Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Anlägga väg  (läst 2052 gånger)

Fordson

  • Inlägg: 475
Anlägga väg
« skrivet: 31 okt-10 kl 20:03 »
Jag funderar på att göra i ordning en gammal samfälld väg som går till ett av våra gärden. Vägen finns på gamla kartor och gäller rent juridiskt men har blivit övergiven genom åren. ca 300 meter går över en åker så där är det ganska fördelaktigt men ca 500 meter går genom skog. Har nån koll på vad det kostar att anlägga väg så skicket blir körbart för jordbrukstransporter. Det är inga problem att nå området med maskiner så det handlar egentligen om att röja gata genom uppvuxen sly och sen lägga ett ordentligt bärlager.



 


Dela detta:

* Inloggade just nu

679 gäster, 4 användare (2 dolda)
jogge, mulle mullvad

* Forum

* Om tidningen Åter



- Denna tidning snubblade jag över redan 2002 typ, det bästa att lära sig de mästa. Varje person i detta avlånga land borde läsa denna. Butiker borde ta in dessa... älskar denna tidning. Köpte förut mycket böcker i butiken för många år sedan, men dom kom bort, syrakulturen , ost till husbehov och en del andra.
/ Anna-karin A

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser