Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Grovfoderskörd  (läst 1709 gånger)

javill

  • Inlägg: 11661
    • Blekinge
    • Glirnashopen
Grovfoderskörd
« skrivet: 26 maj-09 kl 22:50 »
Nu har de tagit in första skörden här i krokarna (Blekinge). Hur har ni det i resten av Sverige? Själv tänkte vi ta lite hö men, det dröjer.
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

Strajder

  • Inlägg: 762
    • Aspegården
SV: Grovfoderskörd
« Svar #1 skrivet: 27 maj-09 kl 07:48 »
Jag brukar följa vallprognosen på http://www.freefarm.se/vall/ med stort intresse. Jag brukar ta skörden några dagar, upp till en vecka efter prognosdatum. Orsaken till detta är att jag skördar till häst och siktar på protein/energikvot på 6-8, tillräckligt högt så jag ska slippa ge kraftfoder men ändå med så mycket fiber att jag inte behöver ge halm.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

473 gäster, 2 användare
isa, Karlsdotter

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser