Alternativ.nu

Djur => Kaniner => Ämnet startat av: Gösta skrivet 19 aug-12 kl 22:16

Titel: KANINBRIST
Skrivet av: Gösta skrivet 19 aug-12 kl 22:16
Nu är vi i mitten på augusti månad vilket borde vara den månad på året då det finns mest slaktdjur med tanke på att många har utestall och börjar para upp först på våren.
Det är akut brist på slaktdjur!! vad gör alla på forumet??
Sitter ni bara och skriver på Alternativ? dags att börja rida på vågen nu när kaninköttet har blivit accepterat i de större butikerna och restaurangerna!
Det saknas ca 200.000 slaktkaniner för resten av året totalt sett!!
Kommentarer, tack!
Gösta
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: LillaSophie skrivet 19 aug-12 kl 23:07
för min del har det varit skitsvårt att få fram ungar, just i år var det svårt med allt som hade med ungar att göra tycker jag. många gånger resulterade i parningar i ingenting, så det blev bara hälften så många ungar som jag räknat med och de äter jag upp själv  o:) en ligger i kylskåpet just nu och väntar på tillagning  ;D
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: swennis skrivet 19 aug-12 kl 23:12
Det känns som om man måste ha så himla många kaniner för att det ska bli lönsamt. Jag skulle gärna ha köttproduktion men jag har inte plats med så många kaniner som krävs....
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: grimbart skrivet 19 aug-12 kl 23:17
Det var väl ungefär det jag sa i tråden där du marknadsför ditt mobila slakteri, det behövs uppfödare och slaktdjur med.
Att det är brist nu låter underligt,rimligtvis borde det finnas allra mest kaniner på hösten..
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Travelerhorses skrivet 19 aug-12 kl 23:56
Problemet som jag ser det är ju att det inte är lönsamt .
Visst var det lönsamt så var jag på direkt .
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Existens! skrivet 20 aug-12 kl 00:00
Nu är vi i mitten på augusti månad vilket borde vara den månad på året då det finns mest slaktdjur med tanke på att många har utestall och börjar para upp först på våren.
Det är akut brist på slaktdjur!! vad gör alla på forumet??
Sitter ni bara och skriver på Alternativ? dags att börja rida på vågen nu när kaninköttet har blivit accepterat i de större butikerna och restaurangerna!
Det saknas ca 200.000 slaktkaniner för resten av året totalt sett!!
Kommentarer, tack!
Gösta

Du skrev ju att det fattades 2000 i ert slakteri, i en annan tråd...?

Fattas det 198 000 kaniner för de andra 2-3 slakterierna då?
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: bondelinda skrivet 20 aug-12 kl 09:01
Jag upplever också stor kaninbrist...

Tror problemet ligger både i lönsamheten och i svårigheten att få fram slaktdjur vilket också hänger ihop. Har många gånger sagt att det behövs större studier på hur man bäst föder upp kaniner i Sverige, vilka raser och foder som ska användas. Göstas kalkyler håller inte då de är baserade på utländska studier eller hans eget tyckande.

Sen ökar ju bristen på slaktdjur när flera nya uppfödare kommer eftersom de köper upp alla kaniner till avel och sen blir det en förskjutning på minst ett halvår innan de nya uppfödarna producerar kaniner.

Sen att det behövs just 200 tusen kaniner är ju bara gissningar! Visst ökar efterfrågan men ingen vet om det är tillfälligt eller om det håller i sig. Media har ju diskuterat mycket kaninkött nu detta året, själv har jag nog varit med i minst 3-4 reportage plus radio.

Jag bygger gärna slakteri så fort jag vet att jag kan få in tillräckligt med kaniner! Jag köper in djur hela tiden men inte alls i de mängder så att det kan tillgodose / räkna hem ett slakteri.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Anette skrivet 20 aug-12 kl 09:09
Jag har gott om kaniner :) men problemet kvarstår som det gjort hela tiden för Skåne. Det finns ingen i närheten man kan lämna dem till eller någon som hämtar dem. Jag hade gärna fött upp fler kaniner om jag blivit av med dem.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Existens! skrivet 20 aug-12 kl 09:13
Tja.. förlåt att jag säger det. Men angående lönsamheten... Välkomna till verkligheten.

Det är ju en verklighet som alla djurproducenter lever med. En grisuppfödare som säljer till slakteri ligger på nån hundralapp per gris i vinst, om han inte räknar in arbetet och byggnader. Då går han med förlust. Samma visa för nötkött.
Just nu är det mjölkbönderna som ligger i sträckbänken för att kollas vem som överlever de riktigt låga priserna.

Nu har det minskat så mycket med den svenska produktionen, så nu börjar även slakterierna gnälla över dålig lönsamhet. Färre djur att slå ut de fasta kostnaderna på, ger ju högre slaktkostnad per djur.

Det finns helt enkelt ingen produktion som ger höga vinster, och har man då små djur, där vinsten kanske räknas i tior per djur, då vill det ju till många djur för att få nåt som man känner är lönt att hålla på med.

Skulle nåt djurslag visa sig ge övervinster, så satsar genast alla på det och så har man överproduktion..
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: nilsegårn skrivet 20 aug-12 kl 09:27
Jag har lite funderingar kring kaniner...

I seymores bok står det att kaniner är slaktfärdiga vid 8 veckors ålder. Men här på forumet verkar de flesta vara överens om att det är runt 16 veckor som gäller. Om man hade kunnat slakta vid 8 veckor hade det var mycket smidigare för då hade man kunna ta dom direkt från mamman. De ytterligar två månaderna ställer till det med minst två burar till per kull. Det blir ju kaniner överallt!

Vad har ni för tankar runt det?
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Fru Jansson skrivet 20 aug-12 kl 09:32
Jag har lite funderingar kring kaniner...

I seymores bok står det att kaniner är slaktfärdiga vid 8 veckors ålder. Men här på forumet verkar de flesta vara överens om att det är runt 16 veckor som gäller. Om man hade kunnat slakta vid 8 veckor hade det var mycket smidigare för då hade man kunna ta dom direkt från mamman. De ytterligar två månaderna ställer till det med minst två burar till per kull. Det blir ju kaniner överallt!

Vad har ni för tankar runt det?

Man ser till att ungarna är redo att flytta från mamma när det blir bete = en stor pojkbur och en stor flickbur som är bra betesburar... Och gotlänningarna bör nog vara snäppet äldre än så vid slakt.

Ang Göstas fråga om vad alternativarna gör egentligen? Ser till sitt eget bord! Föder upp lagom många ungar för den egna frysboxen. Det är min gissning, men visst. Jag utgår från mig själv, så det är knappast allmängiltigt!
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: bondelinda skrivet 20 aug-12 kl 09:34
Försöker vara så ärlig som möjlig mot nya kaninuppfödare som vänder sig till mig.

Säger att lönsamheten är ungefär lika med noll.

Det är väldigt osäkert om man får ungar och om de överlever upp till slaktmognad. Det är svårt med information kring foder, sjukdomar mm. Veterinärer har ingen koll på kaniner iaf inte om man föder upp i större skala. Det är osäkert vilken ras som är bäst, burarna som finns idag är väldigt tungjobbade.

Trots detta säger många att de ska ha uppemot 50-100 avelshonor. Men jag vet inte vad alla deras slaktdjur tar vägen iaf för hit kommer de inte??!! Och eftersom slakterierna har brist så är väl de troligaste att det inte blir några mängder slaktdjur som uppfödarna tänkt. Idag finns inte en enda uppfödare som lever på att föda upp kaniner!
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Hippievagnen skrivet 20 aug-12 kl 09:46
Ursäkta om det är lite off topic i detta ämne, men jag undrar hur ni som slaktar kaniner till försäljning gör för att uppfylla de formella krav som ställs för att bedriva slaktverksamhet och få lov att sälja köttet? KOmmer det ut en veterinär och besiktar varje gång?
Eller skickar ni kaninerna till ett godkänt slakteri när de är slaktmogna och har återtag på kött?
bara nyfiken hur detta går till, särskilt med tanke på att ekonomi är ständigt närvarande faktor vid försäljning av kött, och veterinärer är ju inte billiga...
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Njorun skrivet 20 aug-12 kl 10:11
Här i Norrbotten finns inget slakteri,inte i grannlänet heller så vitt jag vet. Jag hade gärna lämnat in mitt överskott, ingen vill ha helsvarta scheckar, om det varit möjligt. Nu blir det max en kull per år av TJ.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gösta skrivet 20 aug-12 kl 12:24
Ibland måste man tydligen vara extremt tydlig för att inte misstolkas!
Några svar här:
200.000 kaniner är vad som behöver slaktas i landet fram till årsskiftet.  Många av dessa slaktas för privat bruk, mycket importeras utifrån. Ca 50.000 djurkroppar.
Jag behöver ca 2000 djur till i år för att tillgodose mina nuvarande kunder. Utöver dessa finns det ett antal företag som vill köpa in större mängder kaninkött som jag måste tacka nej till.
Naturligtvis är det många som säljer kaninkött svart på marknaden mycket för att det saknas kaninslakterier. Dessa djur är inte kontrollerade på något sätt. Ett kaninslakteri her egenkontroll på slaktdjuren.
Lönsamheten kommer först när antalet avelshonor överstiger 30 st och att uppfödaren tar minst 4 kullar per år. naturligtvis är rasen viktig också för bra lönsamhet. De kalkyler jag lägger ut är från min egen bokföring så den vet jag är korrekt.
Grupphållning av slaktdjur är en förutsättning för lönsamhet.
En korrekt skött kaninproduktion ger ett överskott på ca 30:-/slaktkanin till uppfödaren. Kan uppfödaren sedan bekväma sig med att slå lite gräs på sommaren för att dryga ut fodret med så ökar lönsamheten. De flesta på fortumet har endast några enstaka djur och tar inte fullt ut på dessa. Då är det inte lönsamt!
Gösta
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Existens! skrivet 20 aug-12 kl 12:50
Ja , jag vill ju inte vara den som är negativ.. Men hur många ungar räknar du med då?

6 ungar som går fram till slakt per kull och 4 kullar på 30 avelsdjur blir 720 kaniner.. och om vinsten är 30 kr/st, så blir det alltså 21 600 kr per år. En normal månadslön för vem som helst alltså.

Hur mycket jobb är det att sköta 30 avelsdjur och 720 avkommor?
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: grimbart skrivet 20 aug-12 kl 13:04
Problemet är avelsdjuren, 8ungar per kull och 4kullar per är ingen rimlig kalkyl.
Det händer att honor går tomma,kullar kan kastas,ibland blir det små kullar på4st och ibland magrar vissa honor väldigt mycket, saknar man tempereade stallar så tar sig inte de tidiga parningarna,först i mars brukar det gå som det ska. 0-8ungar per kull har jag fått i år..
Sälja en 3kgs till slakteri är förlust,den gör sig bättre i egen gryta..
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Paradisgården skrivet 20 aug-12 kl 15:04
Jag har lite funderingar kring kaniner...

I seymores bok står det att kaniner är slaktfärdiga vid 8 veckors ålder. Men här på forumet verkar de flesta vara överens om att det är runt 16 veckor som gäller. Om man hade kunnat slakta vid 8 veckor hade det var mycket smidigare för då hade man kunna ta dom direkt från mamman. De ytterligar två månaderna ställer till det med minst två burar till per kull. Det blir ju kaniner överallt!

Vad har ni för tankar runt det?

Jag slaktar oftast mellan 5 och 7 månaders ålder - ger dem inte rabfor eller annat fabrikstillverkat kraftfoder/fullfoder utan bara gräs/örter/löv och ekologisk spannmål. Mina är helt enkelt för små i mitt tycke vid 4 månaders ålder.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gösta skrivet 20 aug-12 kl 18:12
De sista tre åren jag hade egen uppfödning låg mitt kullsnitt på 9,2/kull i överlevande ungar fram till slakt. Inräknat honor som någon gång fick en liten kull.
Problemet är att kunna bedömma ett avelsdjur ur produktionsynpunkt. Att inte resonera som så att den här honan är ju jättefin, hon får ytterligare en chans trots att hon nu fått tre kullar med 4-5 ungar/kull.
Hon ska ut senast efter 3 försök!
Honan skall paras var 13.e vecka i 4 år. Det ger en intäkt på ca 1000:-/hona och år. Nettot bör ligga på ca 450:-/hona/år. 30 honor blir då ca 13.500:- i nettolön. Arbetstid ca 10-12% av full tid. Visst, det går inte att leva på men att bara jobba 10-12% går inte att försörja sig på oberoende av typ av jobb. En proffsuppfödning på heltid gäller ca 500 avelsdjur. För att gå i land med detta krävs lite ändrade regler från SJV men det kommer inom något år, det är jag säker på. Lönen hamnar då på lägst 500.000:-/år Till detta kommer div. olika försäljningar av kringmaterial. Satsar du sedan på slakteri också så ligger förtjänsten på ytterligare två miljoner. Kräver dock att det är två som jobbar heltid.
Nu är ju inte forumet ämnat för större producenter men jag skriver ner detta enbart för det ifrågasättande som framförs här
Gösta
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Existens! skrivet 20 aug-12 kl 18:33
Jag ifrågasätter inte, men känner att det måste in en motvikt ibland. Jag har själv satsat hundratusentals kronor med liknande glädjekalkyler som grund, och bittert fått erfara verkligheten.

500 avelsdjur med din avkastning blir alltså 18 000 slaktkaniner per år. Klarar man verkligen det på en person?

Sen ska man vara lite försiktig med vilka ord man använder. 'Lönen' som du pratar om är ju alltså intäkten, sen avgår då lite avdrag beroende på hur man har det, men framförallt skatt. Utan avdrag, så blir ju skatten runt 250 000 på 500 000.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gille skrivet 20 aug-12 kl 18:46
Hade tänkt ta bra kullar på våren, för eget bruk, men har haft ett uruselt år. Så bristen på ungar kan vara det, att fler än jag har haft problem få dräktiga osv. Nu bor jag inte så att jag kan leverera, tyvärr. Men med Rex nu i gården hade jag gärna gjort det!
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: take skrivet 20 aug-12 kl 19:14
Det finns väl flera problem, för det första, om det nu är kaninbrist, varför går inte priset upp?

 (Detta är ett generellt problem i jordbruket, snarare sänker de stora kooperationerna priserna på produkten de har brist på, för fabriken går ju dåligt just nu på grund av för få inkommande djur, mjölk, spannmål, annan primärprodukt. När väl produktionen kommer ikapp så sänks priset på grund av "marknaden" som har större tillgänglighet än efterfrågan. )

Sedan så har väl de flesta här försökt med kaniner, känt hur tungt det var med 4 stycken, fruset vatten, ruttnande burar, sjukdomar och honor som inte ger ifrån sig det antal ungar som den borde. Kombinera med större foderåtgång än planerad och brist på likvida medel på att riktigt satsa på storskalighet. Vill man komma nån vart här så måste det bland annat satsas på avel, precis som husdjursföreningarna gör med större lantbruksdjur.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gösta skrivet 20 aug-12 kl 20:28
vet inte hur du Existens resonerar gällande lön. Mig veterligt anges alltid lönen före skatt....
Att klara av en stor anläggning krävs som jag skrev, att SJV reformerar sina regelverk för kaninproduktion. T.ex. att acceptera "gödseldränerande golv" som t.ex. spalt i produktionsburarna.
Att bygga uppfödningskättar för kullarna på 30-40 kvadratmeter styck och att i dessa använda djupströbädd.
Vara väldigt noga med att välja ut rätt avelsdjur.
ha ett mycket nöggrannt avelssystem för att motverka inavel.
Ute i Europa finna anläggningar på upp till 10.000 avelsdjur. Det är ingenting jag tycker är bra men rent tekniskt är det inga större problem.
naturligtvis är det en utopi att bedriva en större kaninproduktion i kallstall eller utomhus på grund av det väderläge vi har i landet.
Min rekommendation är väl att hålla ca 100 avelsdjur som max och ha den uppfödningen som en del i övrig verksamhet. Det är aldrig bra att stå på ett ben med bara en verksamhetsdel.
Att få en lönsam verksamhet tar tid. Säkert 5-6 år från starten innan allt faller på plats.
Gällande efterfrågan på kaninkött så har det gjorts ett antal undersökningar. Där visar det sig att en efterfrågan på 1.000.000 djur är logiskt. Problemet är att det inte finns kaninkött i butikerna i större omfattning. Detta beror på att det saknas godkända slakterier som kan leverera. En ankät på nätet (minns inte riktigt var) visade att ca 7 av 10 personer kunde tänka sig att äta kaninkött. De motsvarar 6.650.000 personer i landet (70%) En portion är ca 125 gram En måltid per år kräver ca 830 ton kaninkött
kaninen jämförs ofta med kyckling. Hur mycket kyckling produceras...?
Lite att fundera på. Kanske inte för självhushållare mewn för näringsidkare!
Gösta
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: bondelinda skrivet 21 aug-12 kl 08:39
Det finns väl flera problem, för det första, om det nu är kaninbrist, varför går inte priset upp?

 (Detta är ett generellt problem i jordbruket, snarare sänker de stora kooperationerna priserna på produkten de har brist på, för fabriken går ju dåligt just nu på grund av för få inkommande djur, mjölk, spannmål, annan primärprodukt. När väl produktionen kommer ikapp så sänks priset på grund av "marknaden" som har större tillgänglighet än efterfrågan. )

Sedan så har väl de flesta här försökt med kaniner, känt hur tungt det var med 4 stycken, fruset vatten, ruttnande burar, sjukdomar och honor som inte ger ifrån sig det antal ungar som den borde. Kombinera med större foderåtgång än planerad och brist på likvida medel på att riktigt satsa på storskalighet. Vill man komma nån vart här så måste det bland annat satsas på avel, precis som husdjursföreningarna gör med större lantbruksdjur.

Håller med till fullo ovanstående talare.

Jo inköpspriset på kanin behöver upp helt klart, jag har själv jobbat för att få upp priserna på köttet i samarbete med Björn på Stubbens produkter. Men jag tror att man kan ta ut ännu mer per kilo, dock finns risken att vi får in mer importkött när priserna på det svenska går upp.

Sen skriver Gösta att man kan ha 100 avelshonor lite vid "sidan om"... vad jag kom ihåg från produktionskursen jag gick 2007 var att på 100 avelshonor har man en heltidstjänst och på 200 honor får man en heltidslön...

Det finns INGEN i Sverige (mer än Gösta) som har en avelshonor som ger 4st*8 ungar per år = 32 ungar per hona och år
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: praline1 skrivet 21 aug-12 kl 09:12
Jo det finns det när jag födde upp kaniner i lte större skala så fick min kaniner minst 8-10 ungar per kull. Nu har jag bara till husbehov och min gotlandshona har fött upp 34 ungar på ett år så det är fullt möjligt. När man läser dina inlägg verkar det som du har ett horn i sidan på Gösta ta dina problem med honom via PM och inte här i tråden
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: take skrivet 21 aug-12 kl 09:14
Alltså jag är fortfarande intresserad av kaninuppfödningen och jag kommer gärna på studiebesök till en verksamhet där kullsnittet ligger över 7.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: bondelinda skrivet 21 aug-12 kl 09:26
Jo det finns det när jag födde upp kaniner i lte större skala så fick min kaniner minst 8-10 ungar per kull. Nu har jag bara till husbehov och min gotlandshona har fött upp 34 ungar på ett år så det är fullt möjligt. När man läser dina inlägg verkar det som du har ett horn i sidan på Gösta ta dina problem med honom via PM och inte här i tråden

Horn i sidan? Ja jag gillar inte när folk sprider osanningar...

Alltså jag är fortfarande intresserad av kaninuppfödningen och jag kommer gärna på studiebesök till en verksamhet där kullsnittet ligger över 7.

Jag med!
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: bondelinda skrivet 21 aug-12 kl 09:32
Det här med lönsamhet har diskuteras i otaliga trådar och än så länge har jag inte sett EN enda kaninuppfödning som kan räkna hem en vinst, som alltså kan ha det som inkomstkälla och inte utgift.

Den dagen jag får se den uppfödningen ska jag ändra uppfattning, jag LOVAR! Fram till dess kommer jag tjata hål i huvudet på folk som tror att de ska tjäna pengar på att föda upp kanin för det går inte, inte i dagsläget!

Det krävs bättre slaktpriser, bättre studier på svensk kaninuppfödning mm

Jag har sett otaliga kaninuppfödare starta upp större produktioner och de har efter ett par år gett upp, eftersom sanningen kommit ikapp! Att påstå att det finns lönsamhet i det är skitsnack! Men jag tror också på framtiden och att det kommer att bli bättre om vi får med oss jordbruksverket och länsstyrelsen på tåget så man kan få riktiga studier på kaninuppfödningen så vi slipper ha gissningslekar på forum på nätet där folk kastar påstående som sanningar hit och dit.

Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: take skrivet 21 aug-12 kl 09:35


Jag har sett otaliga kaninuppfödare starta upp större produktioner och de har efter ett par år gett upp, eftersom sanningen kommit ikapp! Att påstå att det finns lönsamhet i det är skitsnack! Men jag tror också på framtiden och att det kommer att bli bättre om vi får med oss jordbruksverket och länsstyrelsen på tåget så man kan få riktiga studier på kaninuppfödningen så vi slipper ha gissningslekar på forum på nätet där folk kastar påstående som sanningar hit och dit.

Jag tror man ska prata med hushållningssällskapet om detta.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: bondelinda skrivet 21 aug-12 kl 09:37
Jag tror man ska prata med hushållningssällskapet om detta.

Säkert en bra idé
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: ängesgården skrivet 21 aug-12 kl 10:02
och jag som på allvar hade tänkt starta upp med köttkaniner :-\ men efter att ha läst alla inlägg här så får jag nog ta mig en allvarlig funderare, är ju ingen ide att satsa om det inte lönar sig :( men jag kan inte förstå att flera tycker att det går inte alls och en annan tycker att visst gör det .
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Existens! skrivet 21 aug-12 kl 10:05
och jag som på allvar hade tänkt starta upp med köttkaniner :-\ men efter att ha läst alla inlägg här så får jag nog ta mig en allvarlig funderare, är ju ingen ide att satsa om det inte lönar sig :( men jag kan inte förstå att flera tycker att det går inte alls och en annan tycker att visst gör det .

Det finns ingen stor lönsamhet i nån köttproduktion.. Det är tyvärr den kalla sanningen. Man får så det räcker till kostnaderna, men några löner är knappast aktuellt.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Luttenburken skrivet 21 aug-12 kl 10:36
Nu är vi i mitten på augusti månad vilket borde vara den månad på året då det finns mest slaktdjur med tanke på att många har utestall och börjar para upp först på våren.
Det är akut brist på slaktdjur!! vad gör alla på forumet??
Sitter ni bara och skriver på Alternativ? dags att börja rida på vågen nu när kaninköttet har blivit accepterat i de större butikerna och restaurangerna!
Det saknas ca 200.000 slaktkaniner för resten av året totalt sett!!
Kommentarer, tack!
Gösta

Jag är intresserad av att starta en större kaninuppfödning. MEN som det ser ut nu är regelverket för otydligt. Jag ska nu börja föda upp kaniner för husbehov för att se om jag tycker det är kul. Funderar på om man ska lära sig ta vara på skinnen oxå...

Men som någon annan skrev, det är inte lönsamt för någon att föda upp köttdjur i dagsläget. Tror att det kommer att vända om ett par år när många har lagt ner och det blir köttbrist och man får importera. För visst vill vi ha svenskt kött i våra hyllor, men vill vi betala för mervärdet? För att inte tala om hur mjölkpriset ser ut, men det är en helt annan fråga...
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Ylva skrivet 21 aug-12 kl 13:08
Jag skulle också kunna tänka mig att ha en större produktion/uppfödning (än vad jag har nu alltstå) av kaniner och lämna överskottet till ett slakteri. Men jag har för mig att man inte bara kan komma med en handfull kaniner lite nu och då till Vreta, t.ex. utan att man måste förbinda sig att leverera 100 kaniner i månaden eller hur det nu var...? Vad är kraven för den enskilde djuruppfödare för att få lämna djur för slakt? Ska jag köra dem själv så skall inkomsten i alla fall täcka bensinpengarna...!
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Ylva skrivet 21 aug-12 kl 13:12
Hittade just svaret på mina frågor i en annan tråd så jag skall ta och kolla upp.  :-[
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gille skrivet 21 aug-12 kl 17:09
Förstår inte varför det alltid ska bli en massa tjafs. Hade jag haft förutsättningarna (har inte plats) hade jag satsat på kaninproduktion (efter 30 år med kaniner så vet jag vad jag skulle klara och inte). Jag kan inte detta idag men om det funnits slakteri NÄRA hade jag enkelt kunnat leverera överskott. Toppen! Så sluta bråka :)
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gösta skrivet 21 aug-12 kl 17:16
naturligtvis, Bondelinda, går det inte ihop att köra 25 -30 livdjur 40 mil enkel väg och sedan ta tillbaka dessa med kyltransport och tro att det ska gå med vinst. Det är så du tydligen jobbar.
Vidare kan du kanske läsa på lite i kompendiet. (Heltid=550 avelsdjur)
I fortsättningen kommer jag inta att bemöta flera barnsliga påhopp från dig Linda!
Det går heller inte att få ekonomi på att hålla något 10-tal kaniner samt ta en till två kullar per år och sedan tro att det blir lönsamt.
Det är som att skaffa en transportbil, köra någon tur ibland och sedan säga att det inte går att f¨å detta lönsamt. Naturligtvis inte. Ett företag oberoende av typ måste utnyttja sina resurser fullt ut för att få lönsamhet. Detta är en fullkomligt självklar sak för alla som driver företag.
Tråkigt att Bondelinda med flera anklagar mig för falsk bokföring. Min bokföring är granskad ett antal gånger av flertalet myndigheter utan anmärkning! De siffror jag presenterar är från denna bokföring.
Innan någon av er kommer med flera lögnaktiga påståenden, tänk till lite grand om hur ni har er verksamhet organiserad. Där kommer ni att hitta orsaken till dålig lönsamhet.
Prisbilden på kaninkött från slakteri ligger på 42 - 45:-/kg slaktvikt. Tror att gödkalv av högsta kvalité ligger på 44:-/kg slaktvikt.
Gösta
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: 8zw skrivet 21 aug-12 kl 18:54
Nu är det väl dock så att de flesta som har kaniner tänker mer på djurens bästa än på att de ska vara lönsamma. Därför driver de flesta inte sina honor till 4 kullar per år med 7+ ungar i varje utan nöjer sig med 1-2 kullar per år. Det är ju klart mycket bättre att ha ett fåtal kaniner som man kan ge färskt gräs till, ha i betesburar och ge lite grönsaker då och då än att ha flera hundra stycken i små burar med spaltgolv och ta 4 kullar per hona per år bara för att det ska vara lönsamt. Det är trots allt levande varelser som man inte alls borde köra ''fullt ut' på.
De flesta vet att de djur som föds upp i storskalighet för att bli kött/päls/lägga ägg oftast inte har det bra alls så varför driva kaniner till samma nivå då de flesta kan tänka sig äta kaninkött just för att kaninerna ofta har det så mycket bättre än andra köttdjur?
Det är väl det som är poängen med kaninkött? Att man vet att de fötts upp under bra förhållanden?
Jag är helt emot att ennu en djurart ska dras med i massproducerandet av kött när de djur som vi redan gör så mot oftast har det fördjävligt. Så tycker det är jättebra att det inte finns någon lönsamthet i kaniner.
Tycker det är bra mycket bättre om de som vill ha kaninkött har sin egen lilla avelsgrupp och ger de få som blir över till slakteri eller säljer privat till de andra som vill ha kaninkött men som inte kan ha en egen liten grupp. Kaninerna har det klart mycket bättre som det är nu och många får sin lilla inkomst av att sälja vissa av sina ungar som avelsdjur eller keldjur och de som inte säljs äts upp.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: LillaSophie skrivet 21 aug-12 kl 19:13
fast 4 kullar per hona/år är ju inte att driva dem. att driva de är att para om dem efter att de fött en kull.

det är bara att inse, finns det efterfrågan på något så är alternativen: producera själv eller importera. med tanke på att sveriges djurskyddslagar är mycket strängare än lagarna i många av de länder som producerar t ex kaninkött så är det helt enkelt så att det ligger i allas intressen att producera kaninkött själv i sverige just för djurens bästa. och det enda sättet att få till en fungerande näring är att se till att det är ekonomiskt lönsamt för uppfödarna. förutom det är det viktigt att, som flera redan påpekat, luckorna i lagar och förordningar stängs för att produktionen är juridiskt säker för uppfödarna.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gösta skrivet 21 aug-12 kl 19:17
8zw. Din inställning är helt ok. Vad jag påpekar är att det går att få lönsamhet på kaninproduktion. De flesta på forumet (som skriver) beklagar sig över dålig lönsamhet. Jag anklagas också för att föra fram vilseledande påståenden. Vill man ha en liten besättning för eget bruk så är det naturligtvis helt ok. Men att i nästa andetag klaga på dålig lönsamhet rimmar dåligt. Vidare går det alldeles utmärkt att hålla en större produktion både med god lönsamhet och en hög djuromvårdnad.
Att låta en hona få 4 kullar/år är i paritet med vad vildkaniner får. Vi ska inte förmänskliga kaninerna eller några andra djur. Låt dem vara kaniner det mår de bäst av.
Gösta
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gösta skrivet 21 aug-12 kl 19:28
Jag vill ställa  ytterligare en fråga:
Ska vi öka importen från Belgien på kaninkött eller ska vi få fram dessa djur i Sverige.(importen i dagsläget runt 50 ton)
Belgien tar 6 kullar/år. Insemering och hormonbehandling gällande befruktning. Antibiotika i allt foder. Slakt vid 12 veckor. Burar ca hälften av vad L80 förespråkar. Alla djur går på spalt. Burhöjder ca 40 cm....
Finns både reportage och bilder på detta på KSLA:s hemsida underrubriken är kaniner, kaniner, kaniner.
Därför är det viktigt med flera slakterier och större produktion enligt min syn att se på djurvälfärd.
Kommentera gärna.
Gösta
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Trollmor skrivet 21 aug-12 kl 19:46
Jag tycker 8zw har en viktig poäng.  Vitsen för många som inte vill äta storindustrins köttprodukter är att djuren ska ha det bra.  Då krävs större utrymme, mera skötartid per djur med mera.  Och sånt kostar.  Om vi alltså ska göra reklam för kaninkött som en naturlig och djurvänlig produkt, så kan vi inte använda storindustrins dussinlösningar med spaltgolv och små burar.  Konsumenter som vill komma och titta ska se djur som skuttar och betar.

  Eller också får man konkurrera med kycklilngindustrin.  Men då är inte jag med!  ;)
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: 8zw skrivet 21 aug-12 kl 20:38
Nu är det dock som så att bara för någonting är naturligt så betyder inte det att det är bra. Många djurarter i det vilda får många kullar per år och får också sin första kull innan de egentligen vuxit klart själva. Det sliter otroligt mycket på honorna och livslängden är därför kortare än på våra tamdjur.
Det är därför det finns rekomentationer för hur gammla honorna ska vara och hur många kullar man kan ta per år. 2 kullar per år för kaniner är mer lagom och de flesta uppfödare håller med om att ta max 3. Dock såklart inte i rad utan med vila emellan. T.ex 2 kullar under sommaren och 1 under vintern.
Hur många kullar får egentligen en vildkanin per sommar? Är du säker på att det blir så många ungar? I det vilda har de också såklart tillgång till färskt och näringsrik mat under hela sommaren när de föder upp ungarna vilket jag tvivlar att en storskalig produktion har möjlighet till utan där får de i princip bara hö och pellets.

Vill man tjäna pengar på kaniner är det snarare kelkaniner, utställningskaniner eller en ovanlig ras man får sattsa på. Det lönar sig mer att sälja livkaniner för 200-800kr styck (eller ennu mer) än att få några tior per kilo kött. Vad jag har sett försöker de flesta sälja sina kaniner till liv och äter de som blir över.
Det är även det jag planerar att göra. Det lönar sig helt enkelt mer att få ca 200kr för en livskanin och sen köpa kött i affären för de pengarna. Man får då mycket mer kött för pengarna och enligt mig godare också då jag tycker kanin smakar rätt dåligt i gämförelse med t.ex kyckling, revben eller kotletter..

Som sagt är jag emot storskalig och dålig produktion av i detta fallet kaninkött så tycker såklart inte vi ska importera något häller. Det som behövs är flera småskaliga uppfödningar med djur som tas bra om hand och som får gått om utrymme, möjlighet till bete och bra mat.
En bra storskalig produktion skulle rent logiskt sett också fungera om man kunde bygga stora boxar till varje hona med ungar. Kanske 5kvm skulle vara lagom. Sen behövs en del åkermark för att kunna tillgodose med färskt gräs (gärna varje dag) under sommaren och hö under vintern + köpa in bra pellets. Frågan är går det att göra både bra för djuren OCH få det att gå med vinst?
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Fru Jansson skrivet 21 aug-12 kl 20:54
Nu är det dock som så att bara för någonting är naturligt så betyder inte det att det är bra. Många djurarter i det vilda får många kullar per år och får också sin första kull innan de egentligen vuxit klart själva. Det sliter otroligt mycket på honorna och livslängden är därför kortare än på våra tamdjur.
Det är därför det finns rekomentationer för hur gammla honorna ska vara och hur många kullar man kan ta per år. 2 kullar per år för kaniner är mer lagom och de flesta uppfödare håller med om att ta max 3. Dock såklart inte i rad utan med vila emellan. T.ex 2 kullar under sommaren och 1 under vintern.
Hur många kullar får egentligen en vildkanin per sommar? Är du säker på att det blir så många ungar? I det vilda har de också såklart tillgång till färskt och näringsrik mat under hela sommaren när de föder upp ungarna vilket jag tvivlar att en storskalig produktion har möjlighet till utan där får de i princip bara hö och pellets.

Vill man tjäna pengar på kaniner är det snarare kelkaniner, utställningskaniner eller en ovanlig ras man får sattsa på. Det lönar sig mer att sälja livkaniner för 200-800kr styck (eller ennu mer) än att få några tior per kilo kött. Vad jag har sett försöker de flesta sälja sina kaniner till liv och äter de som blir över.
Det är även det jag planerar att göra. Det lönar sig helt enkelt mer att få ca 200kr för en livskanin och sen köpa kött i affären för de pengarna. Man får då mycket mer kött för pengarna och enligt mig godare också då jag tycker kanin smakar rätt dåligt i gämförelse med t.ex kyckling, revben eller kotletter..

Just där motsäger du dig själv. Jag menar, nu har du radat upp en hel massa exempel på mindre lysande saker vid storskalig djurhållning. Frågan är hur kycklingen, krisen eller kossan du får så mycket mer av för de pengarna har levt?

I övrigt håller jag med. Djurhållningsaspekten är väldigt viktig i sammanhanget. Allrahelst om det införs som argument för ökad konsumtion av kanin. Då får man se till att hålla på det också!

Och klart det går att se till att djuren har det bra även i större skala. Men, det blir knappast lättare.... Och i grunden är nog problemet att för många människor i samhället har för stort avstånd från jord till bord...
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Trollmor skrivet 21 aug-12 kl 21:34
Du menar att alltför många tror att kött aldrig har varit ett levande djur, utan är något man kan hitta i affären?
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Fru Jansson skrivet 21 aug-12 kl 21:45
Du menar att alltför många tror att kött aldrig har varit ett levande djur, utan är något man kan hitta i affären?
Nä. Inte riktigt så illa. De flesta, förutom kanske små barn, vet nog vad kött är, och på ett ungefär vad det kommer ifrån. Men få har nån relation till det. Liksom med övrig mat. Vilket gör det lätt att gå på myter och lösryckta halvsanningar.. Eller, kanske lättare att blunda för en obehaglig sanning. Eller lite av båda delar...

Jag vet inte helt och hållet vad jag menade... Blev en del flödande tankar där. OT, sorry! Moderator får gärna klippa bort det om det behövs.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: 8zw skrivet 21 aug-12 kl 21:59
Jo jag vet att det går emot mig själv lite men som carnivore äter jag stora mängder kött (varje dag!). Beror helt på hur man tänker. Kötter i butik är redan dött och köps det inte så slängs det. Det är även mycket mer kött på en gris eller ko också så man får mer kött per individ. En kanin får leva och jag köper några delar av ett redan slaktat djur helt enkelt.
Fram tills slaktfärdig ålder försöker jag endå sälja iväg de som livsdjur just för anledningen att för de pengarna får jag mer kött i butik. (Sen är mor min rätt mycket emot ideén av slakt och vill gärna att jag försöker sälja i första hand).
Självklart vill jag precis som alla andra att djurhållningen blir bättre även för de andra djuren.
Ska man börja med kaniner gäller det att börja på en bra start med bra förvaring och välmåande djur. Det är så man kommer kunna få köttet mer accepterat. Genom att visa upp att kaninerna har det mycket bättre än de andra slaktdjuren + så kan man ta tillvara på skinnet också.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Maria C S skrivet 21 aug-12 kl 22:18
Jag har läst den här tråden och jag håller med Gösta att det borde kunna finnas djur från Svergie.

Jag har själv hållit en av dom största kaningårdarna i Finland för många år sen.

1 Det är omöjligt att få fram 4 kullar per år i en utomhus anläggning !

Ska man få ram dom mängderna så behöver man en anläggning som har belysning då kaninernas hormoner påverkas av lustiden/ dygn.

2 Födslar under vintern, kan kräva uppvärmda stallar beroende på var i landet man befinner sig.

3 100 kaniner + växande avkommor tar inte en kvart att sköta om

4 Eget foder ja visst kan man ha det och det sänker ju kostnaderna ( vad kostar det i tid ?)

Med en besättning på 100 avels djur ( eller var det bara avlande honor) hanar och nästa generations avels djur ? + ungar

Det är ju inte så att man är ute och viftar med lien i 10 minuter och ska man seröst hålla sig med eget foder så är det rätt mycket jobb med en så stor besättning.

Att producera eget foder och få bra tillväxt är nästan en vetenskap i sig ( ur självförsörjnings vinkel)

Sen ska man ju ha nånstan att lagra fodret det ska ju räcka till nästa år.Å hö å halm eller annat strö.

5 skötsel Klor att klippa skålar att tvätta burar att städa /laga.. tid tid vad kostar tid ? Kanske kostar mindre att köpa foder.

6 antalet ungar / kull 6 st är rimligt ingen fantasi summa

7. Någon nämnde pälsarna .. kaniner som man ska få fina pälsar av slaktas tidigast vid 6,5 månader, mina var bäst vid 7 månader.
Ungdjuren byter päls fläckvis på kroppen innan dom nått denna ålder.

Ohyremedel mediciner mm kostnader, och bra rutiner kan förebygga många problem.

Gösta jag ska säja som jag ser på det.
Visst kan man leva på kaniner men man ska nog vara mångsidig.

Mina råd till dom som är skulle vilja hålla på med det här är.

Skaffa dom bästa djur du kan hitta ras rena med papper !
Dom finaste djuren kan säljas till andra som avels djur ( levande kanin ca 500 kr vid 8 veckor)
Vill du inte ställa ut så köp färdig bedömda registrerade gjur.
Dom sämre ska slaktas.
För stora kullar småkaniner är av intresse för zooaffärerna som orm mat.

Är man inte hemma och pysslar så tycker jag att stor besättnig är en mycket dålig ide.
Betes burar är ovärderliga och ger mindre jobb och glada kaniner (om man har en äng)

Och nä jag har idag bara 3 avelsdjur och resten är redan i frysen  ;D

I kaninavels föreningen borde det ju finnas folk som har djur som ska gallras bort nu eller snart.



Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: LillaSophie skrivet 21 aug-12 kl 22:24
@8zw:

ursäkta, men det där tänket är något snurrigt. om du hade börjat med att påpeka att du bara köper ekologiskt producerat kött, ok det hade jag kunnat köpa. för du pratar ju ändå om att du tror att det går producera kaninkött på ett ekonomiskt försvarbart sätt genom att hålla kaninerna på stora ytor och i betesburar ...

att resonera att "om ingen köper köttet slängs det bara och djuren är ju redan döda" är lite som att resonera som en knarklangare "om jag inte säljer knark, så gör nån annan det, knarket finns ju där". först, om ingen köper kött beställer butikerna hem mindre och det slaktas således mindre. men, det är inte det tråden handlar om, egentligen och jag är ingen som förespråkar mindre köttkonsumtion. däremot, så tycker jag att det är oförsvarbart att välja köttsorter som är mer resurskrävande än kaninkött för att en kanin är mindre ???

som fru jansson påpekar har de flesta ingen egentlig relation till uppfödning av köttdjur längre, så djurhållningsaspekter är av mindre betydelse för de flesta. med detta vill jag inte säga att det är oväsentligt, men jag som jobbar i butik ser att det finns två typer av folk som köper kött. de flesta vill ha billigt kött och vissa vill ha svenskt kött. sen finns det såklart enstaka som väljer ekologiskt. för att få kaninkött accepterat gäller det att få ut det i butikerna till rimlig peng och gärna svenskt producerat. att man kan ta tillvara skinnen är av underordnad betydelse, för det gör man redan vad gäller många andra djurslag också. och det är betydligt enklare att ta på sig en skinnjacka än att springa runt i kaninpäls utan att bli sprayad av förvirrade ungdomar ::)
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Existens! skrivet 21 aug-12 kl 22:30
Ja, jag vet inte varför det blir så hetsigt så fort man vill föra en diskussion om vad som är lönsamhet i just kaninnäringen.

Jag ifrågasätter inte dina siffror Gösta. Du kan kaniner, det kan inte jag. Men jag kan göra rimlighetsbedömningar.
Om vi säger att vinsten per kanin är 30 kronor som du säger. och jag kan sträcka mig till att tycka att även ett färre antal ungar per hona borde kunna ge samma netto. En kaninmammas foderkostnad kan väl knappast vara så betungande?

Men vi säger 30 kr.

Då är det ju trots allt så att 1000 uppfödda kaniner skulle ge 30 000 kr. Är verkligen 1000 uppfödda nåt man sköter med vänsterhanden på kvällarna?  jag vet inte, jag ställer bara frågan för att få en bedömning av rimligheten.
10 000 uppfödda skulle alltså ge 300 000 i bästa fall. En summa som behövs om man ska ta ut en skaplig lön. Men 10 000 uppfödda kaniner per år...är det verkligen så enkelt att sköta ensam? Jag tycker det låter som rätt stora mängder..?
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: 8zw skrivet 21 aug-12 kl 22:49
Jo jag är fullt medveten om att det låter snurrigt men det är så jag tänker. Jag väljer köttet efter vad jag tycker om och har faktiskt ingen aning om var det kommer ifrån. Jag köper det som finns i disken (eller rättare sagt det mina föräldrar köper). Visst slutar folk köpa kött så produceras mindre men själv lever jag på kött och har ingen lust att sluta med det. Och en person mer eller mindre gör ingen skillnad. Jag är fullt medveten om att djuren har det dåligt men det jag skrev var ju att jag inte vill att kaninerna också ska hamna på den dåliga nivån utan vill att de, om det nu blir större produktion, går igång med en bra start med bra burar/boxar och välmående djur och inte att det blir som i andra länder med små burar med spaltgolv och kullar på löpande band.
Vi ska ju inte sluta äta kött men vi ska sträva efter att djuren köttet kommer ifrån växt upp under bra förhållanden.
Skinnet borde man väl kunna ta tillvara på endå? Det kanske inte är som bäst när kaninen slaktas men det borde väl endå duga till någonting?
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: LillaSophie skrivet 21 aug-12 kl 23:09
med tanke på att det är strängare vad gäller djurskyddet i sverige överlag jämfört med andra länder så har jag svårt att se att vi har massproduktionsanläggningar för kaniner i sverige där de går på gallerbotten i miniburar. det finns en nivå mellan det och burar stora som hästboxar/kanin utan att kaninen behöver må dåligt av det och utan att den ekonomiska aspekten i produktionen blir oförsvarbart. när lagar och förordningar i framtiden anpassas så lär de vara rätt stränga i och med att myndigheterna faktiskt krånglar till det i onödan redan.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Broberg skrivet 21 aug-12 kl 23:37
Låt dem vara kaniner det mår de bäst av.
Gösta

Kaniner vill gräva, skutta runt och greja, liksom grisar vill böka och rulla in sig i skiten och höns vill sprätta, gräva hål att ligga i, tugga på diverse växter och insekter. Kaninfabriker är inte bättre än andra djurfabriker, inklusive mink- och rävfabriker och är inget som bör uppmuntras. Tvärtemot är det med småskalig, självhushållningsproduktion.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: 8zw skrivet 22 aug-12 kl 00:38
Ja det var väldigt bra sagt Lopt. Man kan ju inte säga ''låt kaniner vara kaniner'' bara när det gäller det som gynnar uppfödningen, I det fallet många kullar per år. Tycker man att man ska låta kaniner vara kaniner för att det är de ''de mår bäst av'' ska man också ge de möjlighet att gräva, beta och skutta runt i en hage. Det är så man låter kaniner vara kaniner.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Trollmor skrivet 22 aug-12 kl 00:46
Mycket bra uttryckt, båda två!  :D
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Fru Jansson skrivet 22 aug-12 kl 07:29
Jo jag är fullt medveten om att det låter snurrigt men det är så jag tänker. Jag väljer köttet efter vad jag tycker om och har faktiskt ingen aning om var det kommer ifrån. Jag köper det som finns i disken (eller rättare sagt det mina föräldrar köper). Visst slutar folk köpa kött så produceras mindre men själv lever jag på kött och har ingen lust att sluta med det. Och en person mer eller mindre gör ingen skillnad. Jag är fullt medveten om att djuren har det dåligt men det jag skrev var ju att jag inte vill att kaninerna också ska hamna på den dåliga nivån utan vill att de, om det nu blir större produktion, går igång med en bra start med bra burar/boxar och välmående djur och inte att det blir som i andra länder med små burar med spaltgolv och kullar på löpande band.
Vi ska ju inte sluta äta kött men vi ska sträva efter att djuren köttet kommer ifrån växt upp under bra förhållanden.
Skinnet borde man väl kunna ta tillvara på endå? Det kanske inte är som bäst när kaninen slaktas men det borde väl endå duga till någonting?

Detta gör man ju bäst genom att köpa kött från djur som haft det bra! Och en person gör kanske inte nån jätteskillnad. Men när det är väldigt många som tänker att en person inte gör nån skillnad, och använder det som argument för att fortsätta gynna mindre bra alternativ, så gör det faktiskt skillnad. Och de som vet det är de storskaliga köttproducenterna! Gruppsykologi...

En ganska stor anledning för mig att ha kaniner är just det att kunna få mat på bordet med gott samvete. Jag har inga grisar, kossor eller får, så jag kommer inte ens i närheten av att föda upp vårt kött själv. Och visst köps det en hel del kött i min familj. Inte heller alltid fullt så genomtänkt som jag skulle önska. Men jag inbillar mig inte att det skulle vara ett bättre alternativ än att slakta en kanin som jag vet haft ett bra liv!

Jag skulle önska att småskaligheten fick vara det rådande i all djurhållning. Nu är det inte så.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: bondelinda skrivet 22 aug-12 kl 08:05
Maria C S BRA! att äntligen någon som vet yttra sig.

Jag vill jättegärna att folk föder upp kaniner eftersom det behövs för efterfrågan på köttet är så stor. MEN jag vill inte att folk börjar föda upp kaniner för att tjäna pengar på det för då försvinner syftet med god djurhållning. Men självklart vill man inte göra massa arbete och inte ha något för det.

Vi ska ha en god djurhållning på Svensk kaninproduktion och i dagsläget har vi det. Det som behövs är kunskaper och studier på hur vi får bäst lönsamhet på våran svenska kaninproduktion och inte snegla på hur andra länder har det. Det går liksom inte att jämföra. Pratade t ex med en engensk kaninuppfödare för några år sedan och talade om för honom att vi inte får ha nätbotten på våra burar i Sverige.. det blev tyst i luren en stund sen sa han lite uppgivet "Good Luck my friend..."

Men jag har däremot sålt svensk kaninkött till en fransyska (som dessutom driver franskt café) som är van att äta kanin i frankrike och hon var hur nöjd som helst med köttet " ÅH, vilket fantastiskt kött, det höll ihop så bra och så himla gott!" Så visst blir det bättre kvalitét på svensk kaninkött mot det utlänska massproducerade!

Och du Gösta.. jag har aldrig påstått att du har falsk bokföring, har överhuvudtaget inte nämnt din bokföring för den är din ensak. Jag har ifrågasatt dina lönsamhetskalkyler du ger folk som är intresserade av att föda upp kaniner. Och det är inte roligt att om och om igen se besvikna människor som litat blind på dessa kalkyler. Det vänder jag mig emot.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Trollmor skrivet 22 aug-12 kl 09:10
Hur många honor skulle Fru Jansson behöva för att kunna försörja sin familj med kaninkött helt och hållet?  (Utan hänsyn till behovet av omväxling, bara mängden kött.)

  Under förutsättning att Fru Jansson inte tar ut fler ungar per år från sina honor än vad de mår bra av, och i övrigt sköter dem på ett sätt så att hon kan ha gott samvete vid middagsbordet.  Beta, skutta och vad som skrevs ovan.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: ieenilorac skrivet 22 aug-12 kl 09:27
Vad jag vet så är de tre i hushållet. Säg 200 g per person och dag. 365 dagar om året. Det ger ett årligt behov av 219 kg kött. Hon har gotlandskaniner, så slaktvikten på dem kan räknas till ca 1 kg per kanin. Alltså behövs 219 slaktkaniner. 3 kullar per hona, 6 överlevande ungar per kull ger drygt 12 avelshonor. Om man tar 2 kullar istället, fortfarande 6 överlevande ungar, så ger det drygt 18 avelshonor. Sen behöver hon ju föryngra avelsgruppen, och hålla minst 1 hane per 10 honor, så antalet avelsdjur, som behöver hållas året om, är ca 15 vid 3 kullar per år och ca 22 vid 2 kullar per år.

Det blir ett ganska stort antal betesburar, eftersom man inte kan räkna med att de är slaktfärdiga förrän tidigast vid 5 månaders ålder, gärna 6 månader enligt mitt tycke. Och några rejäla boxar inomhus för att klara de ungar som behöver växa när det är kallare.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Fru Jansson skrivet 22 aug-12 kl 09:34
Vad jag vet så är de tre i hushållet. Säg 200 g per person och dag. 365 dagar om året. Det ger ett årligt behov av 219 kg kött. Hon har gotlandskaniner, så slaktvikten på dem kan räknas till ca 1 kg per kanin. Alltså behövs 219 slaktkaniner. 3 kullar per hona, 6 överlevande ungar per kull ger drygt 12 avelshonor. Om man tar 2 kullar istället, fortfarande 6 överlevande ungar, så ger det drygt 18 avelshonor. Sen behöver hon ju föryngra avelsgruppen, och hålla minst 1 hane per 10 honor, så antalet avelsdjur, som behöver hållas året om, är ca 15 vid 3 kullar per år och ca 22 vid 2 kullar per år.

Det blir ett ganska stort antal betesburar, eftersom man inte kan räkna med att de är slaktfärdiga förrän tidigast vid 5 månaders ålder, gärna 6 månader enligt mitt tycke. Och några rejäla boxar inomhus för att klara de ungar som behöver växa när det är kallare.

Hujedamej! Nä, jag tycker nog det räcker bra med de vi har nu. Kanske nästan lite i överkant. Jag äter gärna en del vegetariskt. Och, man kan ju faktiskt hitta folk i krokarna som har djur och sköter dem fint, och kanske säljer nåt litet överskott (jag är helt ointresserad av om det är svart eller ej, bara djuren haft det bra!). Sen blir det ju lite fler djursorter här på gården vad det lider. Har man höns så får man ju säkerligen ett överskott på tuppar också... Men det är klart. Är alltid vettigt att jämföra... :)
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Existens! skrivet 22 aug-12 kl 09:52
(jag är helt ointresserad av om det är svart eller ej, bara djuren haft det bra!).

Där är nog själva kärnan till att det knappast kommer att bli nån stor produktion med livskraftiga slakterier.
Resonemanget är ju inte Fru J ensam om på nåt vis.

Men ett kommersiellt slakteri kan inte leva på att några säljer av ett antal överskottskaniner till slakteriet, och sen säljer resten svart vid sidan om, med motiveringen att bara djuren haft det bra, så kvittar resten.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Maria C S skrivet 22 aug-12 kl 09:59
Så här ser jag på det.

Om man håller djur så ska dom ha det bästa tänkbara liv man kan ge dom.

Att jag befann mej i Finland betyder inte att djuren hade dålig standard.
Mina djur hade svensk standard dvs burmått och alla hade fast botten.

Jag tog även då bara 2 kullar/ hona och ibland inte det.

Men jag brann för kaniner och det var min stora passion faktum är att folk åkte hem och byggde om sina kanin gårdar efter dom varit hos mej.

Jag har ingen åsikt i hur många kaniner man kan hålla, men det är ett enkelt faktum att ju fler djur desto mer arbete.

Det jag försöker säja är att lägg kanin hållningen på er egen trivsel nivå.
Håll så mång djur som det är roligt att hålla ta så många kullar som det känns bra att sköta.
(nu höll jag en del för skinnen dvs till 7 mån)

Och jag hade direk försäljning av frysta slaktade kaniner, jag hade olika sorters kaniner !

Att med mord i blicken driva fram massor med kaniner för att tjäna pengar tror jag är direkt själsdödande ur så många perspektiv.

Lev livet njut av att göra vad ni än gör.
Ge djuren ett bra liv så mår du själv bra.
Lägg ribban lågt och höj den om det känns inspererande och tid och ork finns för mer.

Idag är har jag bara självförsörjning utan handel som intresse och jag försäkrar att man behöver inte ha massor med djur för att hålla hushållet med kött.

Behöver man få in pengar så finns det många olika sätt att göra det på.









Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Charlotte skrivet 22 aug-12 kl 10:06
Där är nog själva kärnan till att det knappast kommer att bli nån stor produktion med livskraftiga slakterier.
Resonemanget är ju inte Fru J ensam om på nåt vis.

Men ett kommersiellt slakteri kan inte leva på att några säljer av ett antal överskottskaniner till slakteriet, och sen säljer resten svart vid sidan om, med motiveringen att bara djuren haft det bra, så kvittar resten.
Det är ju så det är...
Och det blir många småslakteriers och "halvstora" producenters (som håller djuren naturligt) "död".
Att handla svart stöder ju egentligen storskalighet genom att slå undan benen på dom småskaliga...
Mvh
Charlotte
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Fru Jansson skrivet 22 aug-12 kl 10:06
Där är nog själva kärnan till att det knappast kommer att bli nån stor produktion med livskraftiga slakterier.
Resonemanget är ju inte Fru J ensam om på nåt vis.

Men ett kommersiellt slakteri kan inte leva på att några säljer av ett antal överskottskaniner till slakteriet, och sen säljer resten svart vid sidan om, med motiveringen att bara djuren haft det bra, så kvittar resten.

Det är absolut sant! Men om jag skulle känna större förtroende för butikskött, vilket då skulle kräva mer märkning av ursprung, mer lokalt, osv. så skulle jag ju köpa det med gott samvete! Som läget är nu så ger svartslaktat kött bättre samvete, och det är klart att nåt är galet med det! Det blir lite av ett moment 22...

Men positivt här i trakten är att det ändå går att hitta ett alternativ som åtminstone verkar hyfsat lokalt! Och om jag köper kött i affär'n så väljer jag det framför annat. Även om det inte känns fullt så bra som att kanske köpa nåt lamm från nån granne som fått lite för fullt i frysen. Jag skulle tycka det vore fint om det vore med kött som med lokalproducerad honung, att det står vilken biodlare honungen kommer ifrån. Sånt inger förtroende!
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Existens! skrivet 22 aug-12 kl 10:11
Men det finns det. Skövde slakteri har uppfödare inom några mil från slakteriet, som dom sen säljer köttet från i Skövde med omnejd.
Men det kräver stora och uthålliga producenter som kan leverera hela tiden. Affärer vill inte ha om det bara dyker upp då och då. ( här i samhället är dom så lata på konsum så dom orkar inte ens märka om tomaterna mellan sommar och vinter...)

Och uthålliga producenter får man bara om det finns bra slakterier med god ekonomi som kan köpa in även när det just inte efterfrågas.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Maria C S skrivet 22 aug-12 kl 10:14
Till 8zw vill jag säja !

Om mor och far din köper kött för kanin pengarna så säj åt dom att det ska vara ekologiskt så gynnar du samma typ av djurhållning som du vill stå för själv.

Och jag tycker att ni ska äta djur som haft ett bra liv.

Önskar dej många goda stunder med dina djur och allt vad dom för in i ditt liv.

/ Maria
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: kbh skrivet 22 aug-12 kl 10:17
Det är ju så det är...
Och det blir många småslakteriers och "halvstora" producenters (som håller djuren naturligt) "död".
Att handla svart stöder ju egentligen storskalighet genom att slå undan benen på dom småskaliga...
Mvh
Charlotte
Där tror ja du allt lite fel  genom att sälja lite svart så håller dom näsan över konkursen  för i annat fall så slås dom ut av dom stora   . Varför sälja svart annars om dom binder ris runt sin egen rygg?
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Existens! skrivet 22 aug-12 kl 10:28
Där tror ja du allt lite fel  genom att sälja lite svart så håller dom näsan över konkursen  för i annat fall så slås dom ut av dom stora   . Varför sälja svart annars om dom binder ris runt sin egen rygg?

Men att sälja svart är ju att binda ris runt egen rygg.

Det är ju som att du föder upp grisar, och vid jul säljer du dina grisar svart till vänner och bekanta.

När sen Februari närmar sig och inte en käft vill ha gris, då går du till slakteriet och vill sälja dit.

Vilka slakterier överlever på det?
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Maria C S skrivet 22 aug-12 kl 10:29
Men det finns det. Skövde slakteri har uppfödare inom några mil från slakteriet, som dom sen säljer köttet från i Skövde med omnejd.
Men det kräver stora och uthålliga producenter som kan leverera hela tiden. Affärer vill inte ha om det bara dyker upp då och då. ( här i samhället är dom så lata på konsum så dom orkar inte ens märka om tomaterna mellan sommar och vinter...)

Och uthålliga producenter får man bara om det finns bra slakterier med god ekonomi som kan köpa in även när det just inte efterfrågas.

Jag håller inte med om att det behövs STORA producenter .
Det kan lika gärna vara massor med små glada engagerade människor.
Så fort man lägger INKOMST i fokus så kör det i diket på andra sätt.

Att ha kaniner som bi syssla kan ge ett enormt värde på många andra sätt.

Jag la min ribba på att jag skulle få tillbaka foder pengarna dvs att min passion var något som inte skulle äta på övrigt kapital.

Själv klart vill handeln ha leverans hela tiden men då behöver dom omskolas.
Kanin är säsongs vara  ;D

Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: bondelinda skrivet 22 aug-12 kl 10:31
Men det finns det. Skövde slakteri har uppfödare inom några mil från slakteriet, som dom sen säljer köttet från i Skövde med omnejd.
Men det kräver stora och uthålliga producenter som kan leverera hela tiden. Affärer vill inte ha om det bara dyker upp då och då. ( här i samhället är dom så lata på konsum så dom orkar inte ens märka om tomaterna mellan sommar och vinter...)

Och uthålliga producenter får man bara om det finns bra slakterier med god ekonomi som kan köpa in även när det just inte efterfrågas.

Jag har funderar och kalkylerat på kaninslakteri och håller fortfarande på!

Men det är lite moment 22, uppfödarna säger att de inte föder upp för det finns inga slakterier och jag kan inte starta slakteri om jag inte har några uppfödare.

Jag har för att gynna uppfödarna i mitt närområde både kört slakttransporter (nästan helt gratis) och numera köper jag upp slaktkaniner. MEN alltså totalt har jag kanske köpt in max100 st slaktkaniner under året och med så dåligt inflöde går det inte att driva slakteri. På Öland får han in ca 100 i månaden men det är ju alldeles för dåligt för att slakteriet ska löna sig.

Jag har haft många olika personer hos mig som ska starta STORA uppfödningar och inte bara nu det senast utan under flera år har folk frågat hur många jag kan ta emot och jag säger att jag tar emot allt men ändå blir det inte mer...

Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Existens! skrivet 22 aug-12 kl 10:46
Jag håller inte med om att det behövs STORA producenter .
Det kan lika gärna vara massor med små glada engagerade människor.
Så fort man lägger INKOMST i fokus så kör det i diket på andra sätt.

Att ha kaniner som bi syssla kan ge ett enormt värde på många andra sätt.

Jag la min ribba på att jag skulle få tillbaka foder pengarna dvs att min passion var något som inte skulle äta på övrigt kapital.

Jo, självklart finns det andra dimensioner i att ha kaniner.. men det känns som en annan fråga. Rubriken är *kaninbrist!* och för att få ett svar på det så måste man nog börja diskutera lönsamhet.. Alla kan ju inte vara nöjda bara dom får tillbaks foderkostnaden.? ( även om bönder har agerat så i alla tider i stort sett )
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Maria C S skrivet 22 aug-12 kl 10:57
Jag har funderar och kalkylerat på kaninslakteri och håller fortfarande på!

Men det är lite moment 22, uppfödarna säger att de inte föder upp för det finns inga slakterier och jag kan inte starta slakteri om jag inte har några uppfödare.

Jag har för att gynna uppfödarna i mitt närområde både kört slakttransporter (nästan helt gratis) och numera köper jag upp slaktkaniner. MEN alltså totalt har jag kanske köpt in max100 st slaktkaniner under året och med så dåligt inflöde går det inte att driva slakteri. På Öland får han in ca 100 i månaden men det är ju alldeles för dåligt för att slakteriet ska löna sig.

Jag har haft många olika personer hos mig som ska starta STORA uppfödningar och inte bara nu det senast utan under flera år har folk frågat hur många jag kan ta emot och jag säger att jag tar emot allt men ändå blir det inte mer...

För att få engagerade uppfödare så behöver det finnas eldsjälar som skolar stöttar bollar ideere
en bred kunskap, kurser, möten en social samvaro mm

Och utan tvekan kan ju många små producera fler än nån som ensam försöker livnära sig på enbart kött produktonen.

Har ni samarbete med kanin avels föreningen ? (är inte själv med längre)



Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Fru Jansson skrivet 22 aug-12 kl 11:08
Det är ju så det är...
Och det blir många småslakteriers och "halvstora" producenters (som håller djuren naturligt) "död".
Att handla svart stöder ju egentligen storskalighet genom att slå undan benen på dom småskaliga...
Mvh
Charlotte

Med det resonemanget skulle det ju vara sämre att välja helvegetariskt, eller enbart föda upp sitt eget kött också.

Det jag menar är lite att... Om man är intresserad av att djuren ska ha haft ett så bra liv som möjligt, så är det inte helt lätt att i butik avgöra vilken köttbit man ska köpa! Och som jag skrev, här där jag bor nu är det lite lättare. Lindells verkar vara hyfsat lokalt om jag förstått det hela rätt. Därför väljer jag det köttet om jag kan. I norrbotten väljer jag Hugossons, för det är det lokalaste där. När jag bodde utanför Stockholm så hittade jag aldrig nåt mer lokalt än svenskt. Vad vet man då? Antagligen i många fall betydligt bättre än import, men ändå. Vad vet man?

Därför känns det bättre att äta egna djur. Eller grannens. Eller nåt man hittat i gårdsbutiken man råkade passera av en händelse..

Vad gäller kaninkött och bristen på densamma så håller jag med om att det är en fin balansgång mellan att det på nåt vis bör löna sig, och att inte förvanska de miljöetiska och djuretiska värden som faktiskt(åtminstone till viss del) ligger till grund för att öka efterfrågan!
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Maria C S skrivet 22 aug-12 kl 11:08
Jo, självklart finns det andra dimensioner i att ha kaniner.. men det känns som en annan fråga. Rubriken är *kaninbrist!* och för att få ett svar på det så måste man nog börja diskutera lönsamhet.. Alla kan ju inte vara nöjda bara dom får tillbaks foderkostnaden.? ( även om bönder har agerat så i alla tider i stort sett )

Ja det jag försöker säja är att man kan lägga ribban där .. med tid kan det bli pengar av det.
Jag har sett så många som sattsat stora pengar på ideer och gått in i väggen när det inte gått som dom tänkt... illussioner om snabba pengar trotts att kunskapen inte finns och onödiga misstag görs på vägen.

Börja smått.. väx sakta, väx lagom, var glad och bli bäst  ;D



Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: bondelinda skrivet 22 aug-12 kl 11:09
För att få engagerade uppfödare så behöver det finnas eldsjälar som skolar stöttar bollar ideere
en bred kunskap, kurser, möten en social samvaro mm

Och utan tvekan kan ju många små producera fler än nån som ensam försöker livnära sig på enbart kött produktonen.

Har ni samarbete med kanin avels föreningen ? (är inte själv med längre)





Ja kaninavelsföreningen har jag en del kontakt med. Är dock inte med, vet faktiskt inte varför. Har flera äldre gubbar i närområdet som producerar kaniner, problemet är bara att överskottet slaktar de själv och äter upp eller säljer svart till bekanta. De tycker helt enkelt att de får för dåligt betalt för att lämna till slakt. Det är därför man behöver lite större uppfödare eller de som inte vill slakta själva. Husbehovsuppfödaren slaktar ju själv eller säljer överskottet till liv.

Tänk senariumet att jag skulle kunna slakta åtminstone 400 kaniner i månaden det blir ju 4800 st kaniner per år. Om då varje liten uppfödare har 10 avelsdjur som ger ca (2-3 kullar *6 st) 12-18 kaniner per år då behöver jag ha kontakt med 400st uppfödare för att täcka behovet!! Och helst ska de bo inom 10 mils radie.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: kbh skrivet 22 aug-12 kl 11:18
Men att sälja svart är ju att binda ris runt egen rygg.

Det är ju som att du föder upp grisar, och vid jul säljer du dina grisar svart till vänner och bekanta.

När sen Februari närmar sig och inte en käft vill ha gris, då går du till slakteriet och vill sälja dit.

Vilka slakterier överlever på det?
Nä var för det  så mycket säljs ju inte svart  då lär det ju bli kaos på både det ena och det andra skulle ja tro:)
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Maria C S skrivet 22 aug-12 kl 11:46
Ja kaninavelsföreningen har jag en del kontakt med. Är dock inte med, vet faktiskt inte varför. Har flera äldre gubbar i närområdet som producerar kaniner, problemet är bara att överskottet slaktar de själv och äter upp eller säljer svart till bekanta. De tycker helt enkelt att de får för dåligt betalt för att lämna till slakt. Det är därför man behöver lite större uppfödare eller de som inte vill slakta själva. Husbehovsuppfödaren slaktar ju själv eller säljer överskottet till liv.

Tänk senariumet att jag skulle kunna slakta åtminstone 400 kaniner i månaden det blir ju 4800 st kaniner per år. Om då varje liten uppfödare har 10 avelsdjur som ger ca (2-3 kullar *6 st) 12-18 kaniner per år då behöver jag ha kontakt med 400st uppfödare för att täcka behovet!! Och helst ska de bo inom 10 mils radie.

Ja jag förtår dilemmat.

Jag anser själv att 30 avels djur är LITEN uppfödning och det är något man kan ha vid sidan av annat jobb om man är kry och har ordnat så det är lättskött.

3 kullar per år är inget problem för kaninen (finns undantag) men man ska känna att man orkar med/ det är skötaren som ska tycka att det är roligt, Jätte viktgt !

Nu vet inte jag vad du har för gamla kanin gubbar i ditt område.
Men jag vet att det finns många uppfödare som gärna skulle slippa hela avlivnings biten.
Och att många inte tar om hand om köttet, då dom är inriktade på tävling och avel och säljer bara avelsdjur.

Nu kanske problemet mer handlar om att du vill ha ett företag och dom har en hobby syssla (vet ej, men det kom förbi som en tanke)



Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: 8zw skrivet 22 aug-12 kl 12:46
Maria C S, Problemet är ju dock att i butiken finns det bara det kött som ligger där. Det finns inga alternativ utan man får köpa det kött som säljs. Skulle samma vara finnas i både ''vanlig'' variant och ekologisk skulle vi såklart välja ekologiskt. Nu finns det dock inte det utan vi köper det kött som vi tycker om då det bara finns 1 sort att välja på. Var det kommer ifrån och om det är ekologiskt eller inte vet vi inte men som sagt det finns inget annat i butiken.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Vasa81 skrivet 22 aug-12 kl 12:50
En kanin högtid i september kanske?
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Maria C S skrivet 22 aug-12 kl 13:02
Maria C S, Problemet är ju dock att i butiken finns det bara det kött som ligger där. Det finns inga alternativ utan man får köpa det kött som säljs. Skulle samma vara finnas i både ''vanlig'' variant och ekologisk skulle vi såklart välja ekologiskt. Nu finns det dock inte det utan vi köper det kött som vi tycker om då det bara finns 1 sort att välja på. Var det kommer ifrån och om det är ekologiskt eller inte vet vi inte men som sagt det finns inget annat i butiken.

Ja ni handlar lokalt förstår jag i närbutik.
Ja alla butiker har ju inte så man kan välja och jag ser det som viktigt att stödja dom mindre affärerna så dom kan leva vidare och det gynnar ju miljön att inte behöva åka långt för att köpa mat.



Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Maria C S skrivet 22 aug-12 kl 13:08
En kanin högtid i september kanske?

Ja ingen dum ide ! Marknad är ju nånting man skapar, genom att skapa efterfrågan och kanske en tidpunkt då det finns i det allmäna medvetandet, som hög säsong för kanin kött NU passa på medans det finns.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gösta skrivet 22 aug-12 kl 15:49
Detta var helt tydligt ett hett ämne. Bra att kunna ta del av andras synpunkter och erfarenheter. Visst, det bildas lite sidopspår men det är ju vanligt.
Vill bara för tydlighetens skull berätta vad jag rekommenderar en person som vill starta upp med kaninproduktion. Starta med 4 honor + en hane. Alternativt 8 honor + 2 hanar. ALDRIG MERA I UPPSTART.
Varför? Kaniner förökar sig relativt snabbt och du måste hinna med att lära dig djuren och sköta om dem på bästa sätt. 4 honor ger ca 30 ungar per parning. De skall ha någonstans att bo när de tas från modern 8 honor ger ett 60-tal ungar per parning....!
När du sedan har fått in rutin och känner att nu är det dags att öka så gör det försiktigt. Många har kört för hårt från start. När jag träffat dem senare så har jag frågat hur det går. Jo det var ju det här med burar. Jag fick för mycket kaniner och hann inte med burbygget, städningen kom i käm och därmed sjukdomar så jag har slutat. Att komma upp i en besättning på 30 avelshonor vilket är en undre gräns för lönsamhet, tar minst ett år, kanske två. De kalkyler jag presenterar tar ett antal år att bygga upp. Du skall däremot aldrig skaffa flera djur än att det känns bra för din situation.
Slakteri:
Gärna 10 - 20 uppfödare som tillsammans levererar 500 kaniner per månad än en uppfödare som levererar den mängden. Detta både för djuren men också för slakteriet. Slutar den stora uppfödaren så blir slakteriet utan djur. Slutar en av de små påverkar det inte så mycket.
Vill även ta död på en gammal myt. Kaniner gräver inte för sitt höga nöjets skull utan för att skaffa sig skydd för sig själva och sin avkomma.
Grävönskemålet är något människan har tillfört i sin okunnighet.
Lika fel som att minken vill köra ett par motionsrundor i poolen före frukost.
Gösta
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Broberg skrivet 22 aug-12 kl 21:13
Så om man håller kaniner med skydd och bra bolådor så gräver de inga bon, även om de har möjlighet?
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: 8zw skrivet 22 aug-12 kl 22:20
Mina kaniner krafsar och gräver en del utan att det blir några större hål så det verkar endå vara en syssla som de gillar att göra.
Visst de kanske inte gör det för sin höga nöjes skull men det är endå en naturlig syssla för dem. Tror inte de skaffar ungar för att de tycker det är roligt häller precis utan för att de helt enkelt är programerade till det. Gräver gör de väl även för att slipa ner klorna.
Men jag anser inte att kaniner måste gräva egna bon i marken för att må bra utan det går bra att ha de i bur/betesbur med nätbotten/boxar inomhus. Gräva och krafsa lite i bottenströet lär de göra endå för det är naturligt för dem att försöka gräva.
Men man vill förståss hindra dem från att gräva sönder marken och rymma. Som tamdjur har de redan tillgång till skydd och bon.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Broberg skrivet 22 aug-12 kl 22:30

Men jag anser inte att kaniner måste gräva egna bon i marken för att må bra utan det går bra att ha de i bur/betesbur med nätbotten/boxar inomhus. Gräva och krafsa lite i bottenströet lär de göra endå för det är naturligt för dem att försöka gräva.
Men man vill förståss hindra dem från att gräva sönder marken och rymma. Som tamdjur har de redan tillgång till skydd och bon.

Inte jag heller, men det är inte att "låta dem vara kaniner" fullt, hehe. Däremot tycker jag inte de ska sitta i små burar, likväl som höns och mink.

Till kaniner funkar det med större boxar, lösdriftsanordningar och liknande.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Maria C S skrivet 22 aug-12 kl 23:07

Till kaniner funkar det med större boxar, lösdriftsanordningar och liknande.

Nej det gör det inte för alla raser och linjer dom är väldigt olika i temperamentet.
Kaniner är INTE flock djur !

Dom lever i kollonier och har egna bohålor som dom försvarar med sitt liv ocht med en radie av 5 meter.

Kanin burar är och upplevs av kaniner som en trygg håla.

Jag har inte iaktagit något direkt grävbehov men strån att tugga på vill dom ha och behöver dom för att slipa ner sina tänder som växer hela livet.

Honor som bygger bo gör gärna ett bo av halm och hår från buken.
Endel honor tycker om bolådor ( men långt ifrån alla)
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Broberg skrivet 22 aug-12 kl 23:14
Nej det gör det inte för alla raser och linjer dom är väldigt olika i temperamentet.
Kaniner är INTE flock djur !


Då har man fel djur och inga som är passande för självhushållaren.

Och andra sidan spelar det ingen roll. Har du en ko som inte går ihop med andra kor så sätter du väl inte den i en liten bur? Den får en egen hage eller får hamna i grytan.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Broberg skrivet 22 aug-12 kl 23:23
Dom lever i kollonier och har egna bohålor som dom försvarar med sitt liv ocht med en radie av 5 meter.


Ja, en "kolloni" i varje avdelning? Har aldrig påstått att det är bra att ha 500 kaniner ihop, lika lite som 500 hönor.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Broberg skrivet 22 aug-12 kl 23:27

Honor som bygger bo gör gärna ett bo av halm och hår från buken.
Endel honor tycker om bolådor ( men långt ifrån alla)

Och många av de resterande drar hellre ner halmen en meter under marken.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: 8zw skrivet 23 aug-12 kl 00:23
Jo det är sant att kaniner inte är flockdjur och honor ska helst inte hållas tillsammans. De behöver en egen box/bur.
Med tillräckligt stort utrymme kan flera honor dela då varje kan få sitt eget revir men är inget jag rekomenderar utan vuxna honor ska hållas ensamma men uppskattar att se och höra andra kaniner.
Försöker man ha honor ihop blir det lätt bråk eller att vissa honor blir nertryckta och mår dåligt. Det är något man oftast inte ser så är dumt att chansa.
Finns såklart undantag också med honor som går bra ihop. Ibland är det dock så att de som ''går bra ihop'' egentligen är en dominant hona som äger reviret medan den andra honan blir nertryckt och måste finna sig i att dominanta honan bestämmer.
Jag har för tillfället två unghonor ihop som trivs tillsammans men kommer sära på dem när det blir dags att ta kullar på dem, Om de ens fortsätter gå bra ihop fram tills dess.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Broberg skrivet 23 aug-12 kl 00:39
Jo det är sant att kaniner inte är flockdjur och honor ska helst inte hållas tillsammans. De behöver en egen box/bur.
Med tillräckligt stort utrymme kan flera honor dela då varje kan få sitt eget revir men är inget jag rekomenderar utan vuxna honor ska hållas ensamma men uppskattar att se och höra andra kaniner.
Försöker man ha honor ihop blir det lätt bråk eller att vissa honor blir nertryckta och mår dåligt. Det är något man oftast inte ser så är dumt att chansa.
Finns såklart undantag också med honor som går bra ihop. Ibland är det dock så att de som ''går bra ihop'' egentligen är en dominant hona som äger reviret medan den andra honan blir nertryckt och måste finna sig i att dominanta honan bestämmer.
Jag har för tillfället två unghonor ihop som trivs tillsammans men kommer sära på dem när det blir dags att ta kullar på dem, Om de ens fortsätter gå bra ihop fram tills dess.

Hos vilda kaniner. Lever det bara en hona i varje koloni?
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: 8zw skrivet 23 aug-12 kl 01:03
Nej men det lever bara en hona i varje lilla revir. De dominantaste honorna brukar bo i mitten av kollonin medan de svagare bor i utkanten. Så lite kiv och slagsmål händer nog titt som tätt även i det vilda när de gör upp rang. Därför är det bäst att varje hona får sin egen bur. De behöver då inte slåss och ingen behöver bli nertryckt. De trivs att vara nära andra kaniner men vill ha sitt eget revir. I en bur händer det lätt att en hona tar hela som revir. Beror såklart på hur stor buren är.
Reviren är inte särskilt stora utan är oftast bara någon enstaka kvm runt bohålans ingång. Så i en box på 10kvm går det nog att hålla 2-4 honor om man ställer ett bo i varje hörn. Men som sagt risken är stor att det blir bråk därför tycker jag att det är bäst att varje hona får ett helt eget utrymme. Går bra att skilja av med nät. Honorna kan då se och prata med de andra honorna och nätet funkerar som en bestämmd avskiljare mellan reviren.
Ska man avla är det ju lika bra endå att de bor avskilt. Man vill inte riskera att honorna går in och förstör varandras bon, lägger ungar i samme bo eller har ihjäl ungar. Sen blir det också svårt att veta vems ungar det är om fler honor får ungar samtidigt.

Däremot så anses kaniner som går att ha ihop med andra kaniner önskvärda och är någonting man kan avla fram mer av. Precis som katter har avlats att gå bra ihop med andra katter trots att de i vilt tillstånd är revirbänägna och ensamlevande (vilket massor av tamkatter fortfarande är).  Snälla individer dyker upp med aveln. Kan tänka mig att många dvärgraser har blivit så avlade efter hur snälla de är och nog trivs utmärkt att bo med andra kaniner i samma bur utan att slåss. Men det är inte naturligt för dem.
Växer kaninerna upp tillsammans brukar det inte vara några större problem men man får isåfall hålla stenkoll på att ingen blir nertryckt eller att de börjar slåss.
Det är fortfarande individuelt om de accepterar sällskap eller inte.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Broberg skrivet 23 aug-12 kl 01:09
Nej men det lever bara en hona i varje lilla revir. De dominantaste honorna brukar bo i mitten av kollonin medan de svagare bor i utkanten. Så lite kiv och slagsmål händer nog titt som tätt även i det vilda när de gör upp rang. Därför är det bäst att varje hona får sin egen bur. De behöver då inte slåss och ingen behöver bli nertryckt. De trivs att vara nära andra kaniner men vill ha sitt eget revir. I en bur händer det lätt att en hona tar hela som revir. Beror såklart på hur stor buren är.
Reviren är inte särskilt stora utan är oftast bara någon enstaka kvm runt bohålans ingång. Så i en box på 10kvm går det nog att hålla 2-4 honor om man ställer ett bo i varje hörn. Men som sagt risken är stor att det blir bråk därför tycker jag att det är bäst att varje hona får ett helt eget utrymme. Går bra att skilja av med nät. Honorna kan då se och prata med de andra honorna och nätet funkerar som en bestämmd avskiljare mellan reviren.
Ska man avla är det ju lika bra endå att de bor avskilt. Man vill inte riskera att honorna går in och förstör varandras bon, lägger ungar i samme bo eller har ihjäl ungar. Sen blir det också svårt att veta vems ungar det är om fler honor får ungar samtidigt.

Däremot så anses kaniner som går att ha ihop med andra kaniner önskvärda och är någonting man kan avla fram mer av. Precis som katter har avlats att gå bra ihop med andra katter trots att de i vilt tillstånd är revirbänägna och ensamlevande (vilket massor av tamkatter fortfarande är).  Snälla individer dyker upp med aveln. Kan tänka mig att många dvärgraser har blivit så avlade efter hur snälla de är och nog trivs utmärkt att bo med andra kaniner i samma bur utan att slåss. Men det är inte naturligt för dem.
Växer kaninerna upp tillsammans brukar det inte vara några större problem men man får isåfall hålla stenkoll på att ingen blir nertryckt eller att de börjar slåss.
Det är fortfarande individuelt om de vill ha sällskap eller inte.

Därför ska varje tamdjur ha en alldeles egen bur, för bland dem alla, blir det rangordningar. En höna i varje bur. Höns är grymma. Kan kaniner också vara. Och ledarston, oj oj.. Och korna, de kan de.. Suggor också ska sitta i bur. Många honor kan även flippa till och beté sig mindre bra mot sina ungar, så det är bäst att de skiljs åt med en gång. En varsin bur och ersättning löser saken galant.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: bondelinda skrivet 23 aug-12 kl 08:55
Därför ska varje tamdjur ha en alldeles egen bur, för bland dem alla, blir det rangordningar. En höna i varje bur. Höns är grymma. Kan kaniner också vara. Och ledarston, oj oj.. Och korna, de kan de.. Suggor också ska sitta i bur. Många honor kan även flippa till och beté sig mindre bra mot sina ungar, så det är bäst att de skiljs åt med en gång. En varsin bur och ersättning löser saken galant.

Eller så kanske djuren ska vara vilda istället?

Ska man ha kaniner och inte vill att de ska bita ihjäl varandra så är enskilda burar för varje djur att föredra. Så är det bara.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Malines här igen skrivet 23 aug-12 kl 09:11
Eller så kanske djuren ska vara vilda istället?

Ska man ha kaniner och inte vill att de ska bita ihjäl varandra så är enskilda burar för varje djur att föredra. Så är det bara.

Hur många djur måste man ha ihop på hur liten yta för att de ska bita ihäl varann? Hos mig har det funkat att ha dem tillsammans i ett stort bås.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Existens! skrivet 23 aug-12 kl 09:12
Eller så kanske djuren ska vara vilda istället?

Ska man ha kaniner och inte vill att de ska bita ihjäl varandra så är enskilda burar för varje djur att föredra. Så är det bara.

Jo, så är det ju med alla djur.. Man skulle kunna säga att en burhöna med 4 kompisar i en bur har ett bättre liv än en frigående i en flock. I mobbningshänseende. Men i övrigt?

Men ska man kombinera ett fåtal djur i en bur som känns acceptabelt stor, så kommer ju kostnaderna att skena iväg så det blir omöjligt att sälja köttet.

Så då får man ställa sig frågan hur man ska aktivera eller lugna djuren så dom låter bli att utveckla ett onormalt beteende.

Hur aktiverar man kaniner..?

Som oinvigd känns det ju spontant som att man borde hägna in ett halvt hektar med gräs, och släppa ut ett antal hundra där. vad skulle hända då?
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Malines här igen skrivet 23 aug-12 kl 09:23
DE SKULLE BITA IHJÄL VARANN!!!


 ;D
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Existens! skrivet 23 aug-12 kl 09:25
Hur kommer det sig då att vissa hedar utomlands är helt översvämmade med kaniner??  :)
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Rööf skrivet 23 aug-12 kl 09:26
Problemet är ju dock att i butiken finns det bara det kött som ligger där. Det finns inga alternativ utan man får köpa det kött som säljs.

Prata med den som har hand om charkavdelningen och fråga om de inte kan ta hem det som du vill ha. Efterfrågade en viss köttvara i min lokala butik och det var inga problem, de tog hem ett litet antal av just den varan.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Broberg skrivet 23 aug-12 kl 09:30
DE SKULLE BITA IHJÄL VARANN!!!


 ;D

Och honorna skulle förtrycka varandra, så de skulle bryta ihop psykiskt.


En gubbe farsan kände på 50-talet hade det så, med stor inhängnad. Tror inte gubben är tillgänglig för frågor nu bara.. Problemet med den sortens drift blir nog för de som vill ha stenkoll på alla individer och ungar, eftersom de gör bona rätt djupt ner under marken.
Eller nej, det gör de ju inte, för om man bygger dem trygga, fina bolådor så gräver de ju inte...
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Charlotte skrivet 23 aug-12 kl 09:41
DE SKULLE BITA IHJÄL VARANN!!!



Problemet med sån kaninhållning skulle jag kunna tänka mig är bl.a. konsten att få till det rymningssäkert. Ett par hundra kaniner på en halvhektar kräver förmodligen en flyttbar inhägnad för parasitbekämpningens skull. Hur flyttar man rymningssäkertstängsel på en halv hektar smidigt?
Jag har haft ungkaniner i elnät som var 50 m långt och flyttade det vartefter betet tog slut.
Har även haft mina vuxna angorahonor så, det funkar...
MEN, man får ha koll på individerna eftersom det är risk att nån/några individer blir mobbade, oavsett hur många  ;D osv du och Lopt skriver om förtryckta kaniner osv så är det så att vildkaninkolonier har stora områden och en chans för dom "förtryckta" att hålla sig i utkanten av kolonin eller dra därifrån...
Mvh
Charlotte
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Existens! skrivet 23 aug-12 kl 09:52
Det får bli ranchdrift då... :)
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Maria C S skrivet 23 aug-12 kl 10:14
Hos vilda kaniner. Lever det bara en hona i varje koloni?


Enligt dom studier jag läst så har varje hona en EGEN håla där hon föder sina ungar.
Det händer men tycks ovanligt att ex en dotter blir kvar och delar håla med honan.

Honan föder sina ungar och dom blir sen bortkörda utstötta oftast när honan får nästa kull.
Enligt studien så gör honorna sin håla vanligen med en radie av 5 meter från andra honors bon.

I kollonin (som är alla kaniner i det området) lever dom rang höga honorna i centum och svagare individer lever i utkanterna och faller lättare offer för att bli mat åt predatorer.

Utanför hålan (med viss radie) råder allemansrätt dom slåss inte mer än för att försvara sitt bo.

Dom starkaste och rang högsta hanarna slåss för sin possition inne i centrum och parar honorna där, dom svagare får para det dom kan i utkanterna.

Ibland får vi bland tam kaninerna fram individer som har ett väldigt naturligt beteende, dvs dom försvarar sin bur och flyger på ägaren.

Här är en liten film på en vildkanin som tycker att ormen har kommit för nära.

Rabbit vs Snake (http://www.youtube.com/watch?v=lXp95EMf4fw#)


Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: 8zw skrivet 23 aug-12 kl 11:14
Kor, gris och höns har väl inte revir precis? Utan är grupplevande med rang inom gruppen. De ryker sällan ihop på liv och död som kaniner kan göra för att försvara sitt revir. Hos de arterna är det väl snarare hannen som står för att ha ''revir'' och skyddar det.
Bråkiga djur av arter som ska leva i grupp eller flock är det fel på medan det är fullt normalt för en kaninhona att vara aggressiv mot inkräktare på hennes mark.
I det vilda kan kaninerna sprida ut sig så mycket de vill medan i en bur har de ingenstanns att fly undan ifall buren tillhör en annan honas revir.
Men som sagt det varierar mycket mellan burstorlek och lynne på honorna.
Stor lösdrift vet jag inte hur det skulle komma att funka. Sjukdommar sprids snabbt och marken blir väl förstörd rätt snabbt?
Jag tycker inte sådan djurhållning verkar okej alls faktiskt. Hur ska man hålla koll på hur klorna/tänderna ser ut, om de blir sjuka, blir skadade, hur många kullar de får, om någon blir nertryckt?
Tror inte det är lagligt precis att bara sätta ut 100 kaniner i ett hängn och låta de föröka sig hej villt.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: take skrivet 23 aug-12 kl 11:16
Det finns såna kaninhägn i England (var annars ;D ) på uppåt ett halvt hektar där man matar på med hö och spannmål och när det verkar bli trångt så går man in med fällor och säckar och samlar in kaniner tills det verkar lagom och sen fortsätter man igen.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Existens! skrivet 23 aug-12 kl 11:27
Kor, gris och höns har väl inte revir precis? Utan är grupplevande med rang inom gruppen. De ryker sällan ihop på liv och död som kaniner kan göra för att försvara sitt revir.

Släpp in en ny gris i en etablerad flock så får du  se... Den är mer eller mindre död inom ett dygn. Har haft flera suggor som slitit varandra i stycken när dom ska göra upp rangen.
Så det där finns inom alla djurslag.
Det är vår uppgift att hålla dom på ett sånt sätt att dom inte behöver slåss så.

Jag har nog ännu inte blivit övertygad om att det inte funkar att ha dom i större flock på stora ytor.  Är det kanske bekvämlighetsskäl? Enklare att hålla några i en liten bur, och skylla på att dom inte funkar i större grupper?
Vad är den stora skillnaden på att låta en kanin gå i en liten bur hela sitt liv tills den ska ut och slaktas, jämfört med att hålla en gris i en box? Eller en mink i en bur?
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: kbh skrivet 23 aug-12 kl 11:46
Släpp in en ny gris i en etablerad flock så får du  se... Den är mer eller mindre död inom ett dygn. Har haft flera suggor som slitit varandra i stycken när dom ska göra upp rangen.
Så det där finns inom alla djurslag.
Det är vår uppgift att hålla dom på ett sånt sätt att dom inte behöver slåss så.

Jag har nog ännu inte blivit övertygad om att det inte funkar att ha dom i större flock på stora ytor.  Är det kanske bekvämlighetsskäl? Enklare att hålla några i en liten bur, och skylla på att dom inte funkar i större grupper?
Vad är den stora skillnaden på att låta en kanin gå i en liten bur hela sitt liv tills den ska ut och slaktas, jämfört med att hålla en gris i en box? Eller en mink i en bur?
Det är väll just det som är dilemmat somliga tycker nog inte det är så bra helt enkelt.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Halte skrivet 23 aug-12 kl 11:55
Vi har kaninhonor på lösdrift i ett skjul med tillhörande hägn.. Funkar jättebra, aldrig haft några allvarliga slagsmål eller skador ens när det släpps in nya djur. När det är dags för ungar tar vi dock in dem i en bur i ladugården för att kunna hålla lite bättre koll på ungarna.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: tessg skrivet 23 aug-12 kl 12:49
Ja kaninavelsföreningen har jag en del kontakt med. Är dock inte med, vet faktiskt inte varför. Har flera äldre gubbar i närområdet som producerar kaniner, problemet är bara att överskottet slaktar de själv och äter upp eller säljer svart till bekanta. De tycker helt enkelt att de får för dåligt betalt för att lämna till slakt. Det är därför man behöver lite större uppfödare eller de som inte vill slakta själva. Husbehovsuppfödaren slaktar ju själv eller säljer överskottet till liv.

Tänk senariumet att jag skulle kunna slakta åtminstone 400 kaniner i månaden det blir ju 4800 st kaniner per år. Om då varje liten uppfödare har 10 avelsdjur som ger ca (2-3 kullar *6 st) 12-18 kaniner per år då behöver jag ha kontakt med 400st uppfödare för att täcka behovet!! Och helst ska de bo inom 10 mils radie.

Nu har du faktiskt, lyckligtvis, räknat fel.
Om du behöver 4800 djur, och räknar att varje hona ger två till tre kullar med 6 ungar i varje, då blir det ju 12-18 slaktdjur per hona. Om en hypotetisk uppfödare har tio honor, då får du 120-180 djur av varje uppfödare. Detta innebär att du inte behöver 400 uppfödare, utan 26-40 uppfödare. Bra va? :)
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gösta skrivet 23 aug-12 kl 13:58
Återgår till huvudfrågan:
Finns det några slaktdjur av rasen kanin i landet??
Gösta
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Malines här igen skrivet 23 aug-12 kl 14:05
Är kanin en ras? Som kaninkanin, vädurskanin, gotlandskanin...
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gösta skrivet 23 aug-12 kl 14:09
Ok, om du inte fattar, djurslaget kanin.
Gösta
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: bondelinda skrivet 23 aug-12 kl 15:28
Nu har du faktiskt, lyckligtvis, räknat fel.
Om du behöver 4800 djur, och räknar att varje hona ger två till tre kullar med 6 ungar i varje, då blir det ju 12-18 slaktdjur per hona. Om en hypotetisk uppfödare har tio honor, då får du 120-180 djur av varje uppfödare. Detta innebär att du inte behöver 400 uppfödare, utan 26-40 uppfödare. Bra va? :)

Ja du har rätt  :-[. Lite lättare att ordna ;D
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: bondelinda skrivet 23 aug-12 kl 15:35
Ja var är alla kaninuppfödare?

Du som har slakteri Gösta, borde inte det finnas en uppsjö med uppfödare i ditt närområde?

Bara lite nyfiken... för om du har haft ditt slakteri i minst 10 år borde inte det vara många i ditt område som föder upp kanin om det är så lönsamt? Eller är det kanske så att det är pga lönsamheten du inte får in några kaniner och isf borde vi ju istället för att tjafsa om hur lönsamt det är se till att det blir lönsamt eller? Det gynnar ju alla.

Hur kan vi tillsammans hjälpas åt? Ska man ligga på jordbruksverket? Eller vem kan göra lite större studier på detta? Det måste ju snart bli såpass tryck på kaninkött så att myndigheter vaknar till liv? Eller?
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: grimbart skrivet 23 aug-12 kl 16:12
För att vi ska komma nån vart med kaninproduktionen i landet så behöver vi satsa på att ta fram ordentliga avelsdjur,lite hop-plock av utställningsraser kommer aldrig ge lönsamhet. Sen burar och regelverk,vad finns?..6fackare för 1000kr facket? 500avelsdjur på en heltid säjs det.. 500000kr för de burarna och ett bygge på över 150kvm .. Plus alla boxar för ungdjur, pellets silo,gödselplatta,spån och höförvaring, ett parningssystem och full dokumentering på allt...behövs fläktsystem?vad göra vid sjukdomsutbrott?veterinär?inget litet projekt att dra igång om man vill satsa fullt ut.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gösta skrivet 23 aug-12 kl 16:47
Det finns två orsaker till att antalet djur sjunkit från ca 400 till 300 djur/månad. Dels att Jordbruksverket i stort sett motarbetar kaninproduktion. Klassas som sällskapsdjur av de flesta handläggare på verket. Sällskapsdjur äter man inte.
Dels på att jag har gården ute till försäljning eftersom jag av åldersskäl allvarligt funderar på att sluta. Då finns en oro för att inte ha någonstans att leverera djur.
Som Grimbart mycket riktigt påpekar så gäller det att ha riktigt bra avelsdjur som grundplåt. Annars blir det som ordspråket säger: Skit in - skit ut.
Det finns i debatten två spår tycker jag mig märka. man vill gärna ha ekonomi men vill inte satsa några pengar.
Titta på all annan djuruppfödning lite och jämför kostnadern. Starta upp en svingård t. ex. Här talar vi om ett tiotal miljoner bara i byggnader endast för uppfödningen. Prisbilden = 11.50/kg slaktvikt. Titta på kycklinguppfödningen. Vad tror ni priset till uppfödare är när kycklingen kostar 20:-/kg på ICA?
Ska man satsa på en verksamhet för att kunna leva på den måste det kosta lite grand.
Det absolut billigaste djurslaget att starta upp med är kaniner. Om vi räknar om priset till slaktad vikt så är det mellan 42 - 45:-/kilo Mot grisens 11:50
Nu är det väl inte rätt forum att ta upp detta i eftersom det här i forumet handlar om självförsörjning.
Gösta
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Existens! skrivet 23 aug-12 kl 16:51
Nåja, det flesta får ju nu runt 16 kronor för grisen.. men visst är det stora kostnader för att dra igång. Men gris, nöt och fågel är också etablerade produkter som man vet går att sälja. Där är väl ändå inte kanin ännu?
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: bondelinda skrivet 23 aug-12 kl 17:00
Nåja, det flesta får ju nu runt 16 kronor för grisen.. men visst är det stora kostnader för att dra igång. Men gris, nöt och fågel är också etablerade produkter som man vet går att sälja. Där är väl ändå inte kanin ännu?

Precis! Man vet ju faktiskt inte om den här ökade efterfrågan på kanin kommer att hålla sig eller om det bara är en tillfällig "fluga". Och håller det i sig kommer vi snart se importerad kanin på ICA. Det gäller ju att hinna etablera sig snart isf.

Det finns två orsaker till att antalet djur sjunkit från ca 400 till 300 djur/månad. Dels att Jordbruksverket i stort sett motarbetar kaninproduktion. Klassas som sällskapsdjur av de flesta handläggare på verket. Sällskapsdjur äter man inte.
Dels på att jag har gården ute till försäljning eftersom jag av åldersskäl allvarligt funderar på att sluta. Då finns en oro för att inte ha någonstans att leverera djur.
Gösta

Har du tidigare haft ett inflöde på 300 djur i månaden är det ju rätt så hyfsat iaf.  Har det gällt hela året? Eller är det bara topparna du räknar? Ingen av dina uppfödare som vill ta över?

Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gösta skrivet 23 aug-12 kl 17:12
Jag talar om snitt undantaget januari som alltid varit en svag månad.
Gösta
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Maria C S skrivet 23 aug-12 kl 17:16
Jag har varit med för länge och sett för mycket.

Ex uppfödare som dragit igång och satsat stort och dyrt och när djuren ska säljas ska ingen ha.

Mitt råd är börja smått bygg upp sakta och lär under tiden.

Dom flesta som har många kaniner får hem foder på pall i säck.

Gamla räv och minkburar kan slaktas och återanvändas /kanske avskrivna hönsburar med.?

Många djurstallar står idag tomma då dom inte håller dagens mått för det djurslag som var avsett innan. Dessa är ofta utmärkta till exempelvis kaninhållning vilket ger mer möjligheter och större trivsel för skötaren.

Mark och betesburar är en klar fördel ur många aspekter.

Bygg enkelt och smart gärna lätta konstruktioner.

Det ska ju inte ta evigheter att få tillbaka det man satsat.

Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gösta skrivet 23 aug-12 kl 17:20
Helt korrekt Maria C S. Detta har jag under mina 30 år i verksamheten försökt få in i skallen på folk. Jag har sett exakt samma sak som du vilket jag skrivit i några trådar tidigare.
Gösta
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Existens! skrivet 23 aug-12 kl 21:49

Mitt råd är börja smått bygg upp sakta och lär under tiden.

Det gäller då att man inte har för stora lån och andra fasta kostnader för gården.

Har man mycket fast, så måste det vara full satsning från första dagen, annars blir det bara att man får låna till driften och räntor, och då går det sakta utför hela tiden. Sen finns inga pengar när produktionen ska öka och man måste ha mer material och köpa mer foder.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: take skrivet 23 aug-12 kl 22:02
Det gäller då att man inte har för stora lån och andra fasta kostnader för gården.

Har man mycket fast, så måste det vara full satsning från första dagen, annars blir det bara att man får låna till driften och räntor, och då går det sakta utför hela tiden. Sen finns inga pengar när produktionen ska öka och man måste ha mer material och köpa mer foder.

Precis och innan man är där så behövs det studier, affärsstödsystem för kaninaveln och avelsdjur. Helst även serieproducerade burar.


Jag har nån gång skissat och byggt lite på en 12 facks betesbur som flyttas runt med trima-fäste. Roligt sommartid. 
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: besk skrivet 24 aug-12 kl 11:08
Det gäller då att man inte har för stora lån och andra fasta kostnader för gården.

Det går ju även att ha ett 'vanligt' jobb och driva djuren vid sidan av. Ibland kan det vara ett sätt att hantera en situation med
höga fasta utgifter (som inte är direkt relaterade till driften av näringen). Dock så kan det vara svårt att driva näringen så pass att
man vågar kliva av jobbet.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Fru Jansson skrivet 24 aug-12 kl 11:16
Det går ju även att ha ett 'vanligt' jobb och driva djuren vid sidan av. Ibland kan det vara ett sätt att hantera en situation med
höga fasta utgifter (som inte är direkt relaterade till driften av näringen). Dock så kan det vara svårt att driva näringen så pass att
man vågar kliva av jobbet.

Är det inte lite det som är vitsen? Att stå på många ben? Så att steget att gå från husbehovsuppfödning till lite till inte blir så stort?
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gille skrivet 24 aug-12 kl 13:53
Ett annat problem är att många inte har tillräckligt stora raser för att få upp djuren i vikt inom rimlig tid/kostnad.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: grimbart skrivet 24 aug-12 kl 14:12
Ett annat problem är att många inte har tillräckligt stora raser för att få upp djuren i vikt inom rimlig tid/kostnad.
Just denna biten är nåt det behöver satsas på,målinriktat avelsarbete.. Att själv behöva avla i 10år för att ta fram djur som duger håller inte..
Sen när kullsnittet räknas så måste nollorna med i statistiken,om du får 3kullar på 8 och en tom på 0 så är inte snittet 8!
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gille skrivet 24 aug-12 kl 21:47
Jag tänker kanske inte på de som vill ha enbart produktionskaniner. Vi som har för husbehov OCH hobby kommer upp till 2 kg i slaktvikt. Så några faller nog bort pga vikt även om kullarna kanske finns.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Njorun skrivet 24 aug-12 kl 21:52
Ett annat problem är att många inte har tillräckligt stora raser för att få upp djuren i vikt inom rimlig tid/kostnad.

Eller för stor för att det ska vara lönsamt med tanke på foderkostnad. Så har jag iaf tolkat det som sagt gällande jätteraserna.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Maria C S skrivet 24 aug-12 kl 22:28
Eller för stor för att det ska vara lönsamt med tanke på foderkostnad. Så har jag iaf tolkat det som sagt gällande jätteraserna.

Ja dom växer för sakta och procentuell så består jätteraserna av mer ben.. tjock benstomme.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Ann E skrivet 26 aug-12 kl 12:23
Har inte läst hela tråden, och kan bara svara för mig själv.

Hur många på alternativ håller kaniner för att sälja slaktdjur?

Jag har ingen "kaninfabrik" som spottar ut kaniner till låg kostnad, de som nått slaktvikt har bidragit till självhushållet.

Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gösta skrivet 26 aug-12 kl 17:16
Ann E Du måste skilja på begreppen lite grand. Att föda upp kaniner till slakt är inte detsamma som att köra produktion som broileruppfödning. Fungerar inte på kaniner.
Vanligaste uppfödningen är personer som har 15 - 30 avelsdjur och säljer överskottet till slakt. Det är Belgien, Kina samt Italien som driver stora farmer.
Gösta
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Fru Jansson skrivet 27 aug-12 kl 09:05
Det gäller då att man inte har för stora lån och andra fasta kostnader för gården.

Har man mycket fast, så måste det vara full satsning från första dagen, annars blir det bara att man får låna till driften och räntor, och då går det sakta utför hela tiden. Sen finns inga pengar när produktionen ska öka och man måste ha mer material och köpa mer foder.

Ja, om man nu ska satsa på det som helförsörjning... Men, grejjen med resonemanget här är ju mer delförsörjning! Och... den gård man bor på, den bor man ju på, och har antagligen nån form av försörjning, oavsett om det är vanligt lönejobb eller nån inkomst av gården. Och börjar man med kaniner för eget behov så kan man ju känna av lite hur det är, om man vill satsa. Då bygger man i så fall upp långsamt, tills man har den storlek på uppfödning man känner sig bekväm med, och bygger burar och det eftersom.

Jag kan fundera lite om det inte blev lite för mycket avelsdjur för egen del... Hur mycket kött kommer vi att äta? Men men... Nu har jag gotlänningar, vilka antagligen är lite för små, och växer lite för långsamt för att ge nåt vettigt till kommersiell slakt. Så det blir husbehov, och möjligtvis säljer jag av nån hona framåt våren/sommaren om det känns för mycket. När det gäller gotlänningarna och självhushållningsaspekten så är ju härdighet och dylika egenskaper att värdera högt. Mina djur har ett högre värde om jag tar hand om dem själv, än om jag skulle sälja dem för kött.. Det är helt enkelt olika världar.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Trollmor skrivet 27 aug-12 kl 09:09
Är det möjligen så att de "gamla" allmogeraserna kan klara sig och växa på enbart gräs/hö, medan de snabbväxande raserna måste ha säd/kraftfoder för att klara hälsan?
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Fru Jansson skrivet 27 aug-12 kl 09:38
Är det möjligen så att de "gamla" allmogeraserna kan klara sig och växa på enbart gräs/hö, medan de snabbväxande raserna måste ha säd/kraftfoder för att klara hälsan?

Litegrann så är det väl, och tanken är ju att det är dessa egenskaper som är värda att bevara! Dock kan det ju vara enorm skillnad på hö och hö, det vet jag ju efter att ha haft hästar i många år. Så, jag ger hellre en nypa kraftfoder om kaninerna verkar tunna ur.. Klappar man om dem varje dag så känner man  eventuell avmagring innan den syns... Men sen är ju härdigheten en annan aspekt. Att de inte bara klarar utevistelse året om, utan faktiskt mår bättre av det!

Jag har ingen erfarenhet av andra kaniner än gotlänningarna. Men å andra sidan är de så trevliga och lättsamma små djur att jag inte ser minsta lilla anledning att byta. De passar mig helt enkelt utmärkt! Men... som produktionsdjur, med krav på att ge avkastning och snabbt uppnå slaktvikter så är de inte idealiska. De tar längre tid på sig!

Sen funderar jag lite över skinnen.. På de mer snabbväxande slaktraserna, då djuren kan slaktas tidigare, hur är skinnen då? Jag har nu för första gången provat ta vara på två stycken gotlandsskinn. Ena kaninen var född i februari, och den andra i mars.. Och, kan jag ta vara på skinnen så ger det ju mina slaktdjur ett mervärde som man missar om man slaktar dem yngre? Tar man vara på skinnet så (ja, bortsett från att det är ett styvt jobb) blir ju slaktkaninen (kött + skinn) värd minst lika mycket som om den skulle sålts till liv... Bara lite tankar...
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Existens! skrivet 27 aug-12 kl 09:48
Skinnen finns det ju såklart ett värde i nu.. Men hur blir det om Göstas önskan om att 200 000 fler kaniner ska slaktas, slår in?

kanske vanskligt att räkna in i en kalkyl..
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gösta skrivet 27 aug-12 kl 13:35
Bra vinterskinn går alltid att sälja.
Skinnmarknaden både i Köpenhamn och Helsingfors hanterar kaninskinn. Kunderna är oftast från Kina.
Skinnen säljs antingen saltade eller torkade.
Gösta
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Fru Jansson skrivet 27 aug-12 kl 14:42
Bra vinterskinn går alltid att sälja.
Skinnmarknaden både i Köpenhamn och Helsingfors hanterar kaninskinn. Kunderna är oftast från Kina.
Skinnen säljs antingen saltade eller torkade.
Gösta

Är dessa från de ungar som slaktas vid 16 veckor?
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gösta skrivet 27 aug-12 kl 17:27
NZ har sin första fullpälsade ungdjurspäls vid 18 veckor. Detta är ett aber för slakten vid 16 veckor. Vi brukar rekommendera de som vill spara pälsen att vänta med slakten tills djuret är 18 veckor under tiden nov. - mars. När kaninen blir 21 veckor börjar den fälla igen. Kaniner fäller fläckvis under 6 veckor och är fällningsfria i 3 veckor.
Det finns ju möjligheter att avhåra skinnet och göra sämskskinn av det.
Alla djur fäller med bestämnda tidsintervaller. Faktiskt vi människor också. Vi byter huden efter ca 6-7 veckor har jag för mig att intervallet var.
Gösta
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Vilkhyttan skrivet 01 okt-12 kl 12:17
Jag har inga "produktionsraser" längre utan kör enbart lantras. Jag skulle och har i flera år varit intresserad av att kunna leverera "överskottet" till slakt. Även om jag slaktar till husbehov så kan jag inte äta hur många kaniner som helst själv.

Jag har mark, byggnader och tid, är inte beroende av att det måste ge en lön men det får inte kosta för mycket heller dvs jag vill inte betala för att gynna marknaden. Mitt problem har varit att få kontakt med och kontinuitet med kontakt och leverans till slakteri, bor väl dumt till :P jag måste kunna få leverera mindre antal 20-50 kaniner och vara säker på att slakteriet tar emot då kaninerna är färdiga. Jag vill inte heller behöva åka 25 mil för att få lämna mina kaniner. Jag har också fått intrycket av att det är väldigt viktigt vad de väger och vad de är för ras för att man ska få leverera. Vi som avlar för att vi tycker att det är roligt, som vill ha bredd och variation i vår besättning och inte bara vita lantkaniner för de lönar sig bäst känns inte lika välkomna... Men om man kan tänka sig att ta emot ett gäng gottisar, väl uppfödda och jag är ok med att nalla på vinsten för den längre uppfödningstiden, är vi välkomna då?
Eftersom jag har flera ben på gården och går hemma och pysslar med djuren så kunde det vara väl värt då vi måste öka verksamheten/antalet djur då vi sålt korna och dragit ner på hästar. Vad gäller "produktionsraser eller iaf utställningsraser så upplever jag att kaninerna råkat ut för samma saker som ex katter och hundar dvs man har avlat så mycket på en specifik yttre egenskap att de inre kvaliterna liksom sundheten hos djuren blivit lidande.
Jag kommer aldrig att köra någon turbouppfödning a la Göstas kalkyl med fyra kullar per år osv, det är inte det viktigaste för mig men jag har möjlighet att dra upp kullar året om, som nuläget är nu så tar jag inte fram fler ungar än jag själv har behov av, vill ju inte stå med 100 kaniner som bara äter och inte går att sälja liksom (vilket iof inte verkar vara ngt problem men ändå), har fram till sommaren haft Fransk vädur och Blå wiener samt korsningar av dessa men har nu enbart lantraser och bevarandeaveln går först  ;)
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gösta skrivet 01 okt-12 kl 15:13
Vilkhyttan, Gottisar är inte fel att föda upp. Det tar dock ca 6 månader att få upp dem till slaktvikt. Det gör att intensiv avel inte fungerar på den rasen.
Slakteriet tar emot rasen, det är inga problem.
Finns det bara tillräckligt med kaniner inom ett begränsat geografiskt område så hämtas djuren hos dig. Hämtkostnad för närvarande är 100:-/gård samt 1:-/kanin. Hämtning av t.ex. 50 kaniner kostar dig 150:- Körrunda ligger normalt en gång/månad.
Vårt hämtområde från söder startar i Linköping och går sedan Norrköping, Katrineholm, Strängnäs till Enköping.
Viktklassen skall vara mellan 2,9 - 4,2 kg livvikt med en maxålder på 10 månader för att få bästa betalning. Betalningen är då 20:-/kg livvikt + moms.
2 st kaniner på 3,8 kg betalar hämtkostnaden i ovanstående exempel.
Medlemmar i Sveriges Kaninproducenters Förening har 10% högre pris.
Gösta
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: LillaSophie skrivet 01 okt-12 kl 16:58
hur ofta körs rutten och finns det nån längre västerut?
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Vilkhyttan skrivet 01 okt-12 kl 17:22
Gösta det låter ju bra ;D Jag skulle ju kunna möta upp i både Katrineholm, Norrköping och Linköping har ca 6- 8 mil åt alla de städerna (bor i Nordvästra Östergötland). Finns det någon annan om du skulle sluta (har ju skrivit ngt om avveckling, eller?)  ??? ;D vi skulle nog kunna vara ett helt gäng här på kanten om bara möjlighet ges  ;) kommer på åtminstonde 7 kaninuppfödare i närområdet med stora kaniner...
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gösta skrivet 01 okt-12 kl 18:55
Två svar: En tänkbar väg är Örebro - Västerås - Enköping
Vilkhyttan, jag pratar så mycket, visst det finns planer på att sälja men i första hand är det verksamheten som är till salu vilket gör att den som tar över vill säkert kraftigt öka omsättningen så det är nog bara positivt. I annat fall så hänger jag väl med några år till. Besvärliga människor lever länge ;D ;D o:)
Gösta
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: LillaSophie skrivet 01 okt-12 kl 18:59
örebro lät ju bra. hur ofta kör ni eller hur får man veta när ni kör?
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Vilkhyttan skrivet 02 okt-12 kl 09:24
Hehe ont blod förgås inte så lätt  ;D Örebro är även det ett alternativ har 6 mil dit också :D bor visst rätt bra till iaf, undrar som ovan hur får man veta när turerna går eller ska man anmäla att man har slaktfärdiga djur och så åker du "vid behov" ??? 8) :D

Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gösta skrivet 03 okt-12 kl 20:28
När antalet djur på en rutt överstiger 60 kaniner så körs turen. naturligtvis kan den även justeras i färdplan beroende på var djuren finns.
Anmälan om önskad hämtning sker på min e-post mail@vretakaningard.se
Gösta
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Hagelheta skrivet 11 okt-12 kl 19:50
Ja det är synd det inte finns något slakteri här uppe än då jag har ca 20 slaktfärdiga om 3 veckor. Men för mej gör det inget får bara mer till frysen själv =)
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: beekeepern skrivet 18 okt-12 kl 16:06
http://www.ostran.se/NYHETER/Oeland/Fyra-oelaendska-kaniner-drog-hem-guldet (http://www.ostran.se/NYHETER/Oeland/Fyra-oelaendska-kaniner-drog-hem-guldet)
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: tessg skrivet 20 okt-12 kl 05:59
Tack beekeepern! Alltid roligt att läsa när media uppmärksammar kanin!
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: ivana skrivet 20 okt-12 kl 15:55
En konstig fråga ...Hur frakta man kaniner till slakteri, i små burar eller hur går det till..
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: ivana skrivet 20 okt-12 kl 15:57
Hej..
Är nu på detta om slakta kaniner osv..
Kör man kaniner själv till slakteri och hur frakta man dom..
Lite konstig fråga  ???
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: elenin skrivet 20 okt-12 kl 18:51
Det kanske är en idé för dem som tycker om att jobba storskaligt. Och klart bättre med svenskt än hittransporterat kött.

MEN... ganska många vill inte massproducera. För mig skulle det inte kännas rätt även om jag hade möjligheten. Mitt mål är att försörja mig själv till en större del än jag gör idag. Visst skulle det vara roligt att kunna producera något till försäljning eller byteshandel, men i mitt fall blir det inte kaniner och det kommer alltid vara småskaligt.

Jag vill 1. försörja mig själv. 2. sälja och köpa i smått det jag inte producerar/producerar för mycket av. Det är mitt mål. Inte att jobba ihjäl mig med en och samma sak med en metod jag kanske inte ens trivs med.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gösta skrivet 20 okt-12 kl 20:36
KORT INHOPP. Vill bara framföra ett stort tack till er som har hjälpt mig med slaktkaniner den här månaden. Efterfrågan är riktigt stor även i fortsättningen.
Gösta
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Yrmff skrivet 20 okt-12 kl 21:51


Hej och välkommen tillbaka Gösta!!  ::)
In kommer Gösta - Philemon Arthur and the Dung (http://www.youtube.com/watch?v=-d69hYZsGoo#)

mvh Y
Och ja!! vi gillar dig faktiskt som du är!!
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: ivana skrivet 21 okt-12 kl 09:24
Var någonstans i småland kan man slakta kaniner..
Är ju helt ny på detta  :D
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: ieenilorac skrivet 21 okt-12 kl 09:59
Var någonstans i småland kan man slakta kaniner..
Är ju helt ny på detta  :D
Hemslakt hos dig själv... Det finns väldigt få kaninslakterier. Göstas i Vreta och ett på Öland. Sen ska det visst finnas typ ett till, men vet inte om de har någon verksamhet längre?

Är man småskalig uppfödare är det bäst att slakta sitt överskott själv, det är dyrt att få iväg ett fåtal kaniner till slakteriet. Först när man har hyfsat många kaniner, eller om man har sådan tur att man har väldigt nära till ett slakteri (eller nära till deras uppsamlingsrundor) är det lönt att skicka dem till slakteriet.

Vill man föda upp slaktkaniner är det bäst att börja med få honor, så att förlusten blir liten, och lära sig allt om kaniner, uppfödning, utfodring, lagom hull vid slakt, räkna på ens egen ekonomi i uppfödningen, och vilka lösningar som blir bäst för en själv. Och självklart måste man slakta själv (eller ha någon i närheten som hjälper en). Det är enda sättet att lära sig bedöma rätt hull, ålder, bästa utfodringen osv för ens egna kaniner. Först därefter bör man, enligt min mening, överväga om man vill föda upp mer småskaligt, om man vill föda upp bara för ens eget behov, eller om man t o m vill sluta med kaniner och satsa på något annat.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: beekeepern skrivet 21 okt-12 kl 15:36
Var någonstans i småland kan man slakta kaniner..
Är ju helt ny på detta  :D

http://www.stubbensprodukter.se/ (http://www.stubbensprodukter.se/)
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: beekeepern skrivet 21 okt-12 kl 15:46
Var någonstans i småland kan man slakta kaniner..
Är ju helt ny på detta  :D

http://vretakaningard.se/ (http://vretakaningard.se/)
Är ju inte Smålad, men TS eget slakteri utanför Enköping.


Beekeepern.
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gösta skrivet 26 okt-12 kl 18:38
INFO
Efterfrågan ligger i dagsläget på ca 200 djur/vecka. Detta bara på fasta kunder. Vi har stopp på nya kunder i dagsläget.
Söker samarbete med andra slakterier för att klara efterfrågan.
Vi är ju heller inte intresserade av att öka volymen eftersom den volym vi har i dag passar oss.
Gösta
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: grimbart skrivet 30 okt-12 kl 13:17
Gösta att du inte anställer en slaktare i din lokal eller att du inte hyr ut bygget nattetid, du får inte nåt ökat arbete snarare ökade inkomster, kaninleverantörer har du ju gott om, bara en tanke. Mvh
Titel: SV: KANINBRIST
Skrivet av: Gösta skrivet 30 okt-12 kl 17:57
Tack för omtanken käre Grimbart men jag är inte ute efter att tjäna mera pengar. Jag har så jag klarar mig. Vad jag söker är flera slakterier för att öka tillgängligheten och minska transportsträckor både för livdjur och för kött.
Jag vill också att flera ska ha möjligheter att jobba med det trevligaste djur jag vet. Jag vill också att alla som söker kaninkött ska kunna handla på hemmaplan. Det är att värna om både djur och klimat samtidigt som flera lantbrukare kan få ytterligare ett ben att stå på som gör att ekonomin på gården förbättras.
Kallas omtanke om sina medmänniskor :-*
En tankegång som jag tror flera skulle må bra av att ha.
Gösta