Här har ni läsare något att fundera på:
L22 regelverk talar om vilka bedövningsmetoder som är tillåtna på olika djurslag.
§7 i samma regelverk säger att metoden "slag i huvudet med hårt föremål får utföras av djurets ägare som är avsett för eget behov
eller utfodring av rovlevande djur" Avser då kaniner.
Läs meningen några gånger och tänk efter vad det igentligen står där.
Jag är djurets ägare eftersom jag köpt djuret. Finns ingenting om hur länge jag måste ha varit ägare. Eget behov, jag skall konsumera djuret själv. Utfodring av rovlevande djur. Hund och katt är faktiskt rovdjur.
Nu till tolkningen. Jag köper 100 djur. 4 st ska jag ha till middagar. 30 kg skall bli hundmat. (färs) 10 kg till katter (färs)
4 + 30 + 10 = 44 djur får jag klubba. 56 djur måste jag skjuta.!??! Vilket eller vilka djur var det jag sköt och vilka klubbade jag?

Enligt föreskrifterna är detta ok. Bryr sig kaninen om vem som äter upp den? Visst är myndigheter underbara i sin klarhet

Begränsningen för mig avseende utfodring av rovdjur är 10.000 kaniner/år 10.000 klubbningar är alltså helt ok

Gösta