Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  de ska tvunget värpa i samma!  (läst 937 gånger)

putte95

  • Gäst
de ska tvunget värpa i samma!
« skrivet: 16 maj-09 kl 14:07 »
hur har ni gjort så att inte ankorna och hönsen värper i samma rede?. tänkte mest för ankan ruvar 34 dagar så om hon då ligger på hönsäggen med  kläcks de ju tidigare och då ligger hon inte kvar och kläcker hennes egna.

 

Annika Johansson

  • Inlägg: 1241
    • Östergötland
SV: de ska tvunget värpa i samma!
« Svar #1 skrivet: 16 maj-09 kl 22:13 »
Jag har samma problem än så länge.. En höna vill lägga sina ägg i ankornas hus. Jag lägger över hennes ägg till ett tomt hus, hon kanske förstår till slut. Dessa nybyggda hus är mindre, byggda så små att det tamejf.n inte ska gå att de klämmer in sig flera.. Hade 4 ruvsugna myskflickor i samma rede tidigare i vår..
Jag hoppas att min höna förstår att hon har ett alldeles eget hus snart.

Annika


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

755 gäster, 3 användare
ClabbeN, johber, beekeepern

* Forum

* Om tidningen Åter



- Reportaget om ostkursen gör att man blir så sugen!
/Sanna h

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser