Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Ruggiga höns o befruktade ägg  (läst 1151 gånger)

Bitte Johansson

  • Inlägg: 1
Ruggiga höns o befruktade ägg
« skrivet: 29 jun-20 kl 08:09 »
Hej, jag köpte 12 ägg av ras silverudds blå. Nu har jag bara 6 kvar varav två är kläckta kycklingar. Övriga var obefruktade eller har dött innan tiden gått ut.
Min fråga är då, kan det ha någon betydelse på befruktningen att hönsen ruggade när äggen plockades.
Och hur länge är det vits med att de ligger kvar i kläckaren efter 21 dagar?


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

792 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser