Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  svamp runt ögonen?  (läst 2191 gånger)

saint206

  • Inlägg: 1201
    • Småland
svamp runt ögonen?
« skrivet: 30 jan-10 kl 14:24 »
pinsamt nog så upptäckte jag idag då det kom köpare till mina grisar, att min galt har något som ser ut som svamp?! det är lokaliserat främst runt ögonen, men det fanns flera fläckar på huvudet och halsen. det är lixom vitt och ser ut som...ja, svamp. jag ska givetvis ringa ut veterinären, men det kommer jag inte göra förens på måndag, då dom är hutlösa prismässigt me att komma ut på helgen.
så jag tänkte jag skulle fråga här om någon kan ha någon ide om vad det är? kollat på skabb men tyckte inte det stämde riktigt överrens..
tror det kan bli svårt att ta en bild på det, men jag ska göra ett försök..
nån som har en ide?
someday i hope you get the chance to live like you were dying..


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

457 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Mycket intressanta uppslag! Blev väldigt sugen på att skaffa höns. Efter större delen av renoveringarna på huset är klara så ska jag bannemig också skaffa mig några höns!
/Dennis Bengtsson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser