Ja inte sant.

Vi får väl se hur den blir när all dekormålning etc är på plats, men det är lite svårt att måla nu när det ibland blir minusgrader om natten alternativt börjar regna innan färgen är torr.
Sen funderar jag lite på vad jag ska välja när det gäller rastgårdarnsas utfomning. Mest med avseende på säkerheten. Ska jag gräva ner nätet nedtill eller ska
jag vika det utåt i marknivå och ha cementplattor över. Jag lutar åt det senaste alternativet då jag dels slipper gräva, dels att jag får plattor att gå på kring rastgården istället för halkig jord när det har regnat, och det inte växer nåt ogräs precis där plattorna är.
Jag har ju möjlighet att lätt koppla till en låg eltråd på utsidan också då häststaketet går bara ca 2-3 meter bort på baksidan mot träden. Och då är det ju bra med plattor då det inte blir så många högre grässtrån som kan kortsluta.
Ja vi får se hur det blir. Problemet att jag börjar få ganska många som vill börja köpa ägg när hönorna väl kommer igång plus att jag har en vän i närheten som har äggkläckare som lånar ut den till mig gratis så vi kan lägga i en massa sussexägg. ( För han vill också ha lite sussexar och vi tänkte att jag står för äggen, han står för maskinen och så delar vi på "bytet" dvs kycklingarna.) Så just nu känns det som att jag borde ha byggt pagoden i lite större format avseende golvytan. Jag behöver nog få fatt på en eller två hönor till av nån ras som värper hyfsat för att täcka upp lite bättre när det gäller intresset för ägg. Men efter som jag inte har plats till fler grupper så vill jag inte skaffa nån ny tupp för tuppar har jag redan så det räcker. Så de extra hönorna borde vara av en sort som kan bli fin i korsning med sussex. Gärna så att äggen skiljer sig en del från det som kochin,brahma och sussex åstadkommer men ej grönvärpare. (Och ingen dvärgras). ( Har en kund som var intresserad av stora vita ägg.)