Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Pärlhöns  (läst 1363 gånger)

Looe95

  • Inlägg: 179
    • Småland
    • www.flogmyrafaglar.dinstudio.se
Pärlhöns
« skrivet: 10 maj-09 kl 19:58 »
jag undrar om pärlhöns är agresiva mot andra höns hade tänkt att ha dem som jag ev ska köpa tsm med påfåglarna och de tyskadvärg hönsen skulle de funka?

 

Weasel

  • Inlägg: 1852
    • Skåne
SV: Pärlhöns
« Svar #1 skrivet: 10 maj-09 kl 20:48 »
Snälla är de absolut inte, speciellt inte om det måste gå i en inhängnad ihop med andra. Här går alla fåglar lösa på dagen, därför funkar det bra. Men om man slänger ut mat på gräset så är det pärlhönsen som roffar åt sig först, även om de bara är hälften så stora som brahmorna och ankorna.
Bor i ett hus på landet med mina tre barn. Kuvasz, katter, nakenråttor och hamstrar. Oflar lite för husbehov.

janand27

  • Inlägg: 30
SV: Pärlhöns
« Svar #2 skrivet: 13 maj-09 kl 08:59 »
hur är dom mot småhundar (tax)

mvh

jan

Weasel

  • Inlägg: 1852
    • Skåne
SV: Pärlhöns
« Svar #3 skrivet: 13 maj-09 kl 12:46 »
De är rädda för vår lilla hund, fransk bulldog. Är bara hönsen och ankorna de ska vara lite taskiga mot.
Bor i ett hus på landet med mina tre barn. Kuvasz, katter, nakenråttor och hamstrar. Oflar lite för husbehov.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

476 gäster, 1 användare
Nina W

* Forum

* Om tidningen Åter



- Bästa tidningen. Köper ingen annan än denna.
/Christina K

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser