Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Släckt murkalk?  (läst 5284 gånger)

admin

  • Administratör
  • Inlägg: 631
    • Alternativ.nu
Släckt murkalk?
« skrivet: 14 sep-03 kl 01:26 »
Charlotte
 To 29 Nov, 2001 - 08:36
--------------------------------------------------------------------------------
Hej!
Har fått som tips att använda släkt murkalk i botten hos hönsen och även kaninerna. För att binda ammoniak och som bakteriedödare. Jag vet att det används i djupströbäddar till andra djurslag, men hur är det med giftigheten? När man läser på säcken verkar det ju nästan farligare än arsenik!?! Både höns och kaniner är ju bra på att rota om i sina bäddar, tror ni att det är farligt?
Mvh
Charlotte
 
Carina
 Fre 30 Nov, 2001 - 06:47
--------------------------------------------------------------------------------
Jag tror inte att det är så bra att använda murkalk om djuren riskerar få det i sig.
Jag hade använt foderkalk istället om jag vore dig. Foderkalk finns att köpa bla hos Lantmännen (Odal).  


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

620 gäster, 4 användare (1 dolda)
Wybrewel, pirre1953, Bokohammare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Denna tidning snubblade jag över redan 2002 typ, det bästa att lära sig de mästa. Varje person i detta avlånga land borde läsa denna. Butiker borde ta in dessa... älskar denna tidning. Köpte förut mycket böcker i butiken för många år sedan, men dom kom bort, syrakulturen , ost till husbehov och en del andra.
/ Anna-karin A

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser