Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  pallkragar  (läst 24677 gånger)

qeliott

  • Inlägg: 60
    • Skåne
SV: pallkragar
« Svar #20 skrivet: 28 sep-14 kl 13:54 »
Hej Chrissie,
De första pallkragarna jag anordnade, står illa placerade under ett äppelträd. Dessutom finns gigantiska granar i närheten. Jag lade aldrig någon duk eller plast under de kragarna, med konsekvensen de är numera fulla med trädrötter. Förra året behövde vi gräva bort en rödavinbärsbuske från ett annat ställe på tomten och den hamnade i en av pallkragarna - där den nu rotat sig och trivs utmärkt. Jag gissar att bärbuskar har lättare att konkurrera med äppelträdet än vad sallat och morötter har (?). (Eller så trivdes inte grönsakerna med skuggan, eller med jordmånen, eller med granbarren, eller med fukthalten, eller med x eller y eller z.)

Liberté, égalité, fraternité!

Qeliott





 


Dela detta:

* Inloggade just nu

531 gäster, 1 användare
Själv är bäste dräng

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har nu köpt mina första nummer av Åter och de var över förväntan. Mycket innehållsrika och informativa, och bra blandning. Inspirerande att läsa om andras berättelser och tankar. Även min familj uppskattade tidningen och kommer att läsa fler nummer.:)
/Johanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser