Jag behöver hjälp med en gissning. Jag har ett markområde som jag behöver bearbetat och till detta har jag fått låna 20 slaktgrisar, unga grisar som i nuläget väger 30 kilo/styck. De kommer hit i veckan och stannar till en bit in i september.
Marken har ett ganska djupt jordlager, delvis blötmark, men mest en backe/sluttning. Förutom en del gräs växer det massvis av björk- och hallonsly. Förmodligen delar vi marken i två hagar och låter grisarna böka upp i den ena hagen för att släppa dem i den andra ifall tiden räcker till. Hela området är 1-1,5 hektar.
Gissningsvis - hur långt och hur väl kan dessa 20 smågrisar ha bökat upp till september? Jag har stora förhoppningar på att få ett "månlandskap", men vill inte hoppas för mycket så jag slipper att bli besviken.
Antar att det finns en hel del folk här som har stor erfarenhet av utegrisar.