Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Projekt Får 1.0 - nybörjare  (läst 2521 gånger)

garbo

  • Inlägg: 4
    • Östergötland
Projekt Får 1.0 - nybörjare
« skrivet: 13 jan-14 kl 13:57 »
Hej!

Vi planerar att skaffa får i år och har en del funderingar som ngn här kanske kan hjälpa oss med.
Vi har läst fårböcker, gått kurs, och känner oss nu redo att bli fårägare. Vi bor på landet på en gammal skogsgård med ett par kaniner och några hedemorahöns. Fanns djur här för många år sedan, men ladugården är idag mest fylld av förråd, verkstäder etc.

I alla fall, vår mark som ni ser på kartan där vi ska stängsla 1 och 2 i år, (och 3 och 4 vartefter vi orkar), är gamla små åkertegar där en granne tagit vall till sina hästar de senaste åren. 3 är en bäckravin med mycket asp, björk, al, hassel och lite gran och ek. 4 är en gammal hagmark som vi nu röjt och öppnat upp i med en del smågran, björk, asp.
Gissningsvis är 1 drygt 1 ha, 2 knappt 1 ha och 3 och 4 drygt 1 ha vardera.
Planen är att ha 5-7 tackor av ngn allmogeras (Hälsinge, Värmland eller Åsen har vi fastnat för) som utegångsfår. 2 blir vinterhage och vi tänkte sedan släppa fåren på 1 när vi tagit höt vid midsommar ca. Sensommaren och hösten tänkte vi släppa de på 3 alt 4 för lite landskapsvård.

Ni ser även min skiss på fårhuset vi tänkte bygga i vår.  Vi drar in el direkt, men vatten kommer dröja ngt år eller 2 pga lite mer omfattande grävarbete först. Förmodligen gör jag ngn form av enkelt vindskydd i 3 eller 4 om det behövs.

Nu till mina funderingar:
1.   Verkar det vettigt med att ha 5-7 tackor (+lamm givetvis varje år) på vår mark?
2.   I hage nr 2 ligger vår grävda dricksvattenbrunn. Den har legat där sen ”urminnes tider” när det gick djur på fälten. Dock många år sedan det var djur på gården, >50 år sedan. Kan den vara i hagen, eller måste vi stängsla runt den?
3.   För att förenkla vattentillgången på sommaren för fåren tänkte vi stängsla så att fåren kan ha tillgång till bäcken som rinner genom vår mark. Det är en liten grund bäck, ngn meter bred max, och 3-4 dm djup. Fint vatten som kommer från skogssjöar uppströms. Är det smart att stängsla så, eller riskerar man att lammen drunknar och att fåren ”geggar ner sig” mycket?
4.   Då vi bor i kuperad mark med ”istidskaraktär” med stenblockspartier och ngra branter och höjdskillnader undrar jag om fåren tycker det är bra att kunna "klättra" lite? Eller måste vi stängsla runt dessa partier pga risk att de slår ihjäl sig/skadar sig?
5.   Var gör man av gödslet? Vi har inga odlingar som behöver extra gödning. Kan man slänga det på en befintlig rishög där vi idag slänger växtrester, grenar etc?
6.   Då vi kommer slakta och förhoppningsvis njuta av fint kött, planerar jag att göra det själv. Jag jagar, har eget kylrum och van att hand om det jag skjuter. Får jag ta studsaren och avliva fåren eller måste man skaffa sig av myndighet godkänd avlivningsutrustning?
7.   Då vi vill ha lamm och gärna en egen bagge, är det ngn ras av de vi är intresserade av som lämpar sig lite bättre för att ha tillsammans? Eller blir det alltid 2 lamningar per år då? Känns ju trist för en bagge att gå själv, kanske ska ha 2 baggar??

Blev visst många frågor ser jag nu. Hojta om ni tycker det borde vara flera trådar.
Tar gärna mot synpunkter på vårt lilla projekt.
Mvh Pontus

calle4630

  • Inlägg: 55
    • Halland
SV: Projekt Får 1.0 - nybörjare
« Svar #1 skrivet: 13 jan-14 kl 15:36 »
Man brukar räkna ca 3 tackor med lamm per hektar
Ungefär, så de borde ju funka med 5-7 st så har du lite
Marginal.
Jag har vindskydd/ligghall i mina vinterhagar men
Inte i sommarhagarna där tycker jag träden skuggar o ger tillräckligt
Skydd.
Jag avlivar alltid mina lamm med 22long. Och det får
Du göra enligt lag.
Min bagge går med tackorna från 1okt och ända fram till
Lammen är 3-4 månader gamla sen sätter jag slaktlammen och baggen för
Sig i egen hage. Och tackorna o tacklamm som ska sparas får gå för sig
Tills de e dags o betäcka tackorna igen.
Livet är fullt av möjligheter :)

PantaRei

  • Gäst
SV: Projekt Får 1.0 - nybörjare
« Svar #2 skrivet: 13 jan-14 kl 16:40 »
Om jag har förstått rätt har du alltså tänkt så här: fåren står i hage 2 vinter + vår + sommar till midsommar, sedan betar de återväxt i hage 1 och sist hage 3 + 4 under sensommar och höst.

Jag skulle råda dig att göra precis tvärt om. Släppa fåren på 3 eller 4 efter lamning på senvåren och skifta dem till 4 eller 3 när de har betat av det första. Det låter som om dessa hagar är lämpligast som fårbeten och på våren och försommaren finns det mest fårmat i dessa och den landskapsvårdande effekten blir störst. Efter att 3 och 4 är avbetade så skulle jag släppa fåren på återväxten i hage 1 och 2 och sedan på 3 och 4 igen beroende på hur det växer. Som vinterhage skulle jag rekommendera en mindre hage med hård och torr mark, gärna berg så att fåren slipper trampa runt i blöt upptrampad jord. En vinter som denna när gräset är grönt till jul så skulle det gå att utnyttja vallen som ”bete” även vintertid men det gäller att avväga mot hur blött och smutsigt det blir. 

Sedan måste du också fundera över vad som växer på i den gamla vallen, är det grovt gräs (tänk timotej) så är det inte bra vare sig som fårhö eller bete, är det däremot utgådd vall som mer har övergått i artrik äng så är det ypperligt för får.

Bäcken ser jag som ett problem, inte för att fåren kommer att drunkna i den, men jag tror att du har tänkt att fåren ska beta på båda sidor om den. Får avskyr att bli våta om fötterna. De går inte i vatten frivilligt så om bäcken är bredare än vad de hoppar så kommer de inte över den. Om marken runt den är mjuk så är det heller inte säkert att de vill riskera sina fötter för att dricka, om det finns något hårdare ställe på stranden, stenigt eller med berg, så går det säkert bra för dem att dricka där.

Får gillar att klättra, speciellt de lättare raserna, och slår ihjäl sig gör de inte i första taget. 

garbo

  • Inlägg: 4
    • Östergötland
SV: Projekt Får 1.0 - nybörjare
« Svar #3 skrivet: 13 jan-14 kl 18:30 »
Tack för era svar. Låter klokt med hagarna. Landskapsvård är ett av skälen till att vi vill skaffa får.
Ang kvalisorten på betet i hagarna, dem gamla vallen, så vet jag faktiskt inte vad det är för kvalitet på betet. Kan ju höra med grannen som tagit vall där varje år till sina hästar om de har en uppfattning om vad det är som växer där.

Vi har nog inte tänkt att de ska beta på båda sidor bäcken i hage 1 och 2. Endast för vattentillgång. Man kanske kan göra en nedgång på nåt enstaka ställe och grusa en bit av stranden? Annars blir det att kånka vatten tills det är ingrävt förståss. I hage 3 har jag ngra hårda körvägar och enkla "broar" så jag tar mig fram när jag ska köra hem lass från skogen. 

Hur stor är en mindre vinterhage? Skulle det räcka med 3-5000 m2? Kan den vara densamma varje år i så fall om det nu är en så pass liten vinterhage?

Nån som vet om vår drickvattenbrunn kan vara i en hage?

vallhunden

  • Inlägg: 3009
    • Västergötland
SV: Projekt Får 1.0 - nybörjare
« Svar #4 skrivet: 13 jan-14 kl 18:53 »
Dricksvattnet hade jag inte oroat mig för. Det ser ni - ibland kan får skaffa sig olämpliga liggplatser som de bara gillar. Om det blir en "samling-vid-pumpen", så kan du hägna bort det sen!!
Lammen ska inte gå i vinterhagar där det har gått djur de senaste 1,5-2 åren. Alltså behöver du en vinterhage som tackorna jämt kan gå i. Sen 2 olika hagar som tackor och lamm kan gå i, som du skiftar mellan år från år. Tackornas vinterhage behöver inte alls vara så stor. 500m2 räcker tycker jag. Bara det inte blir upptrampat och geggit, så funkar det!! Dom ska inte motionera sig i hagen, utan bara kunna gå ut och ta en nypa frisk luft och lägga sig i solskenet (om det finns något ;D)
Kvinna som bor själv på landet med ett 30-tal tackor (Gotlandsfår) och 3 Border Collies.

vallhunden

  • Inlägg: 3009
    • Västergötland
SV: Projekt Får 1.0 - nybörjare
« Svar #5 skrivet: 13 jan-14 kl 18:57 »
Tänkte på brunnen - om den är djupborrad, så behöver du inte bry dig överhuvudtaget - jag tänkte på en grävd brunn...

Gödslen måste du finna avsättning för. Kanske att någon bonde är beredd att sprida den på sina marker?! Man får inte lägga upp gödsel i naturen annat än på den åker som man avser att sprida den på, senare!!!
Kvinna som bor själv på landet med ett 30-tal tackor (Gotlandsfår) och 3 Border Collies.

PantaRei

  • Gäst
SV: Projekt Får 1.0 - nybörjare
« Svar #6 skrivet: 14 jan-14 kl 10:36 »
Att göra en grusad yta att dricka från låter som en bra ide, en per hage räcker och det behöver inte vara större än 1-1,5m brett. 

Med mindre vinterhage menade jag att du får se vad du har för lämplig plats och utgå från det. Jag skulle säga större än 500kvm. I vinterhagen ger du tackorna hyggesrester, grenar, toppar och mindre träd som de barkar åt dig. Därtill är det trevligt för både får och människa att gå på promenad nån gång i veckan, gärna i skogen där man kan äta blåbärsris och provsmaka träd. 

Vad gäller vinterhagarnas antal så skulle jag säga en vinterhage för tackorna och samma hage år efter år. Området mellan fårhuset och bäcken skulle kanske passa för detta. Sen beror det på hur du har lamningen planerad men om du t.ex. har lamning i mitten - slutet av april så kan du ha tackorna inne ett par dagar – en vecka efter lamning och sedan släppa dem på hela eller en del av vallen i hage 1 och sedan så fort vädret tillåter flyttar du tackor och lamm till bete 3 eller 4. Om det blir väderbakslag så kan du alltid ta in fåren igen. Vallen tar du sedan till hö och har helst inte får på den förrän nästa vår igen. 

Anledningen till att man vill ha flera beten är för att minska parasittrycket. Nu har det ju inte gått får på dina marker förr så vi kan anta att det inte finns parasiter där, när du köper tackorna så ska de avmaskas, antingen hos säljaren medans du ser på eller så gör du det själv, låt sedan tackorna stå inne ett par dagar så är du säker på att de är parasitfria. Ursprungsfår/allmogefår/lantrasfår har hög motståndskraft mot parasiter och får de därtill varierad kost med mycket bark att gnaga så hålls parasiterna nere. Därför skulle jag till att börja med inte satsa på flera vinterhagar utan ha sen lamning och slussa ut tackor och lamm på bete snarast möjligt.

Angående ditt planerade fårhus så ser det ut som om foderhäcken är lite snålt tilltagen om du inte tänker ha utfodring även ute. Gör hela kortväggen till foderhäck och flytta vattenhinkarna, det ska gärna vara så långt mellan vatten och hö att man hinner tugga ur munnen innan man börjar dricka, för av någon anledning så går det inte att dricka och tugga samtidigt vilket gör att man måste spotta ut höet i vattenhinken och det blir lätt soppa av alltihopa då.

Så tänker jag.

vallhunden

  • Inlägg: 3009
    • Västergötland
SV: Projekt Får 1.0 - nybörjare
« Svar #7 skrivet: 14 jan-14 kl 11:00 »
Angående fårhuset: Gör det så pass högt, att det går att komma in med traktor för att gödsla ut!!!
Kvinna som bor själv på landet med ett 30-tal tackor (Gotlandsfår) och 3 Border Collies.

garbo

  • Inlägg: 4
    • Östergötland
SV: Projekt Får 1.0 - nybörjare
« Svar #8 skrivet: 14 jan-14 kl 11:54 »
Tack för alla bra tips!

Men det där med hagar hajar jag inte riktigt. Vinterhage bakom fårhuset låter bra, där är högt, lite bergigt o torrt. Men om man säger över tid och en liten fårbesättning som vi tänkt oss, hur många hagar behöver man idealt? Jag förstår att det är viktigt att minska parasitrisken, men om man har bagge som ibland inte ska gå med de övriga utan behöver egen hage, och att man ska låta hagar vila ngt år emellanåt, räcker det då med 4 hagar som vi tänkt oss eller måste vi ha flera hagar (alt flytta om stängsel inne i hagarna varje år)? När vi nu planerar nytt så vill vi ju se till att det blir en långsiktigt bra hag-lösning för fåren.

 

PantaRei

  • Gäst
SV: Projekt Får 1.0 - nybörjare
« Svar #9 skrivet: 14 jan-14 kl 15:20 »
Idealet en hage i vila varje år, dvs. en hage mer än vad som behövs. Och därtill skicka träckprov för analys varje år och därefter bedöma behov av avmaskning och om man borde ändra sin betesstrategi.

Men om man bara har några får för husbehov så kan man fråga sig hur stor betydelse det har om man har lite sämre tillväxt på lammen på grund av parasittryck. Naturligtvis ska fåren inte ha så mycket parasiter att de mår dåligt av det men i mindre besättningar blir parasittrycket lägre än i större besättningar. Avvägningsfråga. Men betesrotation är aldrig onyttigt.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

463 gäster, 1 användare
Aquamaja

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hittade den tidning hemma hos en vän. Fångade mitt intresse och jag uppskattade den bredd av artiklar. Har själv nu påbörjat en prenumeration
/Martin

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser