Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Frontline mot Benkvalster??  (läst 3510 gånger)

Kicki

  • Inlägg: 721
  • Den som ser framtiden i motvind går åt fel håll.
    • Dalarna
    • Ensgårdens hemsida
Frontline mot Benkvalster??
« skrivet: 12 okt-05 kl 08:52 »
Man måste mekaniskt avlägsna alla förhårdnader innan man kan med säkerhet säja att allt är borta. Den feta salvan kväver kvalstren men inte om alla dessa förhårdnader som de själva gjort eftersom dessa är porösa och innehåller syre vilket försörjer kvalstret med syre tills salvan försvunnit. I förhårdnaderna finns också kvalsterägg så först då alla förhårdnaderna är borta är också alla ägg borta och inga nya kvalster kan kläckas. Detta är nämligen det som händer om man bara använder frontline och inte samtidigt lokalbehandlar benen - de levande kvalstren dör men äggen finns kvar och nya kvalster kläcks då effekten av Frontline börjar mattas av och så har man ett nytt angrepp. Då är det lätt att tro att "det kommer tillbaka" MEN det är alltså inte ett nytt angrepp utan samma som man, genom ofullständig behandling,  inte fått bort.
Alltså, en fullständig behandling består av 3 delar:
1. Frontline (två droppar på ryggen) som tar bort levande kvalstersdjur
2. Lokalbehandling av benen - kraftig massage med fet mjukgörande salva och bortskrapning av alla förhårdnader och lösa benplåtar.
3. Fet salva på benen som kväver ev. kvarvarande kvalster.

2 och 3 kan behövas göras flera dagar efter varann tills man verklien har fått bort allt och efter detta är det bra att massera benen med t.ex. helosan emellanåt ett tag framöver. Benens naturliga balans med bakterier och fett är rubbad av angreppet så benen förblir torra och lite "flagiga" ett tag. Så småningom växer det dock ut nya benplåtar och benen blir blanka och släta igen.
Lycka till.
Ensgården, 1 mil norr om Rättvik: Foundernära genbanksbesättning av Hedemorahöns   
 
Har kursverksamhet!

 

Xoot

  • Gäst
SV: Frontline mot Benkvalster??
« Svar #1 skrivet: 15 mar-11 kl 17:50 »
Jag använde frontline/stronghold mot benkvalster tidigare utan några bieffekter på hönsen.
Dock märktes absolut ingen skillnad om jag ska vara ärlig. Men nu handlade det om benkvalster/kalkben.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

465 gäster, 2 användare (1 dolda)
sayerbýr

* Forum

* Om tidningen Åter



- Alltid lika härligt när åter trillar ner i brevlådan.
/EmelieT

* Nya inlägg

Hästar, väder och vind.
i Brukshästar
[Igår kl. 19:12]


Skillnad på electrolux assistenter
i Bröd
[27 jul-25 kl 22:41]


400 kr kvar till mat.
i Ekonomi
[27 jul-25 kl 21:41]


Ramstorlek?
i Biodling
[27 jul-25 kl 18:43]


Myrsyrabehandling och invintring, I vilken ordning?
i Biodling
[27 jul-25 kl 17:45]


Naturlig hygrometer
i Vaktlar
[27 jul-25 kl 11:32]


Mf 4335 vill inte köra
i Meka
[27 jul-25 kl 09:59]


Ta bort potatisblast.
i Grönsaker
[25 jul-25 kl 16:19]


Kombucharecept
i Drycker
[25 jul-25 kl 04:15]


Hur mycket isolerar snö?
i Frukt & bär
[22 jul-25 kl 23:18]

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser