Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Hur sätter man ihop  (läst 1167 gånger)

AnnikaE

  • Inlägg: 643
    • Södermanland
Hur sätter man ihop
« skrivet: 06 mar-09 kl 17:34 »
maskinkläckta kycklingar med de vuxna hönsen?./Annika.E
Trio med Ostfriesiska möwen höns ( Tysklant höns). 2 Katter . Har haft höns sen -04.

färnevik

  • Inlägg: 2389
  • inte längre vingklippt
    • Västergötland
    • Älebergs lantbruk
SV: Hur sätter man ihop
« Svar #1 skrivet: 09 mar-09 kl 09:45 »
Nykläckta har jag i ett 100-litersakvarium i en kycklingbur i hönshuset första 1-2 veckorna. Sedan plockar jag bort akvariet, och de är kvar i buren som är ca 1,5 kvadrat stor. Därifrån ser de de andra hönsen.

När det blivit ytterligare lite äldre (4-5v) flyttar de in i kaninbur inne hos de vuxna hönsen (fortfarande värmelampa över), när de är 6-7 veckor öppnar jag luckan så de kan gå in/ut som de vill, och vid 8-9 veckor tar jag bort buren... Det brukar gå väldigt odramatiskt, de vuxna är redan så vana vid kycklingarna att de inte reagerar på att de helt plötsligt är utanför buren.
"helst skulle varje människa ha en egen liten höna. en höna som tar tillvara på mat som blivit över, som ger ett ägg om dagen och gödsel till en blomsterrabatt..."

http://storaaleberg.blogspot.com


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

742 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Åter är en tidsskrift som är tidlös. Ett 5 år gammalt nummer är lika användbart nu som när den kom ut.
Jag har haft väldigt mycket nytta och har fortfarande av tidningen.
/Per

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser