Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Impregnera fårskinn?  (läst 2400 gånger)

myospinae

  • Inlägg: 19
Impregnera fårskinn?
« skrivet: 27 feb-10 kl 14:31 »
Funderade lite på om man kunde impregnera skinnsidan på IKEAS fårskinn så man skulle kunna använda dem som liggunderlag ute (så att de kan tåla en del fukt)? Har för mig att någon nämnt silikon? Intresserad av förslag (både naturmaterial och annat som silikon etc).

MickeMård

  • Inlägg: 1710
  • Allt åt alla.
    • Östergötland
SV: Impregnera fårskinn?
« Svar #1 skrivet: 15 mar-10 kl 15:44 »
Tror att man ska kunna rökinpregnera skinn så att det blir mer beständiga mot vatten. Men sen vet jag inte hur det går ihop med de kemikalier IKEA använt i sitt skin.
Utan landsbygden finns ingen stad. Utan staden finns bara landsbygd.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

540 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Det här är tidningar som jag kommer hålla reda på och spara på samma ställe, de fungerar som en uppslagsbok!
/Lovisa

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser