Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  emu  (läst 1640 gånger)

Levis.krok

  • Inlägg: 46
    • Västergötland
emu
« skrivet: 15 sep-09 kl 20:04 »
har införskaffat 5 st emuer på 4 månader.
någon som har nån efrarenhet hur de skall utfodras?
fick där jag köpte dem nästan bara bröd men det könns inte riktigt som en bra kost.
har fått havre och tillväxtfoder för höns här och de verkar dom gilla
men vad är det bästa att utfodra med??

ledup

  • Inlägg: 331
SV: emu
« Svar #1 skrivet: 18 sep-09 kl 22:10 »
Jag ger mina 1/3 kalvpellets+2/3 havrekross + en näve snäckskal och pudra lite kalk över för säkerhets skull. Har jag tillgång till äpplen,sallad, morötter brukar jag hacka det också till dem.
Hackade maskrosblad brukar jag ge dem också.
Har haft mina i 5år och de får ungar varje år, inga problem med benen på ungarna så helt fel kan det nog inte vara.

Levis.krok

  • Inlägg: 46
    • Västergötland
SV: emu
« Svar #2 skrivet: 20 sep-09 kl 23:05 »
tack så jätte mkt för ditt svar :) !
det låter ju som en bra foderstat, skall pröva detta!
jag hämta också grönsaker varje vecka och har gett dom både sallad, tomater och vindruvor , det va väldigt uppskattat :)

Levis.krok

  • Inlägg: 46
    • Västergötland
SV: emu
« Svar #3 skrivet: 22 sep-09 kl 20:42 »
en fråga till, hur mycke skall de ha? är de fri tillgång som med höns eller finns de några riktlinjer om giva?

ledup

  • Inlägg: 331
SV: emu
« Svar #4 skrivet: 03 okt-09 kl 19:05 »
Mina har fri tillgång utom på sommaren ,tror det rekommenderas av de flesta då de är gjorda för att äta mer eller mindre hela tiden. Sommartid brukar de dock få två gånger om dagen och där emellan äter de gräs/blad i sin hage.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

569 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Förvånansvärt väl sammansatt och innehållsrik tidning! Kanske är det just för att den är skriven av entusiaster, inte professionella skribenter, som den andas så mycket glädje och inspiration.
/Jeuce

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser