Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Wokade grönsaker  (läst 2181 gånger)

admin

  • Administratör
  • Inlägg: 631
    • Alternativ.nu
Wokade grönsaker
« skrivet: 09 nov-03 kl 22:24 »
Datum: 2 september, 2002 ;

Enkelt, snabbt och kan göras på gården över öppen eld. Häll en halv dl olja i en wokpanna, stor järngryta eller stekpanna och låt den blir riktigt het. Häll i små bitar av grönsaker t.ex. morotsstavar, broccoli- och blomkålsbuketter, sockerärtor, vaxbönor, lökringar, mm. Häll nu inte på allt på en gång så det blir en kokande gegga, utan ta en grönsak i taget, låt den fräsa bara någon minut så du blir mjuk och lite oljig på ytan men krispig inuti. Salta och ta sedan upp grönsakerna och häll i nästa gäng och ev. mer olja. Det går snabbt så se till att ha alla grönsaker färdig skurna innan du börjar. När alla grönsaker frästs, blanda allt i pannan och servera med vitlöksmajonnäs eller en inlagd grön tomat. Om man vill ha en lite matigare wok kan man blanda i stekt potatis eller kokt korn.
 

Petter  
petter@alternativ.nu

(Inlägg flyttat från gamla "kokboken" av admin)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

499 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tidningen åter har jag läst i några år som prenumerant innan dess läste jag hos vänner. Genom åren har jag utvecklats det har även tidningen och att ledaren skrivs av en så härlig och äkta människa som erkänner att man ibland får ge upp och tänka om. ALLA borde ha tidningen!
/ Maria

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser