Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Utländska fröfirmor?  (läst 1843 gånger)

qeliott

  • Inlägg: 60
    • Skåne
Utländska fröfirmor?
« skrivet: 02 jul-15 kl 14:20 »
Ni som köper frö från utländska firmor, vilka kan ni rekommendera? Och varför?

Dessutom har jag funderingar på varför man (jag) ska odla tex busktomaten 'Plopp' hellre än busktomaten 'Blupp' (påhittade namn…). Olika sorter har olika smak, skaltjocklek, jordpreferens, sjukdomsmotstånd etc - men de här grejerna står ju inte på fröpåsarna och ofta inte mycket i svenska frökataloger (tryckta eller på nätet). I år testodlar jag fyra olika sorters squash, åtta olika sorters tomat … försöker förstå VARFÖR somliga växer bättre än andra, gror bättre än andra, gror alls. Jag är inte vetenskapligt bildad, men gör så gott jag kan med anteckningar och bilder.

Jag vore även intresserad av att få bättre och mycket mera detaljerad, 'vetenskaplig' info om olika varianter av köksväxter än man får på baksidan av fröpåsar. Är det någon som har tips om någon riktigt bra sida, svensk eller utländsk? Engelskspråkig, franskspråkig, om det kniper kan jag nog läsa även tyska eller italienska.

Är så trött på grönsaksplantor som inte blir nåt… Hittills inte ett enda fruktämne på någon av alla squashplantorna, varken i kyligt väder eller soligt väder… Meh.
Kan tillägga att jag har odlat köksväxter i årtionden, så jag har gedigna grundkunskaper, välgödslat lanne, etc.


 

kraut

  • Inlägg: 460
    • Skåne
    • postannelund
SV: Utländska fröfirmor?
« Svar #1 skrivet: 02 jul-15 kl 17:57 »
Det beror sig på vad du skall odla och hur mycket. Tex bondbönor vill jag gärna odla i större kvantitet av en sort, då beställer jag från England via eBay där det finns flertalet fröfirmor. Påsarna är större och billigare samt att variationen på sorter är rikare. Samma sak gäller kålväxter, morötter mfl där hållbarheten är lång på fröna. Tomater, chili finns ett bra utbud i Sverige, både privat byte och försäljning, så då blir det inrikes.
Framförallt är det pris och förpackningsstorlek och ibland sortutbud som gör att jag handlar utrikes.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

486 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Enormt intressant tidning. Vill köpa tidningar från 2012 men dom är slut, så hur får man tag på dom?
/Tina

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser