Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Skogsbruksfastighet  (läst 4322 gånger)

Janne

  • Gäst
Skogsbruksfastighet
« skrivet: 23 feb-06 kl 23:14 »
Kan jag som har ett skogsskifte om 2 ha taxera som skogsbruksfastighet och är det verkligen värt att göra det.Vilka fördelar finns det eller krånglar jag bara till livet för mig?
           
                                                                                   Janne                          

Yehala

  • Inlägg: 93
    • Västergötland
Re:Skogsbruksfastighet
« Svar #1 skrivet: 24 feb-06 kl 00:02 »
ja, det beror ju på hur det är taxerat nu?

om det är "tomtmark" så borde det vara väldigt lönsamt att taxera som skog istället, eftersom tomter anses dyrare. Men om du vill bygga där i framtiden kanske du ska vänta.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

1680 gäster, 1 användare
Torkel

* Forum

* Om tidningen Åter



- Var väldigt intressant att läsa om vinterskörd. Så blir att försöka sig på det iår. Även mitt intresse för permakultur har väckts och jag hoppas på att det kommer fler artiklar om detta ämne och hur man kan starta upp det hemma.
/Sanna J

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser