Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Lämna katt ensam  (läst 3689 gånger)

Nina W

  • Inlägg: 4108
    • Värmland
Lämna katt ensam
« skrivet: 16 apr-14 kl 21:42 »

Jag har haft katt och varit arbetspendlare många år och det har gått bra. Nu har jag en granne som har ett hundpensionat och dom är självklart djurvänner. Förut så sköte hon min katt o hönsen då jag var borta. Så en dag så övertygade hennes son henne om att jag utnyttjade henne (hon fick lite smått o gott av mig då och då + julklapp värd nästan 1000 kr.). Dessutom hade dom hört att jag jagat bort en av deras katter från min tomt med ett markattevrål. Hon brukar forsera magetluckan och gå in här, det var därför. Jag har inte gjort den där kattan illa, ville bara skrämmas!  Från att ha varit kompis med mig så är denna granne som en ombytt hand och hotar med länsstyrelsen om jag inte uppfyller djurskyddslagen. I den står att katter ska ha tillsyn två ggr om dagen och det kan jag inte fixa. Mina vänner turas om att åka hit, men mer än en ggr om dagen går helt enkelt inte att ordna. Vessla vännen ligger och spinner på min arm. Det första hon tänkte på då jag kom hem var god mat... bara torrmat kvar. För övrigt vaktar hon mig inte och det märks inte på något sätt att hon bara haft sällskap en stund igår kväll. (Åkte måndag f m) Hon har av allt att döma varit nöjd ändå. Jag har haft henne instängd i huset pga det är tryggast så, då kan det inte hända någon olycka. Hon har gott om plats, flera dasslådor och leksaker. Går det att ansöka om anstånd från den där regeln om besök 2 ggr om dagen, eller hur ligger det till?

Jansdotter

  • Inlägg: 94
    • Småland
SV: Lämna katt ensam
« Svar #1 skrivet: 16 apr-14 kl 22:31 »
Läs här: https://www.jordbruksverket.se/amnesomraden/djur/olikaslagsdjur/hundarochkatter/skotselochtillsyn/saskoterdudinkatt.4.207049b811dd8a513dc80001987.html
Av den erfarenhet jag har av katter, vilka visserligen har kunnat gå ut som de vill, är ju katter inga komplicerade djur, det går ju inte att jämföra med hundar.
Kan du inte försöka prata med grannen och försöka bli polare med henne igen? Det verkar ju som bästa vägen att gå, ni skall ju fortsätta vara grannar...

Nina W

  • Inlägg: 4108
    • Värmland
SV: Lämna katt ensam
« Svar #2 skrivet: 17 apr-14 kl 00:20 »
-I jordbruksverkets bestämmelser så står det tillsyn 2 ggr om dagen, det går ej att bortse ifrån. Min katt är tillgiven, men en katt som inte är det har ju ingen glädje av tillsynen. Och katt som får gå ut kanske håller sig undan...

Ja, jag vill självklart bli vän med grannen igen men tvivlar på att det går. Hon brukar tala illa om folk, en massa tokiga historier. Jag har fått uppfattningen att hon delar upp folk i "respektabla och inte respektabla", "vänner och fiender" o s v.

Vessla är både inne och ute i vanliga fall men tänkte att det var säkrast att ha henne inne då jag är borta pga hon är ganska ung och verkar inte så värst vaksam och klok. Hela långa vintern gick hon bara ut en liten stund då och då så det verkar inte vara så viktigt för henne. En mardröm vore att hon blev påkörd och skadad då jag är borta.
« Senast ändrad: 17 apr-14 kl 00:26 av Nina W »

Själv är bäste dräng

  • Inlägg: 14955
    • Östergötland
SV: Lämna katt ensam
« Svar #3 skrivet: 17 apr-14 kl 01:08 »
Sätt upp en web-kamera så du kan ha tillsyn hur många gånger du vill eller hinner med under en dag via internet. Och så kan du påminna din hundpensionatsgranne om att hon är ute på en otrevlig väg om hon hotar med länsstyrelsen när hon själv kan hamna under deras lupp.

christelle

  • Inlägg: 7772
    • Blekinge
SV: Lämna katt ensam
« Svar #4 skrivet: 17 apr-14 kl 07:21 »
Att ha både höns och katt och jobba borta hela veckorna håller nog inte i längden. Djur behöver tillsyn, mat och skötsel av en människa minst ett par gånger dagligen, en kamera kan ju bara vara en extra lösning på själva tillsynsbehovet. Och även om katten inte gått ut i vintras så har den ju nu inte en chans att få gå ut  nu på hela veckorna?
Man kan inte heller i längden bygga sin djurhållning på att nån annan/grannen ska sköta djuren hela veckorna på sin fritid. Hoppas du hittar nån som kan sköta djuren på veckorna.
The woods are lovely, dark and deep.
But I have promises to keep,
and miles to go before I sleep.   R. F.

Nina W

  • Inlägg: 4108
    • Värmland
SV: Lämna katt ensam
« Svar #5 skrivet: 17 apr-14 kl 09:54 »
Jag har snackat med någon på länsstyrelsen nu och hon säger att dom ser mildare på att katten får tillsyn en gång om dagen istället för två om den får ha sin kattlucka öppen så att den får gå ut. Det står att katten ska ha sitt behov av social kontakt tillgodosedd och det kan hon ju möjligen få om hon möter någon annan katt ute eller om en motionär får för sig att prata lite med henne... Dessutom har hon lite roligare om hon får gå ut.

Jag är inte borta hela veckorna! Jag har sju nätter i månaden i Oslo uppdelat på 2-3 nätter åt gången så nu sist var jag borta från måndag och tills igår kväll. Då och då måste jag jobba extra och då kan det bli ett par dagar extra då jag är där. Alltstå sammanlagt max tio dagar i månaden som jag behöver hjälp. Jag har inte mindre än fyra olika vänner som kan åka hit men dock inte två gånger om dagen. Enligt reglerna så räcker det med tillsyn en ggr om dagen för hönsen. En web-kamera vid en av kattens favoritliggplatser vore inte så dumt.

Archangelica

  • Inlägg: 21
    • Hälsingland
SV: Lämna katt ensam
« Svar #6 skrivet: 18 apr-14 kl 13:49 »
De där problemen hade jag också förut när jag reste mycket i jobbet. Hade då tre katter och var ibland borta några nätter då o då. Som tur var hade jag jättebra grannar som hjälpte mig med katterna. Men jag hjälpte dom med deras katter när de reste bort så det blev ett ömsesidigt hjälpande så att säga.
Bor man ensam långt ute på landet som jag gjorde då så är grannarna jätteviktiga. Sen funkar ju inte personkemin med alla människor och det får man ju acceptera.
Tycker det känns som din katt borde vara tryggare instängd inomhus när du är borta, men om Lst. sagt att kattlucka behövs så är det väl så. Du kan ju chipmärka henne och skaffa en sån lucka som bara släpper in just din chipmärkta katt så att inte andra katter kommer in. 
Hoppas allt går bra   :)
"Att vara rik och vacker är aldrig lika viktigt som att vara snäll och modig."

Själv är bäste dräng

  • Inlägg: 14955
    • Östergötland
SV: Lämna katt ensam
« Svar #7 skrivet: 18 apr-14 kl 14:24 »
Jag har testat en sådan kattlucka där katten har en mycket liten magnet i halsbandet. Ingen kod, men endast "magnetkatter" kommer in. Stod och kollade när vår katt skulle bjuda med grannens katt in på fika i pannrummet. Vad han blev förvånad när luckan gav med sig för den förste, men inte för den andre ;D Det var nästan att luckan gav med sig när han gick lös på den i sin frustration.


Nina W

  • Inlägg: 4108
    • Värmland
SV: Lämna katt ensam
« Svar #8 skrivet: 18 apr-14 kl 21:42 »
Vessla är chippad och örontatuerad och har reflexhalsband. Hon har magnetlucka och tydligen så kan andra katter öppna den om dom stångar riktigt hårt. En grannkatt som bott här förut pga deras son bodde här, tar sig in. Min förra katt, den purrfekta Såfin, satte henne på plats så att hon höll sig borta. Men Vessla är en jättesnäll för att inte säga mesig kattflicka som tyvärr bjuder grannen på käk... Grannen är överens med mig om att hon inte borde vara här men tog illa upp då jag jagade  bort henne från tomten med ett markattevrål! >:D Med katter talar man kattspråk ;D. Än om jag lät som om jag gärna skulle sätta tänderna i henne så var det inte så illa menat. Jag har ett gästrum. Min plan nu är att höra mig för om någon vill komma och bo här på mitt gästrum en helg ibland då jag är borta. Då får jag åtminstone hjälp då och nöter inte ut mina vanliga vänner.

 

JonasWess

  • Inlägg: 199
  • En konstnärssjäl, djurälskare & drömmare i livet.
    • Närke
SV: Lämna katt ensam
« Svar #9 skrivet: 11 dec-14 kl 19:09 »
Tråkigt du fått problem med din granne och att det inte går att lösa.

Jag hade ingen aning om att katter behövde tillsyn 2 gånger per dag innan jag ringde till Jordbruksverket för att fråga om det då det var någon som hade anmält att jag inte var hemma hos mina djur. Jag var för övrigt hemma nästan hela tiden, men var borta en helg emellanåt då och då från fredagen till söndag kväll och det tyckte dom man kunde klaga på och vart förvånad när jag hörde av hon på Jordbruksverket att dom måste ha tillsyn så ofta. :o

Dom hade ju fullt med mat, nytömd låda och en stor skål med vatten så dom hade inte svält ihjäl. Jag vet hur mycket mina katter äter per dag och dom hade klarat sig mer än dom 2,5 dag jag var borta och varit borta flera gånger tidigare och dom hade oftast även mat kvar när jag kom hem.

Hur ser man då på utekatt och stallkatter kan man ju undra då? ???

Tråkigt att det blivit som det blivit med din granne. Jag hoppas ni kan lösa det på något sätt och att det löser sig med tillsynen av din katt. Jag har tur nu att ha en väninna som kollar till dom.  :)
En mysig & snäll gaykille. Jag har utbildning från Naturbruksgymnasium & Konstskola. Älskar djur & natur! Delar mitt liv med 2 hundar & 1 katt. Jag har tidigare jobbat med hästar, får, kor & hundar, men intresse finns hos många djursorter.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

602 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Den bästa tidningen någonsin.
/Karl-Lucas

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser