Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Kinda med 5 tår ?  (läst 3571 gånger)

Stella

  • Inlägg: 15
Kinda med 5 tår ?
« skrivet: 23 aug-05 kl 18:12 »
Jag har fem höns (kinda) varav två just nu ruvar, fast de inte själva ännu kommit igång med äggläggningen.
Dessa två är, när de väl vågar sig ut, ofta attackerade rätt hårt (kala halsar) av en större höna.
Denna höna, har jag idag upptäckt, har tre klor fram två klor bak+sporrar!?!
Dock ser hon absolut inte ut som en tupp, för det borde man väl se? Hon har nästan ingen kam, den hon har är av typ rosenkam, och de är ju inte så stora.
Ska vi avliva henne? Kan hon vara missbildad eller inavlad på något sätt?

Pudeltanten

  • Gäst
SV: Kinda med 5 tår ?
« Svar #1 skrivet: 23 aug-05 kl 20:47 »
Har hon fem tår kommer hon nog från en ras med fem tår, alltså ingen missbildning. Ex. faverolle eller silkes, som båda har fem tår.
Mobbar hon andra hönor kanske du ska sätta undan henne ett tag så hon ramlar ner på rangskalan en smula, så kanske det ger sig. Ensam alltså.
Raser med rosenkam kan vara svåra att se kön på, men titta efter slören, påsarna under hakan. Är de stora är det en tupp, är de små är det en höna.
Lycka till.

Ronny

  • Inlägg: 1637
    • Skåne
SV: Kinda med 5 tår ?
« Svar #2 skrivet: 24 aug-05 kl 01:00 »
Visst, ta bort den "felprogrammerade" hönan. En del individer funkar helt enkelt inte i flocken. Vad det beror på vet ingen. Sen vill jag bara säga att det är kvalificerade gissningar, för att inte säga kvalificerat skitsnack, med uttalanden om "från vilken ras" flertåighet, dubbelsporrighet osv kommer. Det är helt klart att dessa anlag fanns på våra gamla lantrashöns långt innan faveroller och andra importerade standardraser kom hit! Kan man begripa om man läser Linne´s fauna och Sven Nilssons mm. Sådana rasspekulationer är ingenting annat än rena önsketänkanden från vissa sportodlares sida.
« Senast ändrad: 24 aug-05 kl 01:12 av Ronny »
Håller lantraser för bevarande och det egna hushållet.

Pudeltanten

  • Gäst
SV: Kinda med 5 tår ?
« Svar #3 skrivet: 24 aug-05 kl 20:38 »
Visst, ta bort den "felprogrammerade" hönan. En del individer funkar helt enkelt inte i flocken. Vad det beror på vet ingen. Sen vill jag bara säga att det är kvalificerade gissningar, för att inte säga kvalificerat skitsnack, med uttalanden om "från vilken ras" flertåighet, dubbelsporrighet osv kommer. Det är helt klart att dessa anlag fanns på våra gamla lantrashöns långt innan faveroller och andra importerade standardraser kom hit! Kan man begripa om man läser Linne´s fauna och Sven Nilssons mm. Sådana rasspekulationer är ingenting annat än rena önsketänkanden från vissa sportodlares sida.
 
Det där tar jag som ett personligt påhopp... ??? Jag är ingen sportodlare, du vet ingenting om mig.
Dålig stil.  >:(Ska inte skriva mer i all välmening. Det var bara en tanke från min sida. *Ledsen* :'(
Ska inte skriva mer här på forumet. Trodde detta var ett forum där man slapp dessa vassa människor...

hanzzon

  • Inlägg: 209
  • Livet på ett torp
    • Västmanland
    • Sadelmakarns Torp
SV: Kinda med 5 tår ?
« Svar #4 skrivet: 24 aug-05 kl 21:13 »
tycker också att det kanske var att gå lite väl hårt fram.
man måste ju få spekulera utan att få galla över sig från surgubbar.

nappe

  • Inlägg: 25
SV: Kinda med 5 tår ?
« Svar #5 skrivet: 25 aug-05 kl 06:12 »
 :)Nej,Pudeltanten,sluta inte.Jag är själv ny här ,har fått många goda råd.Ett sådant påhopp,just vad det är,faller tillbaka på honnom eller henne själv.Påhoppet står ju kvar på sidan .Tycker han hon står med rompan bar ,visar en del om människan bakom.Det skall väl vara en sida som är helt öppen för olika åsikter om våra kära fjädervänner.Tyvärr finns dessa allvetare på många olika forum där dom ofta skall "trycka" till andra. :'(

Ronny

  • Inlägg: 1637
    • Skåne
SV: Kinda med 5 tår ?
« Svar #6 skrivet: 25 aug-05 kl 10:41 »
Jag ser inget personligt påhopp utan med "sportodlare" åsyftas en del av denna kategori. Helt omotiverat kommer det gamla påståendet som går ut på att köra i folk att alla färger och variationer på lantraserna kommer från moderna raser. Jag menar inte att absolut ingenting av inkomna raser finns i lantrasernas anpassnings och evolution, för det gör det med största sannolikhet. Jag menar bara att det är så uppenbart vart "sportodlare" vill komma när argument som att svart färg på lantrashönsen kommer från minorca, femtåighet från faverolle, ullighet från japanska silkeshöns osv osv osv. Precis som om de gamla lantraserna skulle varit transparenta före införseln av moderna raser. Jag blir så trött på dessa återkommande och osakliga argument som jag uppfattar som slag under bältet och då tar man kanske i lite väl bra ibland. Om inte "Pudeltanten" tillhör den åsyftade kategorin ber jag självklart om ursäkt men någonstans måste hon väl ha snappat upp och tagit till sig argumentet. Pudeltanten kan lugnt fortsätta att vara ute här och påstå vad hon vill. Surgubben tar härmed sin Mats ur denna skola och ni får gärna köra i varandra vilken skit och vilka lögner som helst i fortsättningen, åtminstone för min del. Förr eller senare går det alltid så här på såna här chatsidor och jag har redan tidigare tänkt lägga av här.  Hoppas någon fått ut något vettigt ur mina svar genom åren. So long!"
« Senast ändrad: 25 aug-05 kl 11:01 av Ronny »
Håller lantraser för bevarande och det egna hushållet.

nappe

  • Inlägg: 25
SV: Kinda med 5 tår ?
« Svar #7 skrivet: 25 aug-05 kl 12:16 »
 :)Bästa Ronny,jag förstår att du är mycket påläst.Men ta det för vad det är,tankar , funderingar o åsikter behöver väl inte vara kvalificerat skitsnack .OK vi som försöker att lära oss lite mer,o inte är så pålästa behöver väl inte bli beskylda att fara med lögn.Vi är felinformerade o då tycker jag det är fint att du kan rätta oss.vi kan alla ha en midre bra dag.(tanten eller gubben har varit besvärlig).Så snälla du stanna kvar här o dela med dig av ditt kunnande ::)

Stella

  • Inlägg: 15
SV: Kinda med 5 tår ?
« Svar #8 skrivet: 26 aug-05 kl 12:52 »
Oj oj.  :-[ Det kanske hade underlättat om jag talat om att mina Kindahöns är genbanksanslutna? Då kanske inte den här anlags-debatten behövt dyka upp.
Det skulle vara synd och skam om Ronny slutar bidra med sina kunskaper här! Man behöver inte stirra sig blind på ordval!

Anna Ho

  • Inlägg: 1079
    • Östergötland
SV: Kinda med 5 tår ?
« Svar #9 skrivet: 26 aug-05 kl 14:07 »
Hej "Stella", en av Kinda hönsens kännetecken är att femtåighet förekommer.
Så fötterna är inget konstigt på din höna.

Anna /
"Lycka är att ha en Heeler i hälarna och en korthårs Collie i knät :-)"

Har mjölkkor, hundar, häst, huskatter och en Maine Coon, marsvin och höns: dv RIR, dv Plymouth Rock och dv Sussex.

Cissiluria

  • Inlägg: 446
  • "Det var det värsta!!!"
    • Östergötland
    • Art CECILIA
SV: Kinda med 5 tår ?
« Svar #10 skrivet: 27 jun-08 kl 15:47 »
Alla måste väl för farao få komma med ina tankar/åsikter/kunskaper, utan att få skit??? >:(

Är det så att någon presenterar något som är fel, är det lika värdefull om någon som kan mer, kommer med en rättelse. Men jag tycker att Ronnys sätt att framlägga sina kunskaper och sin kritik är otroligt buffligt och klantigt, man behöver inte bete sig som en bulldozer för att man kan nåt! Gör man det talar det mer om personligheten än om kunskaperna.

Om Ronny är "trött på" något och därför inte kan uttrycka sig civiliserat, riskerar han därmed att onödigt kränka och "skrämma bort" andra medlemmar, sånt tycker inte jag skall få förekomma här. Då bör Ronny faktiskt ge fanken i att skriva tills han eventuellt har en bättre dag! Oavsett hans ev gedigna kunskaper.

Detta är väl ett forum där alla skall få känna sig välkomna, eller???

Tycker jag, som är en hängiven novis inom "hönserit" och därför hopas få känna mig välkommen att uttrycka mig precis så korkat som jag "måste" i min ignorans!!!
Bor på liten gård med sambo, katterna Frasse, Stina. Siri, Sockan och Daisy, cockrarna Nora och Malte, samt en flock blandrashöns.

Blogg finns på: http://akullakadorranfunderar.blogspot.co

sallyomolly

  • Gäst
SV: Kinda med 5 tår ?
« Svar #11 skrivet: 27 jun-08 kl 16:25 »
Tråden är från 2005....

Cissiluria

  • Inlägg: 446
  • "Det var det värsta!!!"
    • Östergötland
    • Art CECILIA
SV: Kinda med 5 tår ?
« Svar #12 skrivet: 27 jun-08 kl 16:42 »
*ler*oj... ja då är tråden inaktuell men ämnet viktigt ändå. Du ser, det är ibland inte ens lätt att observera datumet här inne, än mindre ha alla rätt inom ämnet alltid!  :-\ ;)
Bor på liten gård med sambo, katterna Frasse, Stina. Siri, Sockan och Daisy, cockrarna Nora och Malte, samt en flock blandrashöns.

Blogg finns på: http://akullakadorranfunderar.blogspot.co

Rakadero

  • Inlägg: 3188
    • Västergötland
    • Reflections of Rachel
SV: Kinda med 5 tår ?
« Svar #13 skrivet: 27 jun-08 kl 16:44 »
Tyvärr förekommer det allt som oftast att en del i det här forumet som kan mycket (eller anser att de gör det) uttrycker sig rätt buffligt, nedlåtande och ibland rent av otrevligt mot oss nybörjare. Låt vara att tråden är tre år gammal men problemet finns kvar.

Det är min förhoppning att de blir åthutade av moderatorer och att de nya stackare som kanske råkar ställa en korkad fråga eller något inte blir sårade av de vassa kommentarer de ibland får utan stannar kvar.

Jag gjorde det.
Fyrtiotalet underbara hönor och tuppar av raserna vit leghorn, brun leghorn, blomme, australorp, sussex, plymouth rock, orpington, rir, lohmann och några blandningar mest leghorn-blomme-lohmann. Sju älskade katter. Två välartade söner. En händig make. Och så jag...

sallyomolly

  • Gäst
SV: Kinda med 5 tår ?
« Svar #14 skrivet: 27 jun-08 kl 17:07 »
Ja absolut kan den vara aktuell men jag ville bara säga det ::) Du lät så upprörd :)

Sirpa

  • Inlägg: 503
    • -
SV: Kinda med 5 tår ?
« Svar #15 skrivet: 28 jun-08 kl 10:34 »
Den här tråden är 3 år gammal....

Synpunkter på forumet skall föras i tavlan "Innehållet i forumet och hela Alternativ.nu"

Mvh Sirpa
Höns och Liljor i min trädgård.

Cissiluria

  • Inlägg: 446
  • "Det var det värsta!!!"
    • Östergötland
    • Art CECILIA
SV: Kinda med 5 tår ?
« Svar #16 skrivet: 28 jun-08 kl 14:29 »
Sirpa... så du menar att det är förbjudet att utrycka åsikter om forumet oss medlemmar emellan, om man inte gör det just under den tråd du nämner?

Dessutom är det alldeles nyss klargjort att tråden är gammal(vilket du ser om de läser), men att ett par av oss nog ändå tycker att det inte gjorde så mycket att ämnet luftades igen, med tanke på att nya medlemmar ibland känner sig trängda.

Förutom ovanstående, vet jag inte ens var den tråd du pratar om, står att finna??  Det kanske är så att layouten är för diffus? :o  :o  :o
« Senast ändrad: 28 jun-08 kl 14:34 av Cissiluria »
Bor på liten gård med sambo, katterna Frasse, Stina. Siri, Sockan och Daisy, cockrarna Nora och Malte, samt en flock blandrashöns.

Blogg finns på: http://akullakadorranfunderar.blogspot.co

Sirpa

  • Inlägg: 503
    • -
SV: Innehållet i forumet
« Svar #17 skrivet: 28 jun-08 kl 14:52 »
Förbjudet är väl att ta i  :) men det är trevligast om diskussioner helt utanför ämnet
inte görs i ämnestrådarna.

Innehållet i forumet och hela Alternativ.nu hittar du här:
http://www.alternativ.nu/smf/index.php?board=85.0

Där kan man komma med synpunkter på innehållet på Alternativ.nu.
Diskuteras ämnen som inte hör hemma här?
Hur är samtalstonen i forumet, osv?

Tidigare åsiktstråd (från 2005)
http://www.alternativ.nu/smf/index.php?topic=4438.0

Mvh Sirpa
Höns och Liljor i min trädgård.

Rakadero

  • Inlägg: 3188
    • Västergötland
    • Reflections of Rachel
SV: Kinda med 5 tår ?
« Svar #18 skrivet: 28 jun-08 kl 14:58 »
Visst är det helt riktigt att det ska vara så. I en tråd som heter 'Kinda med 5 tår' ska väl egentligen bara just det diskuteras.

Problem med stämningen på forumet med mera är ju bra att det finns egna trådar för.

Det man 'riskerar' är ju att meddelandet inte går hem till de som det berör i så fall...
Fyrtiotalet underbara hönor och tuppar av raserna vit leghorn, brun leghorn, blomme, australorp, sussex, plymouth rock, orpington, rir, lohmann och några blandningar mest leghorn-blomme-lohmann. Sju älskade katter. Två välartade söner. En händig make. Och så jag...

 

Skytten

  • Inlägg: 7426
    • Skåne
SV: Kinda med 5 tår ?
« Svar #19 skrivet: 29 jun-08 kl 15:05 »
Fem tår kan komma bara sådär, på vilken höna som helst, fast det är inte så vanligt. 
Sen finns det raser som man har låtit detta bli vanligt, ex silkeshöns, de hade fem tår redan på 1300-talet (enl Marco Polo).

Den skånska purrhönan (eller en purrhöna) kan man hitta i Kamerun, utan att en enda skånsk höna varit där.

På hönsraser finns det ju en uppfattning om hur de ska se ut, och då avlar många på att det ska "bli rätt".

Vad som är OK eller problem är det vi själva som bestämmer.
Det bästa sättet att misslyckas, är att inte försöka!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

536 gäster, 3 användare (1 dolda)
LarryGeano, Numera

* Forum

* Om tidningen Åter



- Kan bara varmt rekommendera denna tidning!
/Sanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser