Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  vad göra med urinen?  (läst 3199 gånger)

ElinMaria

  • Inlägg: 31
    • -
vad göra med urinen?
« skrivet: 01 maj-13 kl 20:07 »
Hej! Vi bor med utedass och bajset lägger vi i varmkompost med tät botten. Men vad göra med urinen? Nu kastar vi den bara ut i skogen, men det känns inte som att det är hållbart i längden..


Kanin-Eva

  • Inlägg: 785
    • Dalarna
SV: vad göra med urinen?
« Svar #1 skrivet: 01 maj-13 kl 20:15 »
Blanda med vatten i förhållandet 1:10 och använd som flytande gödning på allt tänkbart
Lever min dröm på världens vackraste plats med min man, kaniner, hundar, höns och odlingar.

Flyttfågel

  • Inlägg: 38
    • Västergötland
SV: vad göra med urinen?
« Svar #2 skrivet: 04 maj-13 kl 22:00 »
alternativt, häll ut i löv/grovkompost. går senare bra gödsla med detta, eller bara låta det vara. Blanda gärna i lite halm el dyl.
low-tech, high satisfaction

ElinMaria

  • Inlägg: 31
    • -
SV: vad göra med urinen?
« Svar #3 skrivet: 09 maj-13 kl 18:34 »
ja det blir ju enorma mängder kiss/år vill jag lova. så att blanda ut med vatten löser inte hela mängden. men jag ska kolla upp mer om det där med lövkompost. känns iaf bättre än att övergöda skogen här utanför.

Tack:)

Flyttfågel

  • Inlägg: 38
    • Västergötland
SV: vad göra med urinen?
« Svar #4 skrivet: 09 maj-13 kl 23:35 »
Jag köpte en bok som heter "liquid gold" nånting, den var jättebillig på amazon. Typ 2 pund.
Berättar allt man kan göra med kiss. Men i slutändan är det gödsla direkt med eller utan vatten, eller gödsla indirekt efter kompostering, vilket kan ske genom att kissa på en höbal tills den faller isär..(ca 1 år), i en låda full av pappkartong(bläää), eller hälla över trädgårdskompost. Även krångligare möjligheter som filtrera med olika växter, läste inte så noga.
Jag tror att en kombination av allt det här är bäst. Kissa lite på oilka sätt o ställen. O ha lite kiss i bajset som ska komposteras också, bättre då.
Det här är typ kontentan av hela boken, men den kan vara kul att ha när man tar hand om sitt eget piss, särsklit för att förklara det för folk som ställer sig tveksamma.
Lustigt nog var flera exempel i boken tagna från sverige.
low-tech, high satisfaction

Broberg

  • Gäst
SV: vad göra med urinen?
« Svar #5 skrivet: 09 maj-13 kl 23:44 »
ja det blir ju enorma mängder kiss/år vill jag lova. så att blanda ut med vatten löser inte hela mängden. men jag ska kolla upp mer om det där med lövkompost. känns iaf bättre än att övergöda skogen här utanför.

Tack:)


Är ju inga jätteytor, som ens myndigheter kräver..

"När du sprider urin i din trädgård behöver du en yta på minst 40-50 m2 per person, dvs ca 150-300 m2 för en familj, för att sprida ut ett års uppsamlad urin."

http://husagare.avloppsguiden.se/ta-hand-om-urin-latrin-och-slam-p%C3%A5-din-egen-tomt.html


Snickarn

  • Inlägg: 1290
  • One does not need destination to have direction
    • Dalarna
    • Att leva det levande livet
SV: vad göra med urinen?
« Svar #6 skrivet: 18 maj-13 kl 20:57 »
Sprid det på gräsmattan eller liknande när det regnar så slipper du spä ut det. Sprid bara ut den under säsongen gräset växer. :)
Läs mer här: http://attlevadetlevandelivet.wordpress.com/2012/06/26/aterfora-urin-och-sluta-kretsloppet/
//Snickarn
Har pluggat ekologisk odling i Skattungbyn,Byggt om en husvagn till permanent boende. Pluggat Hållbar Utveckling på CEMUS - Centrum för miljö och utvecklingsstudier. Pluggar Permakultur, och bor, i skattungbyn. Bor i en liten vagn.
http://attlevadetlevandelivet.wordpress.com/

bua

  • Inlägg: 478
SV: vad göra med urinen?
« Svar #7 skrivet: 20 maj-13 kl 12:18 »
Blanda inte ut det med bajset för då får du en stinkande svårhanterig sörja. När bajset väl ligger i kompsten blir det en annan sak.

Växterna i trädgårdenvekar klara urin bra så länge man inte häller nästan dagligen på samma ställe för då blir de ledsna...

Sen jag flyttade hit för 8 år sen har antalet blommor, framförallt lökväxter, ökat något enormt. Jag använder kisshink som jag tömmer dagligen.

ElinMaria

  • Inlägg: 31
    • -
SV: vad göra med urinen?
« Svar #8 skrivet: 06 jun-13 kl 12:58 »
tack för fina svar. nu bygger vi varmkompost med lecablock för bajsen och mat så kanske vi kan hälla en del kiss där med bajset. sedan kommer vi att hälla kisset mera spritt. med fördel då det regnar;) vi kommer även hälla kisset på en höbal som vi sedan har till att täcka odlingarna;) kul är att kommunen när vi anmält utedass rekomenderar folk till latrinkompost för att det är bättre för miljön;) hejja dessa kunskaper grymt att ni funderat och kan!

 

ekoknutte

  • Inlägg: 27
  • Vem om inte vi ? När om inte nu ? Var om inte här
    • Närke
    • lindstedt.74@gmail.com
SV: vad göra med urinen?
« Svar #9 skrivet: 08 jun-13 kl 22:22 »
jag funderar på att köpa en gård som ligger nära vattentäckt och inte har någon toa-lösning . jag misstänker att myndigheter inte låter mig hälla ut kisset hur som  helst . jag vill helst ha en lösning som funkar även om jag får många gäster ? så om jag skulle samla detta" liquid gold "årsvis vem vill ha mitt kiss ? antingen måste jag väl betala kommun för att hämta eller också nån bonde . men vilka bönder ? alla som låter något vedartat växa ? energiskogsodlare ? julgransodlare ? m.m utanför känsligt vattentäcktområde ?
lev nu. sen är det försent . men tänk efter före


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

407 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Supernöjd med den nya tidningen! Ska fixa ny betalning nu så vi har täckt upp det kommande året, ser fram emot att bygga upp ett litet bibliotek av tidningarna. :) Och maken är ivrig att få testa på ölbryggandet som finns med i senaste numret.. :P
/Maria Örni

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser