Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  spannmål  (läst 1314 gånger)

skogsbonne

  • Inlägg: 802
    • Värmland
spannmål
« skrivet: 19 jul-13 kl 22:03 »
den bonden jag köper av har slut så jag ska köpa spannmål och havre, korn och vete kostar lika 98 kr för 25 kg men vilket ska jag köpa? just nu har jag havre

skogsbonne

  • Inlägg: 802
    • Värmland
SV: spannmål
« Svar #1 skrivet: 20 jul-13 kl 09:07 »
Ingen som vet? köpa allt och blanda lika av varje?

Tjalve

  • Inlägg: 3214
    • Blekinge
SV: spannmål
« Svar #2 skrivet: 20 jul-13 kl 09:14 »
De stora hönserierna köper bara vete så jag antar att det är bäst för höns.
Socialism is a philosophy of failure, the creed of ignorance, and the gospel of envy, its inherent virtue is the equal sharing of misery.

skogsbonne

  • Inlägg: 802
    • Värmland
SV: spannmål
« Svar #3 skrivet: 20 jul-13 kl 09:18 »
det innehåller ju mest näring men det kanske blir för mycket av det goda? köper nog alla och blandar lika

skräptanten

  • Jane of all trades
  • Inlägg: 3974
  • Självhushållare på svennebanan-PRAO
    • Småland
SV: spannmål
« Svar #4 skrivet: 20 jul-13 kl 09:21 »
Är hönsen vana vid havre nu så är det väl lika bra att fortsätta med det? Men kolla runt lite om du kan få tag på billigare direkt av någon bonde, 4 kr kilot (även om det är med moms) är dyrt för spannmål. (Fast inte i jämförelse med allt annat junk di säljer hos Den Stora Gröna Bonnabutikskedjan 8) )
Mjölk ger starka ben. Ekeby-utgödsling ger starka armar också.

Själv är bäste dräng

  • Inlägg: 14955
    • Östergötland
SV: spannmål
« Svar #5 skrivet: 20 jul-13 kl 10:03 »
Här fungerar nästan vete som godis för hönsen. Det är väl lätt att de blir för feta om de får för mycket vete.

 

skogsbonne

  • Inlägg: 802
    • Värmland
SV: spannmål
« Svar #6 skrivet: 20 jul-13 kl 20:47 »
det blev lika av allt. dom hade slut men han skulle få om en månad igen :) kan köpa för 3 kr/kg eller 2 kr/kg


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

461 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Reportaget om ostkursen gör att man blir så sugen!
/Sanna h

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser