Takhöjd

Startat av Nordbo, 12 Mar-16 kl 18:39

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Nordbo

Någon som vet om det finns några krav på lägsta takhöjd i fårstall? Hittar inget på jordbruksverket?

Halte

Citat från: Nordbo skrivet 12 Mar-16 kl 18:39
Någon som vet om det finns några krav på lägsta takhöjd i fårstall? Hittar inget på jordbruksverket?
Har aldrig hört att det finns någon. Men är det en vanlig stallbyggnad så har jag enormt svårt att tänka mig att det skulle vara för lågt.
Och är det inte en vanlig stallbyggnad så måste ju Länsstyrelsen godkänna byggnaden först innan man har djur där så då får man väl svaret om takhöjden är OK där i så fall.
"Fördomen har alltid sin rot i vardagslivet. Den gror på arbetsplatsen och i grannkvarteret. Den är ett utlopp för egna misslyckanden och besvikelser. Den är framför allt ett uttryck för okunnighet och rädsla."
- Olof Palme

kurt

Tänkte du låta bli att köra ut stråbädden varje år, och i stället låt golvet växa uppåt?


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 276 Gäster, 2 användare
ärt, Radar