Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Tunnbröd av potatis och korn  (läst 24053 gånger)

admin

  • Administratör
  • Inlägg: 631
    • Alternativ.nu
Tunnbröd av potatis och korn
« skrivet: 09 nov-03 kl 22:43 »
Datum: 2 september, 2002 ;

Ett gott och enkelt tunnbröd gör man av överbliven kokt potatis som man mosar och blandar med salt och kornmjöl eller annat mjöl. Kavla eller fingra ut ca 5 mm tjocka bröd som gräddas i torr panna eller på täljstensplatta, gärna över öppen eld. Kan också gräddas på osmord plåt i ugn eller direkt på vedspisen. Ätes varma med smör.
 

Petter  
petter@alternativ.nu

(Inlägg flyttat från gamla "kokboken" av admin)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

547 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Var väldigt intressant att läsa om vinterskörd. Så blir att försöka sig på det iår. Även mitt intresse för permakultur har väckts och jag hoppas på att det kommer fler artiklar om detta ämne och hur man kan starta upp det hemma.
/Sanna J

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser