Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Rödlök , gullök  (läst 3612 gånger)

40+

  • Inlägg: 190
  • Våran "lilla" Ida
Rödlök , gullök
« skrivet: 30 mar-09 kl 17:46 »
om man fått groddar på respektive lökar kan man plantera dom i jorden och få nya ??? ??? ??? Är det samma som med vitlök att det tar ett år innan man får ngn skörd  ??? ??? ??? Ny i odlings branchen. ;D
Nybliven gårdsägare

 

Anders S

  • Inlägg: 6171
    • -
    • Fröodling.se
SV: Rödlök , gullök
« Svar #1 skrivet: 30 mar-09 kl 18:02 »
om man fått groddar på respektive lökar kan man plantera dom i jorden och få nya ??? ??? ??? Är det samma som med vitlök att det tar ett år innan man får ngn skörd  ??? ??? ??? Ny i odlings branchen. ;D

Jag förmodar att du har matlökar, med blad som växer ut löken.

Nej det går inte, om det inte är sättlökar (mycket små lökar, du vet). Du måste sätta sättlökar, om du vill skörda nya lökar. Sätter du stora lökar så blommar de och kan ge frö om det går bra.

Dock har du lite rätt ändå. Sätter du stora lökar, som blommar, så brukar de faktiskt också dela sig, så att du får några små-halvstora lökar, som kan sitta kvar i jorden för en ny fröskörd nästa år. Eller skördas, vinterförvaras och sättas ut igen tidig vår, även det för fröodling. Men de blir inte mycket att äta.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

509 gäster, 1 användare
addebadde

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser