Skulle tro att du måste riva väggen för att få tag på drottningen. Det är det väsentliga för att fånga in den. Sen om "ditt" hus klarar det utan att förstöras är en annan fråga beroende på hur huset är byggt.
Man skulle kunna använda sig av en sk. bitömmarbotten - en slags backventil där bina kommer ut men inte in och sen tillsätta en ny drottning och döda det som är kvar i väggen.
En svärm kan ha sjukdomar så det kan bli ett gissel för omgivningen så kontakta omgående någon biodlare (eller skadedjurssanerare) så de kan fixa detta åt dig. Det finns bitillsyningsmän som har i uppdrag att göra detta. Kolla
www.biodlarna.seAlternativet är att du kopplar en grovdammsugare och suger bort det mesta. Sprutar insektsmedel och spikar igen.

Ska du börja med bin så se till att veta var de kommer ifrån!
