra med att lägga en "rad" på kadan, med den klippta delen mot handtaget.
googla på karda ull el ullberedning så brukar det komma upp bra teckningar eller bilder och exakt beskrivning om hur man gör. ex http://www.planteco.lu.se/horjel/ull.html
http://student.educ.umu.se/~dis00-01/ull/praktik.html

 

javill

  • Inlägg: 11668
    • Blekinge
    • Glirnashopen
Re:Tovningsfråga
« Svar #14 skrivet: 06 maj-07 kl 21:37 »
Ah, vilket bra tips. Tänkte inte ens så långt.
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

476 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har nu köpt mina första nummer av Åter och de var över förväntan. Mycket innehållsrika och informativa, och bra blandning. Inspirerande att läsa om andras berättelser och tankar. Även min familj uppskattade tidningen och kommer att läsa fler nummer.:)
/Johanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser