Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Tuppen Kluck Erik få ett par fruar.  (läst 3221 gånger)

Lunketuss

  • Inlägg: 26
    • Södermanland
Tuppen Kluck Erik få ett par fruar.
« skrivet: 27 okt-11 kl 09:29 »
Räddade 3 kycklingar i sommras efter att räven tagit mamman och syskonen, det blev 2 tuppar 1 höna. Hönan och ena tuppen har fått nya hem men nu har jag en ensam tupp kvar Kluck Erik. Det verkar inte som om nån vill ha honom utan han är än så länge kvar hos mig ensam.
Han bor i mitt kaninhus, har hägnat in en stor del av kaninhuset där han bor med spån/halm/hö/löv på golvet, tjock trädgren + annan sittpinne, ska fixa torvbadlåda åt honom. Är det nån som har nån ide´vad man kan fixa mer åt honom att pyssla med? Än så länge släpper jag ut honom lös på tomten men snart är det så kallt så att jag inte kan ha dörren öppen för då fryser allt vatten, då måste han ju vara inne ensam bara kaniner som sällskap. Han har även långa "fjäderpinnar" på huvudet, det är väl nya fjädrar som kommer eller? Han är även lite stöddig, inte mot folk men t.ex hundar, om vi går fram till en hund så kommer han efter och borstar upp sig och ska på hunden, brukar dom göra så? Är rädd att han går på nån och blir biten. Köpte en säck kycklingfoder i början när jag hade alla 3 kycklingarna små, den säcken är ju massor kvar av, jag ger honom det än+ matrester, havregryn, lite parakitfoder, ska jag ge honom nåt annat? Ska jag slänga kycklingfodret och köpa annat hönsfoder? Han äter ju en hel del ute än så länge. Tycker synd om honom när han är ensam men jag vill inte heller slakta honom, han är så rolig, kommer när man ropar, följer efter en vart man än går. Gubben min säger absolut nej till ett par hönor, vi bor mitt i ett samhälle, grannarna matar även dom Kluck Erik, dom tycker han är så rolig (som tur är).

Azoo-Lina

  • Inlägg: 7326
  • Jag kan inte allt. Men väldigt mycket ;-)
    • Skåne
    • Fru Laurin
SV: Ensam tupp?
« Svar #1 skrivet: 27 okt-11 kl 10:43 »
Om grannarna tycker Kluck Erik är rolig och inte har något emot honom så tycker jag att du ska skaffa honom en fru!

Höns är flockdjur och ska inte hållas ensamma (faktiskt olagligt även om jag förstår att det kan bli så i vissa fall) Angående att ha höns i villaträdgårdar så får man ha det. Oftast är det just tupparna som är problemet. Men det verkar det ju inte vara i ditt fall.

Och du behöver ju inte skaffa massor av hönor. Kluck Erik kommer bli glad om han får en fru och har du redan honom och flera kaniner så kommer inte en höna att göra så mycket väsen av sig ;)

Man ska naturligtvis ha en dialog i hemmet men med en kvinnas list  kommer du säkert på en lämplig metod att övertyga gubben din  ;)
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/

Lunketuss

  • Inlägg: 26
    • Södermanland
SV: Ensam tupp?
« Svar #2 skrivet: 27 okt-11 kl 11:50 »
Gubben är ju inte ofta ute i kaninhuset, kanske kan smyga in en höna. Kluck Erik håller faktiskt tyst tills man täcker av fönstren men då blir det ett himlans galande. Vad tror ni om att han äter kycklingfodret? har ju en halv säck kvar, kan man fortsätta ge det? Vi har en annan granne som har höns, dom har haft det i många år, tupp och ca 10 hönor brukar dom ha, jag har aldrig kollat om man får ha höns/tupp i vår by, man kanske måste ha tillstånd? Kan en katt ta en vuxen tupp tror ni? Han är blandras inte så stor. Han går ju lös ute och det är en hel del katter men dom har aldrig försökt ta honom vad jag vet.

Lunketuss

  • Inlägg: 26
    • Södermanland
Tuppen Kluck Erik få ett par fruar.
« Svar #3 skrivet: 03 nov-11 kl 08:40 »
Räddade ju ett par kycklingar i våras, har skänkt bort 2 och har nu bara tuppen Kluck Erik kvar (och det verkar som om han blir kvar). Nu ska han på lördag få 2 fruar, 2st födda i sommras dvärgcochin hönor. Min fråga, kan jag bara släppa ihop dom utan vidare? Ska jag ha dom åtskilda nån vecka? Ska jag hålla dom inne nån tid innan jag släpper dom lösa på tomten? Så att dom vet vart dom ska in när det börjar skymma. Bor i ett villa samhälle, har stor tomt gränsande mot allmänning.

jan98

  • Inlägg: 850
    • Närke
    • www.nasslegarden.se
SV: Tuppen Kluck Erik få ett par fruar.
« Svar #4 skrivet: 03 nov-11 kl 09:16 »
Hej, jo ta det lugnt
du bör ha de i hönshuset minst en natt för att de ska vänja sig
sedan är det väll bra att ha de i hönsgården några dagar !
innan de får komma ut på tomten
Det finns ingenting jag inte kan, bara sån't jag inte har lärt mej...

Galopp

  • Inlägg: 477
    • Uppland
    • Gladafriskadjur
SV: Tuppen Kluck Erik få ett par fruar.
« Svar #5 skrivet: 03 nov-11 kl 09:28 »
Jag vill bara gratta till hönorna  ;D Du har ju berättat om tuppen Kluck Erik förut och jag hoppades att du skulle köpa hönor till honom. Så grattis och klappa honom lite extra från mig  ;D

Azoo-Lina

  • Inlägg: 7326
  • Jag kan inte allt. Men väldigt mycket ;-)
    • Skåne
    • Fru Laurin
SV: Tuppen Kluck Erik få ett par fruar.
« Svar #6 skrivet: 03 nov-11 kl 10:04 »
Jag gissar att en kvinnas list funkade på den motsträvige mannen  ;D Jag tror att Kluck Erik kommer vilja tacka honom med ett "oss grabbar emellan" samtal när damerna har flyttat in ;)

Normalt brukar jag förespråka karantän nar man tar in nya höns men då du bara har en tupp så skulle jag nog frångå den principen och sätta ihop dem direkt.

Kolla dem noga för ohyra när du hämtar dem. Bäst är att titta i fjädrarna runt kloaken. Har dom ohyra så brukar det synas där.

Naturligtvis ska du kolla att dom inte ser sjuka och hängiga ut på något annat sätt också (ej kladdiga runt näsborrar och ögon)

Lycka till  ;D
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/

Lunketuss

  • Inlägg: 26
    • Södermanland
Kluck Eriks fruar, Sprätt Olga och Agda
« Svar #7 skrivet: 08 nov-11 kl 11:11 »
Nu har Erik fått hem sina fruar, 2 små dvärgcochin, en mörkt röd och en lite ljusare med mörkrött huvud, så söta. Han blev så glad, steppade runt, runt, lutade och släpade ena vingen i golvet, klucka som bara den. Lät han vara lös och satte in hönorna i buren, släppte sen ihop dom och det gick så bra. Han drog över den ena, steppa sen iväg kluckandes in i ett hus jag gjort iordning, han sprättade runt där inne, sen gick ena höna in och då gick han ut :D. Vilken ålder brukar dom börja lägga ägg? Tror ni dom kommer att göra det nu eller kommer dom igång till våren? Är bara nyfiken. Hönorna är ju inte så vana med matrester, är dom känsliga mot snabba foderbyten? Kluck Erik får ju allt möjligt att äta, kan man bara lägga in matrester eller?  Undrar även om jag kan ge kycklingfodret tills det är slut eller ska jag köpa "vuxen" foder redan nu och kasta säcken med kycklingfoder?

Bubblaren

  • Inlägg: 605
  • På bilden: jag och tuppen Babe! Holländsk vithätta
    • Skåne
SV: Tuppen Kluck Erik få ett par fruar.
« Svar #8 skrivet: 08 nov-11 kl 11:36 »
Kasta inte kycklingfodret det är bra mat men inget som de ska äta i längden. Så ge dom det. Dock är det inga snäckskal i för de nya fruarna om de är i äggläggande ålder. Så det måste du ge också. De hönor som kläcker fram kycklingar äter ju av det under tiden de har kycklingarna i ca två månader och det är inga problem (då lägger de ju inga ägg) Du kan ju också blanda det med ett annat foder om du vill det.

I vissa kommuner så ska man skicka in ett papper om man bor i detaljplanerat område där man ska fylla i att man har höns och var man tänker sig tex göra av hönsgödslet och ha grannarnas kontaktuppgifter. Misstänker det är för att de kollar med grannarna. Det kostar att lämna in ansökan ( i Lomma en tusenlapp) så om alla grannar är positiva så borde man kunna skippa det... Och sen är det ju inte alls säkert att din kommun har det kravet. Men jag blev överraskad när jag skulle sälja höns varav de fick lämna tillbaka dem då grannen ringt miljöförvaltningen och miljöchefen sa att han omedelbart fick avyttra hönsen om han inte lämnade in en ansökan. Kollade min egen kommun som ligger i närheten (mer lantlig kommun) men där var det samma krav med ansökan och avgift >:D och jag misstänker att det inte är ngn idé att lämna in en ansökan om man har en granne som inte vill... så var glad att grannarna är glada och vad kul med hönor till Kluck-Erik  :D Jag tycker att folk med hund borde vara likvärdigt med tupp för vissa hundar skäller  allt som oftast  (inga ansökningar där inte  ;) nu har jag inget emot hundar men tycker att störandegraden för grannar eg borde vara lika. Men höns är på papperet hos kommunen inga sällskapsdjur... de som är ett sånt underbart sällskap!
Säljer avelsägg och matägg.
Titta in på Västerkullas gårdsförsäljning på Facebook  :-)

David97

  • Gäst
SV: Kluck Eriks fruar, Sprätt Olga och Agda
« Svar #9 skrivet: 08 nov-11 kl 11:37 »
Nu har Erik fått hem sina fruar, 2 små dvärgcochin, en mörkt röd och en lite ljusare med mörkrött huvud, så söta. Han blev så glad, steppade runt, runt, lutade och släpade ena vingen i golvet, klucka som bara den. Lät han vara lös och satte in hönorna i buren, släppte sen ihop dom och det gick så bra. Han drog över den ena, steppa sen iväg kluckandes in i ett hus jag gjort iordning, han sprättade runt där inne, sen gick ena höna in och då gick han ut :D. Vilken ålder brukar dom börja lägga ägg? Tror ni dom kommer att göra det nu eller kommer dom igång till våren? Är bara nyfiken. Hönorna är ju inte så vana med matrester, är dom känsliga mot snabba foderbyten? Kluck Erik får ju allt möjligt att äta, kan man bara lägga in matrester eller?  Undrar även om jag kan ge kycklingfodret tills det är slut eller ska jag köpa "vuxen" foder redan nu och kasta säcken med kycklingfoder?

Dvärg kochin börjar värpa vid 5 månaders ålder.. Det är bara lägga in mat, dom tar det dom vill :) O grattis, han verkade verkligen gilla dem, om han ville para sig direkt :o

FM

  • Inlägg: 1039
    • Skåne
SV: Tuppen Kluck Erik få ett par fruar.
« Svar #10 skrivet: 08 nov-11 kl 11:38 »
Man blir rörd när djuren blir så glada  :D

Klart du ska fodra ut kycklingsäcken om det inte är något fel på den, så är det vell syn att slänga. Jag skulle fodrat med den, men är inget proffs på höns mat. Här gör jag filmjölksgröt på det som har smulat sönder vilket är superpoppis och bra för magarna!

mvh
Har fem hästar av egen uppfödning. Sex katter. En hund. Har höns av olika raser, vaktlar och kalkoner tillsammans med Konstfarbror. Har haft djur som getter, kaniner, marsvin, akvariefiskar... Hade kaninuppfödning i många år. Läser på MAH, sysslar med konst mm ;)

Cokett

  • Inlägg: 702
  • Horn Pär även kallad Plutten
    • Gotland
    • Gotland
SV: Tuppen Kluck Erik få ett par fruar.
« Svar #11 skrivet: 08 nov-11 kl 11:42 »
                   Grattis Kluck Erik till dina fruar !!

Vilken gentleman som visar runt i det nya hemmet så damerna vet var dom ska värpa  ;)
   
Lycka till  Lunketuss önskar  Cokett
Bor på liten gård med några Gotlandslamm, hästar, hundar, katter,man och höns

Lunketuss

  • Inlägg: 26
    • Södermanland
SV: Tuppen Kluck Erik få ett par fruar, och nu är han stöddig.
« Svar #12 skrivet: 22 nov-11 kl 09:07 »
Kluck Erik har blivit stöddig nu när han fått några fruar>:D Grannfrun som brukar mata honom med pannkaka var över och hälsa på, hon klappa Klucken på kammen och attans vad han "bet" henne i fingret :o En dag flög han på mina ben men jag discha till honom och gjorde mig stor och vifta med mina "vingar" och jagade bort honom, han har inte flugit på mig nåt mer sen dess. Blir dom ofta stöddiga när dom får fruar? Dom ska ju vakta flocken och varna för faror, kanske därför han blivit tuff?

Bubblaren

  • Inlägg: 605
  • På bilden: jag och tuppen Babe! Holländsk vithätta
    • Skåne
SV: Tuppen Kluck Erik få ett par fruar, och nu är han stöddig.
« Svar #13 skrivet: 22 nov-11 kl 09:28 »
Kluck Erik har blivit stöddig nu när han fått några fruar>:D Grannfrun som brukar mata honom med pannkaka var över och hälsa på, hon klappa Klucken på kammen och attans vad han "bet" henne i fingret :o En dag flög han på mina ben men jag discha till honom och gjorde mig stor och vifta med mina "vingar" och jagade bort honom, han har inte flugit på mig nåt mer sen dess. Blir dom ofta stöddiga när dom får fruar? Dom ska ju vakta flocken och varna för faror, kanske därför han blivit tuff?

En tupp ska inte bitas eller flyga på benen. Tryck ned honom till marken och håll honom där en stund. Om han fortsätter får du tyvärr fundera på om du ska byta ut honom  :-\
Nu när du har engagerade grannar så är det ju viktigt att de inte utsätts för några skador och fortsätter vara positivt inställda och för din egen del med så klart.
Det kan hända att det bara händer någon gång och nu kanske inte mer med dig då du har satt honom på plats och visar att du är högst i rang. Min tupp funkade det inte på. Han gjorde det om och om igen - på vintern när man hade byxor gick det ju an men barbent till sommaren ja då gjorde det riktigt ont och jag blev rädd för att han skulle flyga på barnen. Så tryck ned honom ordentligt - gal gärna lite. Fortsätter det så hade jag tyvärr tagit bort honom.
Säljer avelsägg och matägg.
Titta in på Västerkullas gårdsförsäljning på Facebook  :-)

Lunketuss

  • Inlägg: 26
    • Södermanland
SV: Tuppen Kluck Erik få ett par fruar.
« Svar #14 skrivet: 22 nov-11 kl 11:46 »
Just nu aktar han sig för mig i alla fall ;D Ja, han måste vara snäll mot grannarna, jag har ju också barnbarn som är i lagom höjd för att råka illa ut om han inte slutar flyga på.  Hans pappa är jätte snäll, aldrig gjort nåt. Vet en som fick tag om halsen på en tupp som anföll henne och hon ruskade om de och tuppen dog ???.
 Jag har ju ändå planer på att skänka bort min lilla flock  till kommande sommar (om det finns nån som vill ha dom) dom behöver ut på landet. Är inte Erik snäll så är det ju ingen som vill ha honom. Jag har inte heller vågat släppa lös dom på tomten, Erik är ju van att vara lös och är ju lite större modell, Sprätt Olga och Agda är ju ganska små dvärg cochin, tror ni Erik vaktar dom så att inte grannens katter tar dom?  Katterna har aldrig försökt ta Erik men hönorna är ju så små. Vill ju gärna att dom ska få gå lösa å picka gott.

Bubblaren

  • Inlägg: 605
  • På bilden: jag och tuppen Babe! Holländsk vithätta
    • Skåne
SV: Tuppen Kluck Erik få ett par fruar.
« Svar #15 skrivet: 22 nov-11 kl 14:17 »
Om dvärgkochinen är några månader och inget intresse har visats från katterna så släpp ut dem. Jag har ännu mindre dvärgar som går ute fritt med våra och grannarnas katter runtomkring. Då är det "bara" rovfåglarna att se upp med.
Säljer avelsägg och matägg.
Titta in på Västerkullas gårdsförsäljning på Facebook  :-)

Travelerhorses

  • Inlägg: 5540
  • Häxa och djurvän.
    • Värmland
SV: Tuppen Kluck Erik få ett par fruar.
« Svar #16 skrivet: 22 nov-11 kl 20:57 »
Låt dom käka upp säcken , inte mkt skillnad på kyckling  o värpfoder faktiskt .
När vi kvinnor får orgasm utsöndras ämnet oxytocin, vilket gör oss mjuka, snälla, gulliga och omtänksamma.Så när ni män klagar på hysteriska, förbannade och frustrerade kvinnor,bör ni komma ihåg att det faktiskt är ni män som inte gör jobbet tillräckligt bra...

 

Lunketuss

  • Inlägg: 26
    • Södermanland
SV: Tuppen Kluck Erik få ett par fruar.
« Svar #17 skrivet: 01 feb-12 kl 13:32 »
Nu har lilla Sprätt Olga börjat ruva :). Tänkte bara låta henne fortsätta och sen se hur det går (behöver ju inga extra kycklingar). Brukar ju plocka bort ägg varje dag (båda hönorna lägger i samma bo). Läste nu här att man ska undvika att andra höns går in och lägger ägg i samma bo, sätta nät för dörren till redet. Är det OK att bara låta allt vara? Kan det bli nåt på tok så det blir synd om nån?
Vill ju int eatt nån ska må dåligt men vill ju inte ha en hel hög med kycklingar heller, gör inget om det blir nån. Har en som vill ha alla nu till våren, han ska bygga hönshus i vår och få alla. Han bor nära havet Stockholm trakten så han kan inte ha dom lösa, havsörnarna är hopplösa på att ta hönsen om dom går lösa.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

594 gäster, 2 användare
Svedjorna1, blomkruka

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har tappat räkning på alla år vi läst denna. En av FÅ vettiga skrifter/guider till ett roligare o uthålligare liv. Aldrig tråkig. En idealisk present till alla som "vill själv" Tack Petter. (Behåll tian :-) )
/Allan o Kajsa

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser