Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Tips om sjuka hönor ?  (läst 2827 gånger)

soulflow

  • Inlägg: 101
    • lilla tärnö
Tips om sjuka hönor ?
« skrivet: 01 nov-05 kl 16:23 »
hei *

några av mina hönor är sjuka.. håller på att inreda ett nytt hönshus då det gamla är i minsta laget. har några hönor som inte alls mår bra. de tappar väldigt mycket fjädrar och "fjällar" av sig en massa. de ser också väldans magra och allmänt risiga ut. dom kliar också väldigt mycket. har rensat ut inredningen i deras hus och bränt dessa. blir höns så här "sjuka" av ohyra och kvalster eller kan det vara något annat ? har läst att man kan pudra dem med kalk eller kiseldioxid. hur går detta till i praktiken. vanligt kalk eller ?
dessutom har de rikligt med fotkvalster som de haft sedan jag fick dem. kan man få bukt med detta. hur ? några av hönsen har några år på nacken och har förmodligen haft dessa fotkvalster en längre tid. deras tassar är väldigt fåriga och kalkiga. trodde från början att det helt enkelt såg ut på det viset eftersom de såg ut så när jag fick dem. hur som helst så är jag väldigt tacksam för alla tips och råd angående. ohyra och kvalster ???

jenz
CITY LIFE IS A SHITTY LIFE

hanzzon

  • Inlägg: 209
  • Livet på ett torp
    • Västmanland
    • Sadelmakarns Torp
Re:Tips om sjuka hönor ?
« Svar #1 skrivet: 01 nov-05 kl 16:47 »
dina djur lider antagligen väldigt mycket.   :(
du måste få bukt med detta genast.

citat från kicki
skrivet 12 Okt, -05, 08:5

Man måste mekaniskt avlägsna alla förhårdnader innan man kan med säkerhet säja att allt är borta. Den feta salvan kväver kvalstren men inte om alla dessa förhårdnader som de själva gjort eftersom dessa är porösa och innehåller syre vilket försörjer kvalstret med syre tills salvan försvunnit. I förhårdnaderna finns också kvalsterägg så först då alla förhårdnaderna är borta är också alla ägg borta och inga nya kvalster kan kläckas. Detta är nämligen det som händer om man bara använder frontline och inte samtidigt lokalbehandlar benen - de levande kvalstren dör men äggen finns kvar och nya kvalster kläcks då effekten av Frontline börjar mattas av och så har man ett nytt angrepp. Då är det lätt att tro att "det kommer tillbaka" MEN det är alltså inte ett nytt angrepp utan samma som man, genom ofullständig behandling,  inte fått bort.
Alltså, en fullständig behandling består av 3 delar:
1. Frontline (två droppar på ryggen) som tar bort levande kvalstersdjur
2. Lokalbehandling av benen - kraftig massage med fet mjukgörande salva och bortskrapning av alla förhårdnader och lösa benplåtar.
3. Fet salva på benen som kväver ev. kvarvarande kvalster.

2 och 3 kan behövas göras flera dagar efter varann tills man verklien har fått bort allt och efter detta är det bra att massera benen med t.ex. helosan emellanåt ett tag framöver. Benens naturliga balans med bakterier och fett är rubbad av angreppet så benen förblir torra och lite "flagiga" ett tag. Så småningom växer det dock ut nya benplåtar och benen blir blanka och släta igen.
Lycka till.


AndersT

  • Inlägg: 154
Re:Tips om sjuka hönor ?
« Svar #2 skrivet: 01 nov-05 kl 20:49 »
För att få bort ohyra i hönshuset så brukar jag i samband med storstädning röka ut hönshuset med svavel, som finns att köpa på apoteket.  Jag tar en gammal grill (ska du grilla på den senare, så lägg aluminiumfolie i botten), lägger upp lite svavel, tänder eld på det (kan vara lite svårt att få fyr på det ibland), när det börjar ryka så ställer jag in grillen i hönshuset och håller mig undan ett par timmar, innan jag öppnar dörren och hönsluckorna. Hönsen, och du själv, ska inte gå in förrän all rök och lukt är borta, så sommaren är en bra tid att göra det på, om man inte har någon alternativ sovplats till hönsen.

Att hönsen tappar/plockar av sig  fjädrar kan bero på att de ruggar, och då brukar de se lite "tråkiga" ut, mina "gammelhöns" verkar klara med sin ruggning nu och börjar se lite bättre ut igen, vet inte varför men det brukar bli så under hösten.., kanske för att de ska få nya varma fjädrar innan vintern?

Kalkbenen råder nog hanzzon/kickis tips bot på!

Lycka till!!

Anna

  • Inlägg: 850
    • -
Re:Tips om sjuka hönor ?
« Svar #3 skrivet: 01 nov-05 kl 21:49 »
Hej!
Du kan se om du har ohyra på dina höns. Håll i en höna med stjärten uppåt och håll bort fjädrarna. Höns brukar ha en slät fläck nå'n cm ovanför kloaken. Om man snabbt tittar där noga kan man se olika "smådjur" springa och gömma sig - om det nu finns några där. Har ohyran hunnit lägga ägg så finns de oftast innerst på fjädrarna runt kloaken eller på nackfjädrarna innerst mot huden. De är små vita knottriga äggsamlingar. Om jag hittar ohyra nå'n gång på mina höns brukar jag pudra dem med lite e-total i nacken, under vingarna och i baken. Jag har aldrig hört att man ska he nå't på ryggen dock. E-total finns att köpa på lantmanna/granngården/butik klöver eller vad de nu kan heta.
Mot benskorv blev jag tipsad om att man skulle smörja in benen med armens vapenfett. Jag tvättar först benen i såpavatten och skrubbar så gott det går med en nagelborste. Sedan tar jag en tandborste och borstar/smörjer på vapenfett. Detta kan upprepas efter några dar/ en vecka och brukar fungera finfint.

Ta för vana att ta upp hönsen lite då och då och kolla om det är nå't som rör sig kring baken på dem. För mej har det oftast varit problem när jag köpt in nya höns, men efter den behandling jag skrivit om ovan brukar de snart vara välmående ohyresfria djur.
Lycka till!
Lycklig på landet i Medelpad med make, två söner, katt, höns och förhoppningsvis mer djur framöver...

curmbox

  • Inlägg: 537
  • Var sak har sin tid
Re:Tips om sjuka hönor ?
« Svar #4 skrivet: 01 nov-05 kl 22:49 »
Usch, stackars hönor  :'(- tur att de fick dig som ny ägare! :)
Apropå tappade fjädrar; kan helt enkelt vara så att de dessutom ruggar. Det är helt i sin ordning och något som inträffar varje höst. Lite extra vitaminer kan behövas pga detta
Ge mig mod att vara den jag är och inte tappa modet för att jag är den jag är

soulflow

  • Inlägg: 101
    • lilla tärnö
Re:Tips om sjuka hönor ?
« Svar #5 skrivet: 04 nov-05 kl 00:45 »
hei *

vill ödmjukast tacka för alla fina tipsen. kommer att göra allt i min makt för att de skall bli pigga och glada igen. jag vet att jag har problem med ohyra men kanske är det så att de också ruggar som ni säger och därför ser så väldigt medtagna ut. de är i vart fall ute hela dagarna och verkar relativt pigga på så vis. känner mig väldigt uppmuntrad av era svar eftersom det trots allt inte verkar omöjligt att få dem friska igen. kör i gång med era behandlingar och bygger under tiden vidare på det nya hönshuset :)

loveflow * jenz
CITY LIFE IS A SHITTY LIFE

Kicki

  • Inlägg: 721
  • Den som ser framtiden i motvind går åt fel håll.
    • Dalarna
    • Ensgårdens hemsida
Re:Tips om sjuka hönor ?
« Svar #6 skrivet: 07 nov-05 kl 12:54 »
Kom ihåg att noggrannhet är det viktiga att få bort benskabbskvalstret på. Du måste skrapa bort alla förhårdnader, både på ben, fötter, undersidan av fötterna och runt klorna.
Lycka till!
« Senast ändrad: 07 nov-05 kl 12:55 av Kicki »
Ensgården, 1 mil norr om Rättvik: Foundernära genbanksbesättning av Hedemorahöns   
 
Har kursverksamhet!

Kerstin Möller

  • Gäst
Re:Tips om sjuka hönor ?
« Svar #7 skrivet: 31 jul-06 kl 20:57 »
Hej
Jag behöver konkreta tips om mängd svavel för att röka ut loppor i hönshuset. Det är ca 10 kvm och ca 2,10 i takhöjd.
Hälsningar
Kerstin ???

hustigern

  • Inlägg: 181
    • Östergötland
Re:Tips om sjuka hönor ?
« Svar #8 skrivet: 17 aug-06 kl 09:48 »
Hejsan!

Tar upp en gammal tråd med en ytterligare fråga:
Var på ryggen på hönsen kan man droppa Frontline?
Vitsen när man droppar på katt och hund är ju att droppa på ställen dit de inte når. Eller är det något särskilt ställe på ryggen som hönsen inte når? Jag tycker allt att mina kommer åt överallt.

Tacksam för svar

/Anneli
Blommehöns (genbank), ölandsgäss (genbank), fjording, får, katter och kaniner... och papegojor

 

Mossie

  • Inlägg: 362
  • Dvärgöland, dvärgkochin, hund, katter & sambo.
Re:Tips om sjuka hönor ?
« Svar #9 skrivet: 17 aug-06 kl 11:36 »
Droppa mellan "skulderbladen" och i ryggslutet precis framför gumpen, och VIKTIGT, droppen ska komma på huden. Jag har dvärghöns och där har det räckt med en droppe på vardera stället.
Det finns inga dumma djur-bara dumma människor.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

432 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Helt underbar lektyr. Läser hemma hos en släkting och tycker de är så bra. Gott o blandat!
/Sanna H

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser