Jag hakar på...
Vi hade en liknande händelse med en av våra myskhonor..
hon hade legat och ruvat i ca 25 dagar något. varit jätteduktig fram till dess.
sen helt plötsligt, varje kväll/natt (troligtvis eftersom vi märkte det på morgonen sen) så hade hon eller något/någon lagt ut ett av hennes ägg, ca 3-5 meter från sin ruvplats.. ägget sönderhackat så man såg ungen i ägget. död var den ju naturligtvis eftersom den säkert legat själv hela natten, sönderpickad..
så gjorde hon med alla och då menar jag varenda ägg hon hade tills det var tomt i hennes rede..
EN för VARJE natt

Hon hade sitt rede utanför inhägnaden där de andra ankorna är. så det kunde ju knappast bero på att hon kände sig störd... hon hade valt platsen själv..
tycker det var ett väldigt skumt beteende, då våra andra honor aldrig har "krabbat" till det på något sätt..
eller beror det på att hon är en oerfaren anka som inte är så gammal. men tycker det ändå är lite skumt eftersom ingen annan betett sig så.
någon som vet varför de gör så??