Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vårsådd  (läst 3327 gånger)

Suresh

  • Inlägg: 14101
    • -
Vårsådd
« skrivet: 19 mar-07 kl 14:34 »
Nån som börjat förgro ännu? JAg tror att jag är lite sen i år.

ChristinaR

  • Inlägg: 5562
    • Västergötland
    • Elins trädgård
Re:Vårsådd
« Svar #1 skrivet: 19 mar-07 kl 15:52 »
Inte nåt alls ännu. Med tanke på trädgårdens dyngsura tillstånd lär det ändå dröja ett bra tag innan man kan plantera ut nåt  :(

Men väldigt snart ska tomatfröna i jord.

Med åren försår jag allt senare... är trött på klena rangliga plantor som avlider så fort de får se solen :P Sår mer och mer på friland oxå.

I år kommer jag att förså tomater, gurkor/squash/vintersquash, kål, och kanske diverse gröna blad. Och så kanske nåt mer jag glömt. Men inte så mycket.

Ulric Eriksson

  • Gäst
Re:Vårsådd
« Svar #2 skrivet: 19 mar-07 kl 16:08 »
Vi har knappt förgrott något. Samvetet är därefter. Vi har dock meckat upp en ljusrigg för att i någon mån slippa de rangliga stackare som brukar bli resultatet av alltför tidig förgroning.

anette i bugared

  • Inlägg: 6137
    • -
Re:Vårsådd
« Svar #3 skrivet: 19 mar-07 kl 17:19 »
Tomater, gurka, gyllanlack såddes för ca 3 veckor sen och har kommit sig jättebra. Mexikansk tagetes och paprika har precis börjat sticka och första omgången luktärtor har just kommit i jorden.

Troligen har jag varit onödigt tidig, som vanligt, men jag kan bara inte hålla mig.

Sen köpte jag en ny växtbelysning i år och ser en enorm skillnad på hur plantorna växer.

Denna veckan utökar jag förodlingsbordet (sybordet) och fortsätter med mitt hetsodlande :D
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt, nu slåss jag mot ondskan och värnar den svage. Mitt redskap är viljan, en kvast och en hatt.
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt.

kobbe

  • Inlägg: 1173
    • Småland
    • Ekoplantan
Re:Vårsådd
« Svar #4 skrivet: 19 mar-07 kl 22:08 »
Har försått chili och paprika som är uppe sen nån vecka. Sådde lökfrön för några dar sen och dom börjar oxå titta upp nu.
Allt gror på vedpannan där det är varmt och gött :-) och hamnar sen under växtbelysningen.

Brukar vara ute i god tid med försådderna för att sen plantera ut i drivbänken men så icke i år...
Omvänd från rik, anställd, stressad & frustrerad storstadsbo till fattig, lugn & glad egen företagare, tillika självhushållare i glesbygd med fru, katter, odlingar, får, mjölkgetter, kaniner, bin och höns.
Bloggar sen flera år om självhushållning på www.ekoplantan.se

skånetösen

  • Inlägg: 553
    • Skåne
Re:Vårsådd
« Svar #5 skrivet: 20 mar-07 kl 10:25 »
Förgro??? Jodu...mina fönsterkarmar har varit fulla sedan mitten av januari. Tomaterna ( Moneymaker ) är 10 cm höga, chilisarna växer för fullt, mangold är sådd i en kruka i kallväxthuset, liksom majsen och spenaten. Stevia, spetskål, habanero m m står fortfarande i söderfönstret. ( Till kattens stora irritation eftersom hon därmed blivit fråntagen sin 'slöa-i-solen' plats )  :D
Jag skulle bara ha två sorters tomater iår men men...jag har fem. ( Moneymaker, Siberia, Tiny Tim, Black Cherry och Oxheart )
Pust.
Jag kommer att få tidsproblem av allt detta. Som vanligt.  ;D 8)
Det jag inte hinner idag kanske jag hinner imorgon.

Linnea-maria

  • Inlägg: 323
  • grönsaksnörd
    • Dalarna
    • linnea på landet
Re:Vårsådd
« Svar #6 skrivet: 20 mar-07 kl 12:29 »
Uppe i Dalarna tar man det kallt....
Jag har sått lite chili och så har jag satt 6 stycken linsfrön, som jag fått av en tjej här. Förra året var jag nog lite sen för det hände inte mycket på linsplantorna, så i år sår jag lite tidigare. Det är kul med experiment. Jag fick frön på en sättlök förra sommarn så jag har sått dem med.
Jag brukar inte komma igång med försådd förrän vecka 20.
Jag har nyss beställt frön så jag väntar på leverans.

Innan jag kan så så måste jag få lite vårkänslor också.... de har precis kommit, samtidigt som snön häromdagen.
kan själv

Anders S

  • Inlägg: 6171
    • -
    • Fröodling.se
Re:Vårsådd
« Svar #7 skrivet: 21 mar-07 kl 00:01 »
Jag hinner inte med nån förkultivering i år. Frilandssäsongen kommer nog igång i början av april. Då startar jag fröodlingarna av främst morot, samt petar ner lite vitlöksklyftor, som komplement till höstsättningen. Första frösådderna blir lite senare i april av p-nacka, svartrot, haverrot och kanske någre till.
Jag skyller på att jag på det här viset odlar växter som är väl anpassade till klimatet, vilket troligen också ger mig bättre anpassning, när jag äter dem.

levis

  • Inlägg: 93
  • Blipp, blupp...
Re:Vårsådd
« Svar #8 skrivet: 23 mar-07 kl 21:44 »
 :-[ Ehh...  Jag har planerat...
Denna helgen tänkte jag  ;D
One friend is worth more than a thousand dollars

mumriken

  • Gäst
Re:Vårsådd
« Svar #9 skrivet: 03 apr-07 kl 23:07 »
Nu är det hög tid att skola om tomater(10 sorter), purjo, persilja, lobelia, petunia o s v. Det är mycket trångt i sålådorna. Både andra och tredje sålådan är just fylld med allt mellan himmel och framför allt jord.

rosita51

  • Inlägg: 881
    • Skåne
Re:Vårsådd
« Svar #10 skrivet: 04 apr-07 kl 16:39 »
Nu är det hög tid att skola om tomater(10 sorter), purjo, persilja, lobelia, petunia o s v. Det är mycket trångt i sålådorna. Både andra och tredje sålådan är just fylld med allt mellan himmel och framför allt jord.

 :oSkola om purjo :o Den skolar jag aldrig om, utan planterar direkt! Hälften av min förkultiverade purjolök står redan i landet!  ::)Zon 1 med hopp om temperaturer över 0  :-[
MVH Rosita zon 1

mumriken

  • Gäst
Re:Vårsådd
« Svar #11 skrivet: 04 apr-07 kl 21:25 »
:oSkola om purjo :o Den skolar jag aldrig om, utan planterar direkt! Hälften av min förkultiverade purjolök står redan i landet!  ::)Zon 1 med hopp om temperaturer över 0  :-[
I mellansverige får man nog ge sig till tåls en månad till innan något kan planteras ut. Så vill man ha purjo innan frosten kommer så är det bara att odla inne.

 

Kerstin Linnea

  • Inlägg: 571
Re:Vårsådd
« Svar #12 skrivet: 06 apr-07 kl 19:04 »
Jag har satt Tomater, rabarber och lite blomster, bland annat pelargon.... :)Kommer snart att förodla bland annat rotselleri, jättelök och lite örter å sånt.... ;D....Alla har sagt att jag sätter fröna för tidigt men mina plantor har inte blivit gängliga, kanske för att dom står såpass ljust...  :).....


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

498 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Snubblade över tidningen på biblioteket häromdagen. Blev kvar till stängning och lånade till slut hem sista årgången. Så intressant läsning!
Både jag och min man har saknat en tidning med "mer djup" och mindre gloss. Kul att lära sig mer om intressanta, nödvändiga ämnen.
Även om tidningen är fin...
/Jeanette

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser