Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hur hittar jag min framtida gård?  (läst 1295 gånger)

habba

  • Inlägg: 12
    • Västergötland
Hur hittar jag min framtida gård?
« skrivet: 08 mar-15 kl 14:44 »
Vi har under två år letat efter en liten gård. Vi har inte så extremt höga krav. Ett bostadshus där en familj på fem får plats (större hus gör inget, mindre hus gör inte så mycket, det går ju att bygga ut), och någon anlagd åker (har ingen lust att anlägga en ny).
Utöver det handlar det "bara" om att den ska ligga i "rätt" del av landet, det vill säga en av de 6 kommuner vi tänkt oss.

Problemet är att på två år har endast två gårdar som uppfyllt de grundförutsättningarna annonserats ut på hemnet och/eller booli.

Finns det någon som har tips på alternativa, konventionella eller okonventionella knep att hitta fler objekt? Hur hittade du din gård?

olivia.k

  • Inlägg: 1455
    • Jämtland
SV: Hur hittar jag min framtida gård?
« Svar #1 skrivet: 08 mar-15 kl 15:36 »
Vad har du för krav då? Jag tycker det ligger massor av gårdar på hemnet som jag skulle vilja köpa och enda problemet är väl att de är dyra. Men att bara två gårdar uppfyller grundförutsättningarna låter ju konstigt om du inte har har höga krav på standard samtidigt som gårdarna skall vara billiga. Bostadsmarknaden är ju som den är just nu, så att göra fynd är svårt.

Själv har jag inga höga krav alls och bor med utedass, inget badrum eller tvättmaskin men det funkar det med. Jag har både el och varmvatten inne vilket jag tycker är lyxigt nog.

Har du provat att fråga folk personligen om de vill sälja objekt som inte är till salu? Jag har flera stycken som frågat om de får köpa min gård, och den har inte varit ute till försäljning sedan 1916, men jag tror att en del gårdar säljs så. I senaste numret av "gård och torp" finns ett reportage om en gård som köptes genom att de fråga ägaren om de fick köpa gården, och de fick det.

habba

  • Inlägg: 12
    • Västergötland
SV: Hur hittar jag min framtida gård?
« Svar #2 skrivet: 08 mar-15 kl 16:09 »
Huvudproblemet med våra krav är väl läget, eller snarare avståndet till Göteborg. Vi vill vara inom en radie på ca 50 min med bil. De objekt som kommit ut inom det intressanta området är inte alltför många och de flesta har varit skogsgårdar eller hästgårdar, utan någon anlagd åker. Ett fåtal med åker har i och för sig kommit ut, men en sak jag vill lägga till min kravlista är att åkern ska ligga i anslutning till byggnaderna och inte en bit bort med andra fastigheter emellan.
När det gäller standard så vill vi åtminstone ha el och WC. Lite renovering eller behov av utbyggnad skrämmer oss inte, däremot vill vi inte hamna i läget att behöva bygga nytt.

Visst finns det ett mycket stort antal fantastiska gårdar på hemnet som vi skulle kunnat tänka oss om de inte låg i "fel" del av landet.

Har funderat på det där med att åka runt och fråga folk om de vill sälja. Tycker det känns lite påfluget, men det kanske är det enda vettiga (utöver att ha tur att det kommer ut en annons).

Någon med andra tips utöver det?

olivia.k

  • Inlägg: 1455
    • Jämtland
SV: Hur hittar jag min framtida gård?
« Svar #3 skrivet: 08 mar-15 kl 16:47 »
Har funderat på det där med att åka runt och fråga folk om de vill sälja. Tycker det känns lite påfluget, men det kanske är det enda vettiga (utöver att ha tur att det kommer ut en annons).

Du får nog ringa. I byn där min syster bor finns 2 obebodda gårdar som jag gärna vill ha. Den ena ägs av en kvinna på 65 år som bor i stan 2 mil därifrån, och ska sälja när hon har orkat städa ur säger hon, vilket hon tror tar fem år. Om någon frågade henne om hon kan skynda sig lite eller hjälpa till och städa skulle jag gissa att hon blir klar tidigare. Den andra gården ägs av någon som bor 60mil därifrån och han kommer antagligen sälja när hans egna föräldrar på 90 år har avlidit, eftersom det är föräldrarna som använt gården som fritidshus. Numera tar de sig inte dit.

 

Anders S

  • Inlägg: 6171
    • -
    • Fröodling.se
SV: Hur hittar jag min framtida gård?
« Svar #4 skrivet: 08 mar-15 kl 16:49 »
Du får nog ringa. I byn där min syster bor finns 2 obebodda gårdar som jag gärna vill ha. Den ena ägs av en kvinna på 65 år som bor i stan 2 mil därifrån, och ska sälja när hon har orkat städa ur säger hon, vilket hon tror tar fem år. Om någon frågade henne om hon kan skynda sig lite eller hjälpa till och städa skulle jag gissa att hon blir klar tidigare.

Eller köpa det ostädat, kanske med lösöre och allt.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

672 gäster, 2 användare (1 dolda)
Bokohammare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Bästa tidningen. Köper ingen annan än denna.
/Christina K

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser