Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Sockerärtor  (läst 1701 gånger)

bos taurus

  • Inlägg: 81
    • Uppland
Sockerärtor
« skrivet: 13 sep-15 kl 11:53 »
I år blev utkomsten av sockerärtor enorm och jag valde därför att låta en relativt stor del vara kvar för dels utsäde och dels torkning. Nu har tyvärr ärtskidorna börjat visa tecken på mögel innan de börjat torka. För att inte hela den återstående skörden skall gå förlorad undrar jag vad som är bäst; ta in hela ruskor och hänga på tork eller spritsa baljorna och låta de gröna ärtorna torka alternativt frysa in dem efter lätt uppkokning?

 

Lewa i Dalarna

  • Inlägg: 1
SV: Sockerärtor
« Svar #1 skrivet: 17 sep-15 kl 08:29 »
Ta in hela plantan och häng upp och ner - torrt och luftigt. Plocka ur ärtorna när skidorna torkat. Jag har tagit mina fröskidor tidigare, jag valde ut några fina och de var skördeklara för ett tag sidan - fick dock torka färdigt i skidan. Om skidorna verkar ruttna ta då ut ärtorna och torka dem separat och hoppas på de är färdigmogna


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

667 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Supernöjd med den nya tidningen! Ska fixa ny betalning nu så vi har täckt upp det kommande året, ser fram emot att bygga upp ett litet bibliotek av tidningarna. :) Och maken är ivrig att få testa på ölbryggandet som finns med i senaste numret.. :P
/Maria Örni

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser