Det hjälper inte att vare sig göra toa 'hemma' åt sina katter inte heller blir hon av med dem om hon själv snickrar toalett. I stället ska hon köra i väg katterna bryskt, kanske skramla med något när hon är hemma. Stå på pass med en blomspruta med vatten blandat med lite ättika och spruta just som katten satt sig. Det lönar sig att lurpassa lite i början. Inte många gånger behövs för att katten ska undvika din gård...eftersom det inte är så trevligt där.
Ta bort allt bajs och kanske kiss RENGÖR på stället de kommer tillbaka genom lukten och häll ättika och strö ut peppar tex. Viktigt är att bestämt avbryta beteendet.
Nä, katter går inte att dressera som en hund, de är mer som gubbar. De måste ha väggupp för att hålla fartbegränsningar inte skylt
