Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Tankar & funderingar runt jordrör (eller markkanaler som det åxå kan kallas)  (läst 2695 gånger)

Kontorsråttan

  • Inlägg: 953
  • Frågar för att förstå. Hobby Dyslektiker.
    • Dalsland
Eftersom tankar på effektivare värme & ventilation till lägre pris poppar upp i skallen då och då, och det är ett sådant tillfälle nu, behöver jag hjälp med mina funderingar.

Vi håller på att gräva för gemensam vatten & fiber i området, vilket innehär att jag behöver gräva upp gräsmattan ca 12-15m ner till en nivå av 1,2 meter för att lägga ett rör för att få vatten och fiber in i krypgrunden. Och då börjar man ju fundera på om man samtidigt kan ska lägga ner ett jordrör när man ändå håller på.

Vad kan man då ha detta jordrör till, och är något alternativ vettigt?


Jag kan leda luften genom marken och leda in den som till-luft till..
  • braskaminen
  • luftsolfångarna som värmer/ventilerar krypgrunden
  • ventilationen inne i huset
  • ??

Övrig uppvärming är frånluftsvärmepump med till-luft genom väggventiler.
Krypgrunden tar idag luft utifrån via solluftfångre och behovstyrda fläktar.

Jag ser ingen möjlighet att bygga ett skafferi eller liknande.

Media röret (vatten & fiber) bli ca 12 meter med ett max djup på ca 1,2 meter längst ut från huset och svagt sluttande upp till och in i krypgrunden. Diameter som ett vanligt dagvattenrör, ca 110 mm om jag förstått rätt.
Det lilla jag hittat om jordrör nämns det längder på minst 20 meter diametrar på 200 mm och på minst 1 meters djup. Och att inte lägga jordröret bredvid avlopp/vattenrör i marken då marktemperaturen på vintern sänks runtom jordröret och det finns risk att avlopp/vatten fryser.

Jag gissar att jag inte kan kombinera media röret som jordrör, men om jag lägger ner ytterligare ett rör i samma schakt skapar jag bara problem eller kan man få någon nytta ur jordröret?

Jag har säkert missat att förklara något eller varit otydlig med min frågeställning, be mig utveckla  så fall.
"Vi är alla våra egna djävlar, och vi gör världen till vårt helvete."
"“Don’t confuse my personality with my attitude. My personality is who I am. My attitude depends on who you are.” ― Frank Ocean
"I reject your reality and replace it with my own"

krikav

  • Inlägg: 449
    • Hälsingland
Vet inte hur stor inverkan det kan ha... Men om man använder en mark-kanal brevid ett vattenrör som tilluft till en vedspis vintertid, då kommer man kyla ned vattenröret, kan kanske innebära en marginell risk för att vattnet fryser?

Vattenröret innebär också eventuellt att marken omkring där redan är kyld, så värmevinsten kanske är marginell?

Ventilation sommartid, eller kylning av något, skulle jag använda det röret till.

Svåra frågor! :D

sɹǝpuɐ

  • Inlägg: 5876
  • Vad händer om du tänker tvärtom? Vänder på det?
    • -
Vitsen med markrör är nog främst att kyla på sommaren och hålla frostfritt på vintern.

Och då är ju ett stort skafferi eller jordkällare nära till hands.

Eller ventilera ett hönshus? Ger kyla till äggförvaringen sommartid och hjälper till att hålla frostfritt på vintern.

Tilluft till huset är nog också bra, men då krävs nog längre och grövre rör. Det går åt mycket luft för att ventilera ett hus. Men om du ändå gräver så skulle det kanske gå att lösa?

Ingen direkt vinst med att ta luft till en eldstad genom markör. Kan rent av vara nackdel, blir för mycket motstånd så att det krävs (mer) fläkt.

Vitis

  • Inlägg: 4111
    • Skåne
Jag skulle fundera på kondens om röret ska användas för att kyla luft sommartid. Kommer att funka som en avfuktare och producera många liter kondensvatten per dygn om där är nåt luftflöde att tala om.

Skulle lägga det med lutning bort från huset och så ha en bra dränering vid lägsta punkten.

*hur äckligt kommer detta rör att vara invändigt efter några år?*

Själv är bäste dräng

  • Inlägg: 14950
    • Östergötland
Det blir inte så äckligt i kalla underjordiska rör. Men helt klart skall man tänka på att det skall gå att göra rent, och att kondensen har någon stans att ta vägen. Och så gäller det att använda ett material som inte luktar, för om det krävs i storleksordningen 100 meter rör för att göra någon större nytta så räcker det med lite lukt för att man skall ha gjort jobbet i onödan.

 

Kontorsråttan

  • Inlägg: 953
  • Frågar för att förstå. Hobby Dyslektiker.
    • Dalsland
Tack för bra input!
Kollade lite på det med att lägga längre rör, verkar som minst 20m behövs. Men det blir lite väl mycket gräsmatta förstört för att hela familjen skulle uppskatta det tilltaget.
Oro för att röret skulle bli en mögel/fukt härd gör åxå att jag får avstå. Alla kommersiella lösningar har (vad jag sett) någon form av silverbeläggning för att förebygga mögel.

Men helt har jag inte gett upp, långt där ute i framtiden finns planerna på  ett hönshus och där skulle det kunna fungera, blir till att ta tag i den tanken igen när den dagen kommer.
"Vi är alla våra egna djävlar, och vi gör världen till vårt helvete."
"“Don’t confuse my personality with my attitude. My personality is who I am. My attitude depends on who you are.” ― Frank Ocean
"I reject your reality and replace it with my own"


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

601 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Köpte numret främst för att jag tänker lära mig spinna, men förutom det fanns mycket annat intressant, som skötsel av naturbetesmarker och hoppfulla nybörjarbrev!
/Johanna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser