Halaj!
Lite åsikter.
Minusskruvar är jobbiga om de är många, för man måste ju använda en mejsel. Men de är bra för husrenoverare. Skall man t.ex. renovera ett femtielva gånger ommålat fönster skrapar man snabbt bort all färg i spåret med en kniv. Framtida husrenoverare kommer att svära tunga kötteder åt dem som använt torx. Man kan ha roligare än att peta bort all gammal färg i torxhålet med en syl, så att man kan sticka in torxbitset och få loss skruven.
Plus-skruvar. Håller med om att Pozidrive är kattskit, men Philips är inte så dumma. De sitter väldigt stadigt i bitset. Ex.: man står på en stege och skall dra i en skruv på ett ställe man knappt når. Då kan man rikta skruvdragaren lite snett och ändå sitter skruven kvar i bitset, där både Pozidrive och torx hade ”fleppat” loss från bitset.
Allra helst hade jag föredragit insex framför torx. Men det finns ju inte, för träskruvar.
Piggen i mitten på vissa torxskruvar sitter där för att tillverkaren av någon pryl inte vill att glada amatörer skall kunna skruva isär deras pryl. Det finns många varianter på det där.
Lyckligtvis säljer de ett bitskit på Hornbach, som bara innehåller just de där bitsen till sådana skruvar. Alla tänkbara varianter finns i det kitet.
//T