Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  rengörning av damejanne.  (läst 7125 gånger)

tanta

  • Inlägg: 2
SV: rengörning av damejanne.
« Svar #20 skrivet: 14 sep-09 kl 23:18 »
Vart hittar man, hm köper, man 10 liters glas-damejanner!?    ???

Hej från
Tanta

Vitis

  • Inlägg: 4111
    • Skåne
SV: rengörning av damejanne.
« Svar #21 skrivet: 14 sep-09 kl 23:21 »
Vart hittar man, hm köper, man 10 liters glas-damejanner!?    ???

Hej från
Tanta

Loppis-loppis-loppis..... osv....  ;)

 

Dea

  • Inlägg: 55
SV: rengörning av damejanne.
« Svar #22 skrivet: 20 sep-09 kl 09:49 »
Loppis som sagt :) även blocket etc.. Fanns 4st 10 litare på en loppis i byn och ett par 5-litare. Dessa 10-l damejeanner kan även gå under namnet svagdricksflaska.

Hittade en bild på blocket på 10-l damejeanner. Den mista i bild är på 5 liter. Jag har sådana som den längst till vänster vilka jag betalade 40kr/st för (utan ribbkorg). De rymmer 10,7 l ända upp till kanten.


länk till annons

Gummikapslar som man trär över och sätter vattenlåset i, är inte svåra att få tag på. Finns på b.la Partaj eller på internet (www.vinshoppen.se tex)

Syna den ordentligt innan du köper den bara så du inte ser någon uppenbar spricka, och att toppen inte är sprucken eller det har gått ur alltför mycket bitar. Man känner också på lukten om den används till något helt annat än livsmedel. Att den är smutsig och dammig på utsidan gör absolut inget. Bäst är det ju om man köper den av något som sysslat med vinberedning. Mina var ganska smutsiga både på insidan och utsidan. Men det släppte lätt när de får stå nån vecka i vatten och diskmedel.
« Senast ändrad: 20 sep-09 kl 10:13 av Dea »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

594 gäster, 2 användare
Nataks, eriksjos

* Forum

* Om tidningen Åter



- Dessa välarbetade tidningar ger stor inspiration till att klara sig själv.!
/Inspiration

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser