Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  rensa bivax  (läst 2027 gånger)

hildegard

  • Inlägg: 556
    • Östergötland
rensa bivax
« skrivet: 30 aug-09 kl 22:06 »
Hur gör ni för att få vaxet från mörka ramar rent? Det verkar finnas en hel del gamla puppskal kvar.

 

Sten-Åke Lindell

  • Gäst
SV: rensa bivax
« Svar #1 skrivet: 31 aug-09 kl 06:30 »
Man smälter om och silar det. Man kan sila det genom gjuteväv eller säckväv, sedan genom en delar av en avlagd nylonstrumpa.
Har man tomma Biforhinkar kan man ha 1 cm vatten i botten och samla upp i för att lättare få ut vaxet.

hildegard

  • Inlägg: 556
    • Östergötland
SV: rensa bivax
« Svar #2 skrivet: 31 aug-09 kl 08:41 »
Har försökt smälta det i vattenbad men det tar jättelång tid och smälter dåligt, klibbar bara fast. Hörde att man skulle smälta det direkt i vatten och få vaxkakan att lägga sig ovanpå sedan. Kan det funka?

Daniel Pettersson

  • Inlägg: 345
  • Göteborg
SV: rensa bivax
« Svar #3 skrivet: 31 aug-09 kl 08:46 »
Smälta direkt i vatten funkar utmärkt, det gör jag när jag rollar mina plastramar.
Google wave "daniel.petterssonswe@googlewave.com" wave on me

Gep

  • Inlägg: 410
    • Blekinge
SV: rensa bivax
« Svar #4 skrivet: 31 aug-09 kl 10:41 »
Prova med lite tvättmedel i kok-vattnet så klibbar inte vaxet
fast vid ramarna lika mycket. En del använder rejält med tvättmedel
för att "des-infektera" ramarna.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

488 gäster, 2 användare
peterm, Anders Flix

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser