Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Kultingskydd i grisskjul  (läst 1074 gånger)

Caligari

  • Inlägg: 327
  • Dada
    • Östergötland
Kultingskydd i grisskjul
« skrivet: 09 aug-13 kl 21:24 »
Vi har två linderödare som snart ska ha sina första kultingar. Jag har hört och läst flera gånger att det kan vara bra att förse grisarnas skjul med någon form av invändigt skyddsräcke, för att undvika att suggan ligger ihjäl sina kultingar. Nu när jag behöver dem hittar jag förstås inga uppgifter någonstans om det här... Tror ni på idén? Vilka mått kan vara lämpliga i så fall (avstånd från vägg och höjd över mark)?
harstorp4.se

 

Existens

  • Gäst
SV: Kultingskydd i grisskjul
« Svar #1 skrivet: 10 aug-13 kl 06:30 »
Ja, inne i boxar har man ju alltid såna skydd, och jag skulle nog gärna ha det även i en hydda. Tyvärr tyckte jag oftast de döda i en hydda låg mitt i, dvs under suggan, och då hjälper det ju inte ändå.

Men 25 cm upp och 25 cm ut från väggen är annars lagom.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

581 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- För moder jord skull!
/Henrik

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser