Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  För tidig blötläggning  (läst 2231 gånger)

Suresh

  • Gäst
För tidig blötläggning
« skrivet: 24 apr-06 kl 07:45 »
Hej

Jag blötlade en massa frön över helgen, men hann inte plantera ut alla.

Nu undrar jag, vad är bästa sättet att förvara frön som blötlagts en gång och därefter torkats upp. Kallt, torrt,mörkt eller varmt, ljust , fuktigt?

Vilka är lämpliga att grodda, vilka bör man torka ut igen?

osv...



 


Dela detta:

* Inloggade just nu

607 gäster, 4 användare
solenergi, Stengrim, Ljunghonung, Vallbergarn

* Forum

* Om tidningen Åter



- Att jag läst samtliga gamla nummer som fanns att få tag på för utlåning av denna tidning säger väl en hel del om vad jag tycker om den. En del av dem har jag lånat flera gånger. Jag älskar tidningen! Den är idérik, hoppingivande, livsbejakande, inspirerande och informativ och får mig att sjuda av iver och verksamhetslust. Jag kommer att köpa gamla nummer några i taget och nu är det verkligen dags att starta en prenumeration!
/Anneli

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser