Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hur förvara stickade ullvantar o slippa mal ?  (läst 2288 gånger)

höna bönan

  • Inlägg: 72
    • -
Hur förvara stickade ullvantar o slippa mal ?
« skrivet: 05 mar-13 kl 00:09 »
Hej
jag stickar och virkar vantar , mössor mm mm. nu har det blivit retså mycket olika saker. jag använder mycket ullgarn. Och stickar också in ren ull i vantarna.

Jag ska spara det ett tag för försäljning längre fram i vår. Är nu orolig att malen eller annan ohyra ska börja mumsa och förstöra. man vet ju aldrig när de kan dyka upp.

Önskar tips om bästa förvaring av mina ull produkter.  kartong ? påse ? vad kan man lägga i lådan el påsen mm mm

Tacksam för svar
Mvh Stickande Höna böna
Har Gammelsvensk dvärghöns...Och Hedemora höns

Skogsviktor

  • Inlägg: 117
    • Västergötland
SV: Hur förvara stickade ullvantar o slippa mal ?
« Svar #1 skrivet: 05 mar-13 kl 06:58 »
Lägg dom tillsammans med röd ceder, det gillar inte ohyra. Far tillverkar galjar av cederträ som blir över efter kajakpaddeltillverkning, än så länge finns bara galjar men han kan ju göra några klossar som du kan lägga bland det stickade
http://shop.textalk.se/se/shop.php?id=32352

Snuzer

  • Inlägg: 972
  • Vetgirig
    • Blekinge
    • enlitengard
SV: Hur förvara stickade ullvantar o slippa mal ?
« Svar #2 skrivet: 05 mar-13 kl 07:02 »
Jag förvarar produkter av ull som inte skall användas i tättslutande plastpåsar, gärna med nåt starkt luktande; malört, lavendel, rödcederträ eller tvålar för att förvirra malen ytterligare så att den inte hittar ullen.

Ett tips på förvaring är en plastback med tätt snäpplock och med någon doftkudde i. Då blir det ett dubbelverkande skydd. Plastbackarna finns att köpa lite överallt och är väldigt praktiska att ha ullkläder i.  :)



Livet är en smula för kort...  när man tänker efter : )

Humle

  • Inlägg: 1571
    • Västerbotten
SV: Hur förvara stickade ullvantar o slippa mal ?
« Svar #3 skrivet: 05 mar-13 kl 09:59 »
Med tätslutande påsar/lådor kommer du långt. Beror lite på i vilken miljö förvaringen ska ske också. Vet du att det funnits mal/pälsängrar på platsen tidigare så vidta extra säkerhetsåtgärder som nämns i tråden annars räcker det bra med tätslutande påsar. Jag förvarar min ull så i lägenhet och har aldrig haft problem med det.
Gillar hantverk, snickrar ofta kaffeved.

 

höna bönan

  • Inlägg: 72
    • -
SV: Hur förvara stickade ullvantar o slippa mal ?
« Svar #4 skrivet: 05 mar-13 kl 19:24 »
Tack för alla tips. Kom på att jag hade två plastbackar ,med tätslutande lock i mitt föråd. Nu ligger en del att ullgrejerna där i. Får åka och köpa några fler.

Det där med cederträ låter bra. Skogsviktor: om det Far har några klossar över är jag intresserad. av att köpa lite klossar. Va in på sidan och kollade. Vart också intreserad av att köpa två galgar, till mina ull kappor. Om jag beställer två galgar kan han också skicka med klossarna då. Hur gör jag .

Snuzer: Det där med malört lät intressant. Värt att prova till sommaren.

Nu kan jag lugnt sticka o virka vidare. Vet att inga fula otyg kommer åt dom nu  >:D
Har Gammelsvensk dvärghöns...Och Hedemora höns


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

470 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Enormt intressant tidning. Vill köpa tidningar från 2012 men dom är slut, så hur får man tag på dom?
/Tina

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser