Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Får och tjurkalv(ar) tillsammans?  (läst 1063 gånger)

johankinden

  • Inlägg: 18
    • Dalarna
Får och tjurkalv(ar) tillsammans?
« skrivet: 10 jun-12 kl 17:22 »
Räcker det enligt lag för en tjurkalv att bara ha sällskap av får under stallperioden eller måste de vara två av samma sort, någon som vet?

 

zeina66

  • Inlägg: 1051
    • Värmland
SV: Får och tjurkalv(ar) tillsammans?
« Svar #1 skrivet: 10 jun-12 kl 21:35 »
Hej

Det finns ingen lag som tvingar dig att skaffa två kalvar. Det rekommenderas att man ska hålla djur så att de har sällskap av en artfrände....det finns många "sanningar" och "åsikter" om detta.

Jag har haft kvigkalv med får och det har fungerat fint,i år köpte jag dock två kalvar då de ska växelbeta med fåren de närmaste åren,alltså inte gå tillsammans.

Läs på jorbruksverkets hemsida (:)
Allting går - förutom bebisar och tennsoldater


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

613 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Att jag läst samtliga gamla nummer som fanns att få tag på för utlåning av denna tidning säger väl en hel del om vad jag tycker om den. En del av dem har jag lånat flera gånger. Jag älskar tidningen! Den är idérik, hoppingivande, livsbejakande, inspirerande och informativ och får mig att sjuda av iver och verksamhetslust. Jag kommer att köpa gamla nummer några i taget och nu är det verkligen dags att starta en prenumeration!
/Anneli

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser